Uber predstavil svoju víziu lietajúcich vozidiel

  • Blíži sa koniec dlhého čakania v kolónach? Spoločnosť UBER plánuje priniesť úplne nový spôsob efektívnej prepravy cestujúcich prostredníctvom autonómnych vzdušných dopravných prostriedkov, ktoré by mohli byť dokonca lacnejšie ako autá.
collage
  • Blíži sa koniec dlhého čakania v kolónach? Spoločnosť UBER plánuje priniesť úplne nový spôsob efektívnej prepravy cestujúcich prostredníctvom autonómnych vzdušných dopravných prostriedkov, ktoré by mohli byť dokonca lacnejšie ako autá.

Spoločnosť Uber, ktorá prostredníctvom mobilnej aplikácie svojím zákazníkom sprostredkúva taxislužby po celom svete, najnovšie skúma možnosť vývoja špeciálneho lietajúceho dopravného prostriedku, ktorý bude schopný vertikálne vzlietnuť a pristáť. Uber dokonca publikoval 98-stranovú správu, v ktorej svoju víziu mestskej vzdušnej dopravy načrtáva podrobnejšie.

V Uberi veria, že takýto futuristický vzdušný dopravný prostriedok bude jedného dňa schopný každodenne prepravovať masy ľudí, a to dokonca lacnejšie ako autá. Hoci prostriedok pripomína helikoptéru – na rozdiel od helikoptér, ktoré sú príliš hlučné, neefektívne, znečisťujú ovzdušie a pre hromadné použitie sú príliš drahé – by mal disponovať elektrickým pohonom, mal by taktiež byť oveľa tichší a umožniť rýchle a efektívne cestovanie v rámci mestskej a prímestskej dopravy.

u1zdroj: az-eandt-live-media.azureedge.net

Cieľom Uberu je, aby mestská letecká doprava zmiernila situáciu na už aj tak dosť preťažených dopravných úsekoch. Pomocou siete malých elektrických vzdušných dopravných prostriedkov chce zabezpečiť rýchlejšiu prepravu cestujúcich. Toto autonómne lietajúce vozidlo bude mať najväčší význam pre tých, ktorí každodenne za prácou precestujú dlhé vzdialenosti.

Spoločnosť Uber však toto lietajúce vozidlo neplánuje zostrojiť sama, ale chce na ňom spolupracovať s viacerými vývojármi vozidiel. Spoločnosť zároveň priznáva, že vývoj takýchto lietajúcich áut potrvá ešte roky. Ich prvotné odhady sú však celkom smelé – veria, že svoje ambiciózne vízie naplnia už v nadchádzajúcom desaťročí. Za najväčšie prekážky na ceste futuristickým vozidlám označujú súčasné predpisy, obmedzenia v technológií batérií, hluk vzdušných prostriedkov, a v neposlednom rade, aj bezpečnosť.

u2zdroj: aviationcv.com

Travis Kalanick, výkonný riaditeľ a spoluzakladateľ Uberu, týmto odštartoval preteky s konkurenciou, ktorou je  najmä technologická spoločnosti Alphabec Inc. Larryho Pagea, ktorý investoval nemalé peniaze aj do iných startupov zaoberajúcich sa zostrojovaním lietajúcich áut. Zatiaľ však nikto neprišiel so žiadnym životaschopným produktom.

u4zdroj: fsmedia.imgix.net

Uber sa v súčasnosti pokúša aj o zmenu spôsobu, akým momentálne funguje osobná pozemná doprava, a preto vytrvalo investuje do autonómnych – samojazdiacich – áut. Spoločnosť dokonca nedávno začala v Pittsburgu testovať prvé samojazdiace vozidlá od značky Volvo.

zdroj článku: bloomberg.com zdroj titulnej fotografie: koláž fsmedia.imgix.net/ s3-us-west-2.amazonaws.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech