Univerzita tretieho veku: Ako sa aj 90-ročné babičky dostanú k diplomom
- Vzdelávanie našich seniorov je skvelým spôsobom, ako im spríjemniť každodennú rutinu. Po 50-tke majú vďaka iniciatíve viacerých univerzít možnosť opäť drať lavice a namáhať mozgové závity, ako za starých čias. Takto si napríklad 96-ročná dáma spravila titul z dejín umenia.
- Vzdelávanie našich seniorov je skvelým spôsobom, ako im spríjemniť každodennú rutinu. Po 50-tke majú vďaka iniciatíve viacerých univerzít možnosť opäť drať lavice a namáhať mozgové závity, ako za starých čias. Takto si napríklad 96-ročná dáma spravila titul z dejín umenia.
Potrebu vzdelávať sa nestrácame v momente, keď opustíme stredoškolské alebo vysokoškolské lavice. Pretrváva ešte dlho potom a nikdy celkom nemizne. Ľudia, ktorí už prekonali svoj profesionálne produktívny vek, si častokrát nevedia zmysluplne vyplniť dni, čo sa dá zmeniť práve druhou vlnou vzdelávania.
Tú prvú už absolvovali a na základe nej žili svoj profesionálny život, tá druhá ich môže ešte len čakať a opakovane napĺňať. Veľa dôchodcov a seniorov po definitívnom opustení práce totiž stráca svoj rytmus, poslanie či dokonca chuť do života. Starecké depresie často pramenia práve v tom, že sa ľudia cítia nepotrební a nevyužití. Rutinou, ktorá ich nepodnecuje k ďalšiemu rastu, bohužiaľ len chradnú a starnú ešte rýchlejšie, než je prirodzené.
foto: flanders today
Hovorí sa, že vzdelanie ako forma skúseností je to jediné, čo ti nikto v živote nevezme. A pokiaľ nezaúraduje Alzheimer, amnézia alebo starecká demencia, je toto tvrdenie pravdivé. Učením sa nových vecí si nielenže rozširujeme obzor a chápeme veci v nových súvislostiach, ale zároveň aj precvičujeme mozgové závity a trénujeme ich funkčnosť, čo je práve v pokročilejšom veku veľmi podstatné. Ako všetko na našom tele, aj mozog a jeho intelektuálne funkcie časom degradujú. Pre starších ľudí, ktorých mozgy nie sú denno-denne stimulované požiadavkami práce a aktívneho profesionálneho života, je ich namáhanie o to dôležitejšie. Lenže podobné stimuly si musia vyhľadávať sami, čo nie je vždy také jednoduché, ako keď za nami prichádzajú sami. Iniciatíva univerzity tretieho veku prichádza aspoň ako-tak sama.
UTV funguje už od roku 1990, keď prijala svojich prvých 235 študentov. Spolupracujú na nej fakulty Univerzity Komenského, Ekonomická univerzita, fakulta architektúry STU a poľnohospodárska univerzita v Nitre. Záujemcovia majú možnosť vybrať si z 35 odborov a na konci trojročného štúdia z nej dostanú nekvalifikačný diplom. V danom odbore sa teda nestávajú profesionálmi a nemôžu v ňom neskôr ani pôsobiť. Je to čisto symbolické vzdelanie, no to samozrejme neznamená, že seniorom nič nedá. Lektori bývajú profesori spomínaných univerzít, ale aj odborníci z praxe a zahraničia. Každé dva týždne si dôchodcovia prídu vypočuť dvojhodinovú prednášku alebo sa zúčastňujú pracovných seminárov.
foto: georgetowntxretirementlifestyle.com
Minulý rok diplom z UTV dostalo 413 ľudí a z toho 358 boli ženy. Jedna z nich, 96-ročná doktorka Niké Wagnerová, tak urobila už tretí raz. Pre ňu predstavuje UTV spôsob, ako sa neustále učiť, napredovať a nežiť minulosťou, ale moderným životom. Pani Wagnerová promovala z dejín umenia, pričom medzi najpopulárnejšie odbory okrem dejín patria aj psychológia, záhradníctvo, lieky a zdravie či historicko-kultúrne smery so špecifickým zameraním na rôzne oblasti.
Univerzitná profesorka práva Denisa Dulaková, ktorá sa venovala aj vzdelávaniu seniorov, sa na adresu starších študentov vyjadrila veľmi pozitívne: „Sú veľmi zanietení, robia to totiž celé pre seba, aby vyšli do spoločnosti a naučili sa niečo nové. Najviac ich bavilo dedičské, manželské a rodinné právo. Zapájajú sa do debaty a každý z nich chce zároveň odprezentovať vlastnú skúsenosť a informovať sa o riešeniach vlastných problémov.“ To znie pomaly lepšie ako bežní študenti, ktorí školskú dochádzku občas berú ako nutné zlo. Podobný prístup by na hodine seniorov vraj hľadali márne – ak sa už rozhodli do štúdia pustiť, robia tak s chuťou a záujmom. „Tieto dve kategórie študentov je ťažko porovnávať. U nich (seniorov) je obdivuhodná chuť vzdelávať sa dobrovoľne, v staršom veku, socializovať sa… Majú nadhľad a chuť žiť.“
foto: engineering
Ak máš teda náhodou starého rodiča, ktorý nevie, čo s voľným časom, má viac ako 50 a aspoň maturitné vzdelanie, môžeš mu navrhnúť prihlášku na niektorý z kurzov týchto fakúlt. Dá sa to urobiť tu. Momentálne sa so zameraním na seniorov naviac rozbieha aj letná univerzita, jazykové kurzy (angličtina a nemčina) alebo kurzy digitálnej fotografie. Celkovo sa vzdelanie tretieho veku nevzťahuje len na Bratislavčanov, pobočky sú totiž aj v Nitre, Banskej Bystrici, Košiciach a Žiline.
Takže ak nemáš len jeden, ale hneď viacero vysnívaných odborov a momentálne stíhaš / si stihol len jednej, nemusíš zúfať. Pokojne to môžeš dobehnúť, keď budeš na dôchodku.
foto: oknation
zdroj: UNIBA, zdroj titulnej fotografie: usatoday