Musíme sa pripraviť na vojnu, varujú politici vo Švédsku. Krajinu zachvátila panika

  • Viacerí švédski predstavitelia varovali občanov, že krajina sa musí pripraviť na možnosť vojny
  • Slová vyvolali paniku medzi obyvateľmi, reagoval aj Kremeľ
švédsky vojak, švédska armáda, Švédsko
Archívna fotografia švédskeho vojaka na cvičení, U.S. Marine Corps/Cameron Ross
  • Viacerí švédski predstavitelia varovali občanov, že krajina sa musí pripraviť na možnosť vojny
  • Slová vyvolali paniku medzi obyvateľmi, reagoval aj Kremeľ

Švédsky minister civilnej obrany Carl-Oskar Bohlin v sobotu varoval svojich krajanov pred možnosťou vypuknutia vojny. Uviedol, že „vo Švédsku môže byť vojna“.

„Pre národ, pre ktorý bol mier príjemným spoločníkom už takmer 210 rokov, je myšlienka, že ide o nehybnú konštantu, pohodlne na dosah ruky,“ cituje ministrove slová The Telegraph.

„Ale utešovať sa týmto záverom sa stalo nebezpečnejším, než tomu bolo po veľmi dlhú dobu,“ prízvukoval Bohlin.

Občanov severskej krajiny vyzval, aby mysleli na svoju budúcnosť a učinili kroky, ktoré by Švédsko urobili pripravenejším na takúto alternatívu. Jeden z takýchto krokov je napríklad zapojiť sa do obranných spolkov.

Ministrove slová následne potvrdil aj vrchný vojenský veliteľ generál Micael Bydén: „Musíme sa pripraviť čo najviac, na všetkých úrovniach, v celej spoločnosti.“ 

Napokon sa v rovnakom duchu vyjadril aj minister obrany Pal Jonson. „Vojna môže prísť aj k nám,“ povedal v sobotu. Vysvetlil, že cieľom Ruska je zničiť slobodnú Ukrajinu. Tam sa však činy Kremľa nemusia zastaviť a Moskva sa môže pokúsiť ovládnuť štáty, ktoré považuje za krajiny jej vplyvu.

Linka pre deti zaznamenala zvýšený počet telefonátov pýtajúcich sa na vojnu 

Všetci muži čelia za svoje slová kritike od opozície, ale aj časti verejnosti. Kritici im nevyčítajú ani tak slová o vojne, ale spôsob, akým ich predniesli.

Ten mal vniesť do švédskej spoločnosti strach a paniku. Organizácia pre práva detí, Bris, zaznamenala zvýšený počet hovorov od detí, ktoré sa pýtali na vojnu. Mladiství sa o tejto možnosti dozvedeli z videí na TikToku.

„Mali poskytnúť informácie určené pre deti, keď prišli s takýmto druhom informácií pre dospelých,“ vysvetlila hovorkyňa Bris Maja Dahlová pre BBC.

4722183
zdroj: U.S. Marine Corps/Averi Coppa

Ministri i šéf armády sa bránia, že svojimi výrokmi nechceli vyvolať paniku, ale chceli verejnosti otvoriť oči.

„Mojím cieľom nie je znepokojovať ľudí, mojou ambíciou je prinútiť viac ľudí, aby premýšľali o svojej vlastnej situácii a vlastnej zodpovednosti,“ cituje Bydéna BBC.

Obrat v politike neutrality Štokholmu prichádza práve po napadnutí Ukrajiny Ruskou federáciou. Švédsko aj Fínsko sa rozhodli hľadať ochrannú náruč v rukách Severoatlantickej aliancie (NATO). Fínsko do Aliancie vstúpilo v apríli minulého roka, ako 31. štát NATO. Švédsko zatiaľ čaká na zelenú od Turecka a Maďarska. Ambíciou Štokholmu je vstúpiť do júla. 

Reagovala aj Moskva

Netrvalo dlho a slová o vojne si všimol aj Kremeľ, konkrétne ruský zákonodarca Alexej Puškov, ktorý sa považuje za verného stúpenca ruského prezidenta Vladimira Putina.

„Švédsko je jednou z prvých krajín v Európe, pokiaľ ide o úroveň protiruskej paranoje. Ruské ponorky tam lovia už mnoho rokov a pre niektorých sa to stalo hlavným zamestnaním v živote,“ napísal ruský senátor na Telegrame.

Varovanie pred možnou vojnou je podľa neho „nezmysel“, aký Švédsko predkladá už mnoho rokov.

„Zjavne sa takto snažia dať Švédsku geopolitický význam, ktorý nemá. Niekedy sa zdá, že niektorí švédski vojenskí pracovníci, ako aj novinári, takmer snívajú o vojne,“ dodal Puškov, ktorý sa nachádza na sankčnom zozname USA, Veľkej Británie, Kanady, Ukrajiny i Austrálie.

Švédi nie sú jediní, ktorí hovoria o možnosti vojny 

Varovania pred vojnou neznejú len z úst švédskych predstaviteľov. V nedávnej dobe varovali pred touto možnosťou aj viacerí predstavitelia armád Aliancie, ako je napríklad nemecký generál Carsten Breuer či šéf belgickej armády admirál Michael Hofman.

Obaja zhodne tvrdia, že Moskva predstavuje hrozbu pre mier v Európe. Znepokojuje ich hlavne fakt, že Rusko prešlo na vojnovú ekonomiku a svoju armádu prezbrojuje. Hofman si myslí, že Rusko môže v budúcnosti napadnúť Moldavsko alebo Pobaltské krajiny, ktoré sú členmi NATO.

Poľská rozviedka v minulosti upozornila, že Aliancia má približne tri roky na to, aby sa pripravila na vojnu s Ruskom.  

Zdroje: The Telegraph, BBC, archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá