Úlohy, ktoré ti dobrý manažér nezadá

  • Líder, líderstvo, tímová práca či manažér. Slová, s ktorými sa roztrhlo v poslednej dobe vrece. Každý je ukážkový tímový hráč a každý chce viesť svoj vlastný tím. Čo ale ukážkový manažér nerobí?
5SCORMSettingsYouForgotToChange
  • Líder, líderstvo, tímová práca či manažér. Slová, s ktorými sa roztrhlo v poslednej dobe vrece. Každý je ukážkový tímový hráč a každý chce viesť svoj vlastný tím. Čo ale ukážkový manažér nerobí?

V každej knihe o manažéroch nájdeš iné klasifikácie typov manažérov. Dozvieš sa v nich, čo má líder robiť, ako sa má správať, ale čo by robiť nemal a do čoho by nemal nútiť svojich zamestnancov?

Klamať zákazníkovi alebo obchodníkovi

Veľa zamestnancov sa už ocitlo v situácii, kedy boli nejakým spôsobom prinútení klamať, pretože ich nadriadený chcel zamlčať istú informáciu. Aj nevinná lož je lžou. Pre každého zamestnanca je to veľmi nepríjemná situácia a nikto nie je platený za to, aby klamal zákazníkovi či obchodníkovi.

Klamať jeden druhému

Horšie než klamať niekomu z externého prostredia, je klamať kolegom. Napríklad, keď potrebuješ vysvetliť svoje rozhodnutie, ktoré nie je pozitívne a namiesto toho, aby si sa tomu postavil tvárou, radšej ostatných oklameš, aby si nevyzeral zle.

the-25-best-paying-cities-for-programmers

foto: newscloud.io

Obviňovať iných

Silný manažér dokáže prevziať zodpovednosť za všetko, čo sa udeje v jeho oddelení. Neobviňuje svojich podriadených, lebo vie, že v konečnom dôsledku je zodpovedný aj on.  Správny šéf si dokáže priznať chybu a uznať, že ťa mal na danú úlohu lepšie pripraviť a podporiť ťa, že nabudúce bude tvoj výkon výborný. To je niečo, čo nedokáže každý.

judge-2-sq

foto: wired.com 

Zrušiť alebo posunúť naplánovanú dovolenku bez finančnej kompenzácie

Je nefér, ak by si mal rušiť naplánovanú dovolenku, kvôli svojmu šéfovi. Hlavne, keď máš zaplatené letenky, zaplatený hotel a naplánovaný program.  A ešte k tomu ti nie je zamestnávateľ ochotný poskytnúť finančnú kompenzáciu?  Nemal by si sa báť, či budeš môcť ísť na vopred vybavenú dovolenku.

Špehovať iných zamestnancov

Žiaden schopný manažér od teba nebude chcieť, aby si špehoval a donášal na svojich kolegov. Je to maximálne neprofesionálne a proti pracovnej etike. Zistiť, ako sa darí novému členovi tímu sa dá aj inak ako špehovaním. Stačí k nemu byť otvorený a nápomocný.

speh

foto: stocksnap.io

Držať sa hlúpych pravidiel a procesov iba preto, že už existujú

Je veľa firiem, ktoré sa urputne držia starých vychodených pravidiel. Tento prístup však ešte nikoho nikam neposunul. Úlohou manažéra je zavádzať lepšie, funkčnejšie a efektívnejšie procesy. Iba slabý šéf ťa bude nútiť držať sa starých princípov s odôvodnením „lebo“.

Nezáujem o nápady a názory

Správny manažér je vždy zvedavý na tvoje názory a nápady, môžu totiž prispieť k inováciám

Akceptovanie zlého hodnotenia v prípade, že si zaslúžiš dobré

Napríklad, keď dostaneš zlé hodnotenie, nie pre svoju prácu, ale preto, že tvoj manažér od svojho šéfa dostal obmedzený počet zamestnancov, ktorým môže dať pozitívne hodnotenie. To je rozhodne dôvod na výpoveď.

Pracovať dlhé hodiny bez fyzickej alebo psychickej pauzy

Správny manažér dohliadne na to, aby si na chvíľku vypol, natiahol sa, šiel si po kávu, prehodil pár slov s kolegami.

tired

foto: theinertia.com

Nerozprávať o problémoch

Keď máš niečo na srdci, dobrý šéf si ťa vypočuje, bude sa ťa snažiť pochopiť, nájsť spolu s tebou nejaké riešenie, podporiť a tak ďalej. Na pracovisku by totiž nemala byť napätá a dusná atmosféra.

UpWest-action

foto: timesofisrael.com

zdroj: forbes.com

zdroj titulnej fotografie: blog.skilljar.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech