Umožní zamestnancom vybrať si peniaze z výplaty predom. Slovenská sporiteľňa robí revolučný krok

  • Vyplatiť si budú môcť mzdu, ktorú si už v danom mesiaci odpracovali
  • O zálohu z výplaty budú zamestnanci môcť požiadať cez aplikáciu Palmapp
Naťukávanie pin kódu do bankomatu a bankovky
Ilustračné foto, Unsplash/Eduardo Soares, Pixabay/@martaposemuckel
  • Vyplatiť si budú môcť mzdu, ktorú si už v danom mesiaci odpracovali
  • O zálohu z výplaty budú zamestnanci môcť požiadať cez aplikáciu Palmapp

Väčšina Slovákov žije od výplaty k výplate. Slovenská sporiteľňa sa preto rozhodla prísť s novinkou pre svojich viac ako 3 500 zamestnancov. 

Zamestnanci tejto známej slovenskej firmy budú môcť predčasne požiadať o zálohu z výplaty pomocou aplikácie Palmapp. Vyplatiť si budú môcť však iba mzdu, ktorú si už v danom mesiaci odrobili.

Nečakané výdavky zasahujú do rodinného rozpočtu

V susednom Česku využíva aplikáciu Palmapp už 35 firiem a približne 35 000 zamestnancov. Dáta od našich susedov ukazujú, že možnosť vybrať si predčasne peniaze z výplaty využije až pätina ľudí. V priemere si takto vyberajú 236 eur.

Vďaka tejto digitálnej inovácii si zamestnanci nemusia už brať zbytočné úvery v prípade, že sa by sa dostali do nejakej neplánovanej a nepriaznivej životnej situácie. 

„Samozrejme, záleží nám na finančnom zdraví našich klientov. Ale dôležitá je pre nás aj finančná pohoda našich zamestnancov,“ ozrejmil Martin Čambor, riaditeľ HR Slovenskej sporiteľne.

„Uvedomujeme si, ako môžu nečakané výdavky zaťažiť rodinný rozpočet. Pokazí sa auto alebo je potrebné vymeniť domáci spotrebič – a častokrát je jediným riešením spotrebný úver. Vďaka PalmApp ho však nepotrebujú a ušetria tak výdavky, ktoré by museli zaplatiť na úrokoch,“ doplnil Čambor.

Finančné zdravie je na prvom mieste

Zamestnanci môžu o zálohu z výplaty požiadať medzi 5. a 25. dňom v mesiaci. Suma, ktorú si chcú vybrať, môže byť ľubovoľná od 10 eur a viac. Záloha ale musí byť percentuálna alebo paušálna z odpracovanej mzdy. 

Každý zamestnanec tak pochopiteľne dostane len to, čo si už v danom mesiaci zarobil. V prípade, že banka účtu prepojeného s aplikáciou Palmapp podporuje okamžité platby, peniaze cinknú zamestnancovi na účet v ten istý deň. Zvyšné peniaze z výplaty prídu na účet zamestnanca v rovnaký deň ako inokedy. 

ruky v ktorých sú položené bankovky
zdroj: Unsplash/Christian Dubovan

„PalmApp je jeden z krokov, ktorými rozvíjame našu ,well-being‘ HR stratégiu. Jej cieľom je robiť život našich kolegov a kolegýň lepším. Benefity starostlivo vyberáme, aby reflektovali skutočné potreby a nevyzerali iba dobre na papieri,“ vysvetľuje Čambor.

Ako Čambor ďalej dodal, verí, že inšpirujú „aj ďalších zamestnávateľov, pretože finančné zdravie bez nutnosti zadlžovania sa, by malo byť na prvom mieste“.

Startup PalmApp podporil aj Seed Starter České spořitelny. „PalmApp v rukách zamestnancov Slovenskej sporiteľne je pre nás potvrdením, že naša aplikácia je účinným nástrojom na udržiavanie finančného zdravia a posilňovanie finančnej gramotnosti,“ komentuje spoluprácu s najväčšou bankou na Slovensku CEO startupu Petr Ladžov.

Slováci bez finančných úspor

Finančná situácia slovenských domácností sa od minulého roka pod vplyvom vysokej inflácie a rastu úrokových sadzieb zhoršuje. Kým vlani udržiavali ľudia svoje výdavky na úkor úspor, aktuálne štatistiky o vývoji slovenskej ekonomiky za 1. štvrťrok už ukázali aj pokles spotreby, upozornili analytici.

Ekonomika tak rástla najpomalšie za dva roky. Na druhej strane, ak bude inflácia postupne spomaľovať a reálne mzdy začnú opäť rásť, do konca roka by sa situácia domácností mohla zlepšiť.

V minulom roku klesla na Slovensku v dôsledku vysokej inflácie reálna mzda najviac od roku 1998, v priemere o 4 %, pripomenul finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik. Podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) reálny plat klesol až 70 % zamestnancov. Pri súbežne rastúcich úrokoch sú tým výrazne zasiahnutí hypotekárni dlžníci.

„Finančná situácia domácností, ktorým sa refixáciou zvýšila splátka hypotéky aj o niekoľko stoviek eur, je dnes skutočne napätá, keďže väčšina z nich nemá dostatočné finančné úspory a v zásade ich jedinou možnosťou je tak škrtenie výdavkov,“ upozornil Búlik.

Domácnosti v minulom roku výrazne siahli do svojich úspor, najnovšie dáta však ukazujú, že tento rok už obmedzili aj svoju spotrebu.

„Po medziročnom raste spotreby o 5 % v poslednom kvartáli 2022 vidíme v 1. kvartáli 2023 pokles spotreby domácností o 2 %,“ vyčíslil analytik. Zároveň však upozornil, že domácnosti majú v bankách stále uložených vyše 42 miliárd eur, z čoho výrazná väčšina je dostupná bez obmedzení na bežných účtoch.

Zdroje: Slovenská sporiteľňa, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá