Unikli tajné plány Bundeswehru: Popisujú vojnu NATO s Ruskom krok po kroku. Expert tvrdí, že sú vierohodné

  • Nemecký denník Bild priniesol uniknuté plány nemeckej spolkovej armády
  • Popisujú potencionálny konflikt medzi Ruskom a NATO
  • Odborník si myslí, že sú dôveryhodné
putin plány
TASR/AP, Gavriil Grigorov
  • Nemecký denník Bild priniesol uniknuté plány nemeckej spolkovej armády
  • Popisujú potencionálny konflikt medzi Ruskom a NATO
  • Odborník si myslí, že sú dôveryhodné

Nemecká spolková armáda (Bundeswehr) sa aktívne pripravuje na možnosť vojny NATO a Ruskej federácie. Svedčia o tom údajné uniknuté plány Bundeswehru, ktoré krok za krokom popisujú, ako by sa mohla vojna Ruska a NATO odohrávať.

K potenciálnym plánom sa dostal nemecký denník Bild, expert si myslí, že dokumenty vyzerajú vierohodne. Podľa scenárov v dokumente by všetko mohlo začať vo februári tohto roku, ak by Ruská federácia spustila novú vlnu mobilizácie.

Prostredníctvom mobilizácie by do rád ruskej armády získali 200-tisíc mužov. Tých by následne využili na Ukrajine, kde by na jar spustili novú ofenzívu.

Nové útoky by mohli byť úspešné vďaka chýbajúcej vojenskej podpore Západu. Rusi by tak dosiahli významný pokrok na Ukrajine a obsadili by ďalšie územie.

Tým by sa ich apetít neskončil, spustili by spočiatku hybridný útok na Pobaltie. Spočiatku by Litvu, Lotyšsko a Estónsko trápili hlavne kybernetické útoky. Neskôr by Kremeľ vytiahol starý fígeľ – začal by tvrdiť, že pobaltské krajiny utláčajú početnú ruskú menšinu. To by viedlo k napätiu medzi obyvateľmi a ruskou menšinou.

Tieto vzťahy sú už teraz dosť napäté, čo ilustruje aj príklad hromadnej bitky vo Vilniuse. Tú minulý rok spôsobili kvety a sviečky, ktoré Rusi nosili k zničeným ruským tankom.

Strety medzi pôvodným obyvateľstvom a ruskou menšinou by boli zámienkou pre Rusko, aby spustilo vojenské cvičenie „Západ 2024“ v septembri. Cvičenia by sa zúčastnilo 50-tisíc vojakov, ktorí by sa nachádzali v západnom Rusku a Bielorusku.

Podľa tajného dokumentu Bundeswehru by to mohlo viesť k eskalácii. Ďalej by v októbri Rusko presunulo jednotky a rakety stredného doletu do exklávy Kaliningradu, ktorá sa nachádza medzi Poľskom a Litvou, teda členskými krajinami NATO.

Kremeľ by zároveň kŕmil obyvateľov Kaliningradu rečami o hroziacom útoku Aliancie.

Cieľom by mohol byť Suwalský priesmyk 

Cieľom Moskvy by bolo obsadiť takzvaný Suwalský priesmyk, známy aj ako koridor. Práve toto územie medzi Poľskom, Litvou, Kalingradom a Bieloruskom sa považuje za Achillovu pätu NATO.

Obsadením úseku by Rusko odrezalo Pobaltské krajiny od pomoci Aliancie, a tak by sťažilo ich obranu. NATO preto venuje značnú pozornosť práve obrane Suwalského priesmyku.

Podľa scenára by od decembra 2024 na tomto území došlo k umelo vyvolanému „hraničnému konfliktu“ a „nepokojom s početnými obeťami“.

Práve vtedy by sa Spojené štáty ocitli bez lídra, ak by súčasný prezident Joe Biden prehral novembrové prezidentské voľby. Rusko by iniciovalo aj diplomatické kroky – snažilo by sa svet presvedčiť, že mu hrozí napadnutie. Skúšali by to na pôde OSN.

Podľa scenára by sa v januári 2025 konalo mimoriadne zasadnutie Rady NATO, na ktorom by Poľsko a pobaltské krajiny informovali o rastúcej hrozbe zo strany Ruska.

polsko litovská hranica
zdroj: Wikimedia/Jakub Łuczak. Oranžovou je znázornená litovsko-poľská hranica známa aj ako Suwalský koridor

Moskva by sa pomocou propagandy snažila túto hrozbu zľahčovať a do Bieloruska by nasadzovala ďalších vojakov.

Kremeľ by v tom čase mal dve obrnené divízie v samotnom Bielorusku. Išlo by o divíziu mechanizovanej pechoty a veliteľstvo divízie, čo by predstavovalo viac ako 70 000 vojakov. V máji 2025 by sa NATO rozhodlo nasadiť svoje „odstrašujúce prostriedky“, aby zabránilo útoku na Suwalský koridor.

Prelom by prišiel v deň, ktorý dokument označuje ako Deň X. Vtedy by vrchný veliteľ NATO nariadil rozmiestnenie 300 000 vojakov na východnom krídle Aliancie, 30 000 z toho by bolo vojakov Bundeswehru.

Scenár končí 30 dní po Dni X, keď proti sebe bude stáť vyše pol milióna vojakov. Či rozmiestnenie vojakov NATO odradí Rusko, zostáva v scenári Bundeswehru otvorenou otázkou.

Hovorca Bundeswehru odmietol komentovať tento scenár, no priznal, že zostavovanie scenárov a plánovanie patrí ku každodennej činnosti nemeckej spolkovej armády.

Únik by mohol mať viacero motívov, tvrdí expert

Vojenský analytik Edward Hunter Christie, ktorý pôsobí na Fínskom inštitúte medzinárodných vzťahov, si myslí, že plány pôsobia dôveryhodne. „Na základe toho a vzhľadom na súčasné udalosti sa domnievam, že je vysoko pravdepodobné, že únik (plánov) je skutočný,“ uviedol expert na sociálnej sieti X, predtým známej ako Twitter.

Christie si myslí, že tento únik môže mať viac motívov.

„Možno je to spôsob, ako otriasť letargickým politickým vedením. Možno aj spôsob, ako prinútiť verejnosť pochopiť, aká môže byť budúcnosť. A v neposlednom rade možno signál do Moskvy, že Berlín za volantom nespí,“ dodal.

Na platforme X, predtým známej ako Twitter, uviedol riaditeľ Centra výnimočnosti NATO pre strategickú komunikáciu Janis Sarts, že sa jedna o jeden z fiktívnych scenárov, píše SITA.

Sarts poznamenal, že Bild má tréningový scenár, ktorý je vždy fiktívnou situáciou. „Predtým boli scenáre kompletne vymyslené s neexistujúcimi krajinami a geografickými regiónmi. Teraz je vhodnejšie použiť existujúce krajiny a geografické regióny,“ komentoval Sarts.

V poslednej dobe pribúda varovaní z radov Aliancie ale aj mimo nej, že NATO sa musí pripraviť na potencionálnu vojnu s Ruskom. Poľská spravodajská služba tvrdí, že na to máme tri roky.

Zdroje: Bild, X/Edward Hunter Christie, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá