Udrž svoje skills vo forme aj v tomto roku

  • Som presvedčený, že je dôležité sa usilovať o zdokonaľovanie celoročne a nie len nárazovo a povedať si, že to stačí na najbližší rok, prípadne dva. Teraz ti predkladám zopár skillov, ktoré keď sa naučíš tak tento rok môžeš skončiť spokojne a možno aj s nejakým kariérnym napredovaním.
image_1424792372.jpeg
  • Som presvedčený, že je dôležité sa usilovať o zdokonaľovanie celoročne a nie len nárazovo a povedať si, že to stačí na najbližší rok, prípadne dva. Teraz ti predkladám zopár skillov, ktoré keď sa naučíš tak tento rok môžeš skončiť spokojne a možno aj s nejakým kariérnym napredovaním.

 

Žiadne odvetvie si nemôže dnes povedať, že stačí s vývojom technológii a uspokojiť sa s aktuálnou úrovňou. Technológia sa mení neskutočne rýchlym tempom. To, čo stačilo minulý rok môže byť teraz už zastarané a ročne takto zostarne až 30% informácii.

Ale žiadna panika. Existuje riešenie ako zostať v obraze zo vznikajúcimi trendmi a technológiami, rovnako ako so zručnosťami na ich zvládnutie. Kľúčom k tomu je Continuous learning“, ktoré ti zabezpečí konkurenčnú výhodu ako pre jednotlivca, tak pre väčšiu organizáciu.

Tu ti predkladám top šesť tech zručností, ktoré Pluralsight odporučil nie len na „pekné vedieť“, ale na „potrebné vedieť“ v roku 2015:

1. Programovanie

Kódovanie je zručnosť číslo jedna v dnešnom svete. Aj keď kódovanie  a pc vedy sú stále na okraji vzdelávacieho systému, tak tieto schopnosti sú rovnako dôležité ako napríklad čítanie, či matematika.

Našťastie bez ohľadu na tvoj vek a súčasnú úroveň tvojich zručnosti exitujú spôsoby ako to zlepšiť a nemusí ťa to stáť skoro ani cent. Začni s codeschool.com(https://www.codeschool.com) , ktorý poskytuje interaktívne learn-to-code challanges spolu so zábavnými videami, niečo ako teraz ponúka webrebel (http://webrebel.sk/ )(čo ale nie zadarmo), alebo Hour of Code(http://hourofcode.com/us) , ktorý ponúka zadarmo hodinový tutoriál kódovania vo viac ako 30 jazykoch.

 

2. Big data

Podľa Forbes má veľkú budúcnosť spracovanie veľkých objemov dát aj v roku 2015. Stále platí, že ak si už niekto vytvorí veľké objemy dát o svojich zákazníkoch alebo obchodných procesoch, tak je dôležité ich vedieť správne zhromažďovať a analyzovať.

Bez ohľadu na to v akej oblasti pracuješ, tak zber a analýza dát bude hrať kľúčovú úlohu v tvojom napredovaní. Môžeš na to využiť množstvo kurzov (http://www.pluralsight.com/tag/big-data?pageSize=48&sort=new&utm_medium=affiliate&utm_content=314743) , aj keď väčšina je stále v angličtine, ale tú by mal ovládať každý človek, ktorý chce niečo dosiahnuť.

3. Cloud computing

Generálny riaditeľ spoločnosti OpenText Mark Barrenechea hovorí, že náklady môžu poklesnúť až o 90% vďaka digitalizácii náročných informačných procesov. Tiež predpovedá, že do konca roka uvidíme hybridné rozloženie informácii, kde niektoré budú uložené v cloude a zvyšok bude umiestnený on-premise.

Naučiť sa flexibilne využívať cloud môže zlepšiť všetko, vrátane možnosti lepšie pracovať s zabezpečenými dátami.

 

 

4. Mobil

„Ak nemáš mobilnú stratégiu, tak nemáš žiadnu budúcu stratégiu.“  Nikdy to nebolo pravdivejšie ako v roku 2015, kedy The Guardian predpovedá rastúci počet spoločností  a teda bude dôležité sa naučiť ako zmobilizovať svoje procesy, ktoré generujú príjmy.

2015 je tiež rok kedy bude hit prepájanie mobile a cloud computingu. To znamená o mnoho viac centrálne koordinovaných aplikácii, ktoré bude možné použiť na viacej zariadení.

5. Vizualizácia dát

Dáta sa stále znásobujú a preto je dôležité mať medzi nimi poriadok, aby sa predišlo chaosu. Toto je oblasť , kde vizualizácia dát pomôže k spoznávaniu nových informácii a objavov.  Creativ Bloq tvrdí, že táto technika môže odkryť o mnoho viac detailov pri práci s dátami.

Našťastie nemusíš byť web designer alebo developer a vytvárať profi infografiky.  Tu je zoznam 10 nástrojov zadarmo (http://www.creativebloq.com/infographic/tools-2131971) , ktoré môžeš využiť na lepšiu vizualizáciu tvojich dát.

 

 

6.  Znalosti UX dizajnu

UX dizajnéri sa snažia koncovému užívateľovi zjednodušiť použitie, účinnosť a dať všeobecné skúsenosti prepojenia systémov, napríklad web stránky a aplikácii. Teraz to začína byť ešte viac dôležité, keďže v poslednej dobe majú používatelia viac možnosti prístupu na web stránky, vrátane mobilov a rôznych aplikácii.

„Čím zložitejší systém, tým viac sa musí angažovať plánovanie a architektúra,“ píše Jacob Gube. No nemusíš byť profi dizajnér aby si mohol ťažiť z UX dizajnu. Pozri si tieto animované videa (http://uxmastery.com/how-to-get-started-in-ux-design/) z UXmastery na tému –Ako začať pracovať v UX dizajne.

 

 Týchto šesť trendy skillov mení spôsob podnikania v každom priemysle a spája ho viac so zákazníkmi. Získanie dostatočných znalostí z týchto oblastí ti zaručí tvoj posun vpred, aj keď už nie kariérny, ale určite minimálne osobný.

Zdroj: entrepreneur.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech