Úplný kolaps, Putin sa už údajne nechce stretávať s generálmi. Prípravou novej fázy mal poveriť oligarchov

  • Ruský prezident Vladimir Putin zrušil schôdzku so svojimi generálmi
  • Ďalší termín neuviedol
  • Oligarchov mal poveriť zostavením súkromných armád
Ruský minister obrany Sergej Šojgu, prezident Vladimir Putin a náčelník generálneho štábu ruskej armády Valerij Gerasimov
Ruský minister obrany Sergej Šojgu, prezident Vladimir Putin a náčelník generálneho štábu ruskej armády Valerij Gerasimov SITA/AP, Mikhail Klimentyev
  • Ruský prezident Vladimir Putin zrušil schôdzku so svojimi generálmi
  • Ďalší termín neuviedol
  • Oligarchov mal poveriť zostavením súkromných armád

Po najnovších neúspechoch Ruska na Ukrajine mal ruský prezident Vladimir Putin zrušiť stretnutia v Soči s vedením ministerstva obrany, informuje Moscow Times. Stopka stretnutiu prišla v čase, keď sa ukazuje, ako veľmi je úspešná ukrajinská protiofenzíva.

Podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Ukrajinci znova získali 6-tisíc kilometrov štvorcových. Rozsiahle územné zisky Ukrajincov potvrdili aj západne spravodajské služby.

„Vzhľadom na ukrajinský postup Rusko pravdepodobne nariadilo stiahnutie svojich jednotiek z celej okupovanej Charkovskej oblasti západne od rieky Oskil,“ uviedlo britské ministerstvo obrany a dodalo, že „od stredy Ukrajina znovu dobyla územie najmenej dvojnásobnej veľkosti Veľkého Londýna (anglické grófstvo zahrňujúce i hlavné mesto Londýn pozn. red.)“.

Ruské ministerstvo obrany nazvalo porážku „preskupením síl“, čo má byť „rozptýlením.“   

Putin vzápätí zrušil stretnutie so svojimi generálmi a predstaviteľmi ministerstva obrany. Zrušenie stretnutia potvrdil i hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Hovorca povedal, že takéto schôdzky sú potrebné, no neuviedol ďalší dátum, kedy by sa mohlo stretnutie konať.

Nová etapa so súkromnými armádami v októbri, tvrdí Wagnerovec 

Investigatívny novinár Christo Grozev uviedol, že generálov by mohli nahradiť oligarchovia. Novinár na Twitteri tvrdí, že Putin mal oligarchov poveriť zostavením súkromnej armády.

Grozev, ktorý pôsobí v prestížnom Bellingcat, sa odvolával na svoj zdroj z radov Wagnerovej armády.

„Tvrdí, že za všetko môže korupcia a nekompetentnosť v armáde (‚žoldnierov podviedli o ich plat’). Ale je opäť veľmi optimistický, hovorí, že každej vládnej korporácii a oligarchovi bolo povedané, aby si pre ‚novú etapu v októbri’ zriadili svoje vlastnú súkromnú vojenskú spoločnosť.“

Oligarchovia sa tak majú inšpirovať práve Wagnerovou skupinou, ktorú založil „Putinov kuchár“ Jevgenij Prigožin, ktorý sa preslávil organizovaním štátnych banketov pre Kremeľ, kde zabezpečoval catering.

Putin v minulosti zosmiešnil profesionálnych vojakov 

Startitup nedokáže overiť toto tvrdenie. Ak by však Putin žiadal od oligarchov zostavenie súkromných armád, naznačuje to, že s výkonom svojej armády nie je spokojný.

Už v minulosti svojich vojakov zosmiešnil, keď uviedol, že muži z neuznanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) a Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) bojujú lepšie ako profesionálni vojaci z Ruska.

„Priletel som sem presne po vypočutí ďalšej správy ministerstva obrany o situácii na Ukrajine. Z miestnych obyvateľov sa vytvorili dva zbory. Bojujú lepšie ako profesionálni vojaci. Bojujú veľmi mužne, statočne a efektívne,“ cituje Putina pobaltský portál Delfi.

Ruskí vojaci strážia areál hydroelektrickej stanice v Novej Kakhovke na Ukrajine
zdroj: SITA/AP Photo, File

Muži z týchto oblastí sú pritom násilne mobilizovaní a odvedení na bojisko. Ich výzbroj je slabá, často majú zastarané zbrane, nedostatok ochranných prostriedkov či dokonca uniforiem. Niektorí odmietli bojovať pre nedostatok jedla a vody.

Bývalý minister obrany Ukrajiny Andriy Zagorodnyuk opísal chovanie ruskej armády k týmto mužom ako „katastrofálne a nechutné“. Exminister tvrdí, že ich ruskí vojaci používajú ako „potravu pre delá“.

Najviac vojakov na jednom mieste, i tak nemôžu nič udržať, tvrdí odborník 

Neúspech ruskej armády zaskočil aj analytikov a rýchly postup Ukrajiny mal šokovať dokonca aj americké ministerstvo obrany.

Phillips O’Brien, profesor strategických štúdií na univerzite v St. Andrews v Škótsku, uviedol, že pri ukrajinskom protiútoku nastal „úplný kolaps“ ruskej armády. Hlásené boli náhle úteky ruských vojakov, ktorí pozície opúšťali prakticky bez boja, uvádza Moscow Times.

„V bitke o Donbas bolo pravdepodobne umiestnených viac vojakov ako kdekoľvek inde a teraz sa zdá, že tam nemôžu nič udržať,“ vysvetľuje O’Brien.

Ukrajinský vojak sa fotí pri streľbe s húfnice
zdroj: SITA/AP/Kostiantyn Liberov

Odborník si myslí, že teraz môžu mať problémy aj Ukrajinci, ktorí potrebujú vytvoriť logistiku a zásobovať jednotky roztrúsené po celom území.

„Rusi však budú mať problémy so stabilizáciou frontových línií,“ dodal. „Takže situácia bude chvíľu chaotická, kým sa nezačne objavovať nová frontová línia.“

Prezident Zelenskyj vedie Ukrajinu vo vojne proti okupantom

Politico na základe svojich zdrojov tvrdí, že predstavitelia Západu, vrátane amerických generálov, boli informovaní, že Ukrajinci spustia protiútok na dvoch frontoch.

Kľúčová bola západná technika, USA poskytovali spravodajské informácie 

Do protiútoku na severe sa pritom zapojila len malá hŕstka brigád, každá s niekoľkými tisíckami vojakov, prezradil americký predstaviteľ.

Protivníci ale nechali na severe hlavne neskúsených brancov a násilne mobilizovaných mužov z Donbasu. Najlepšie jednotky i výbavu Rusko presúvalo na juh, kde očakávalo protiofenzívu.

Kľúčová mala byť práve západná technika, hlavne protibatériové radary vyrobené v USA, ktoré dokázali v priebehu niekoľkých minút lokalizovať ruské delostrelectvo.

ukrajinskí vojaci s vlajkou
zdroj: SITA/AP/Leo Correa

Američania zároveň priznali, že Ukrajincom poskytujú spravodajské informácie. Už v minulosti sa špekulovalo, že vďaka nim zasiahli množstvo prominentných cieľov a prispeli k likvidácii generálov alebo dokonca krížniku Moskva.

„Určite im poskytujeme informácie o podmienkach, ale nakoniec je to ukrajinská voľba,“ povedal v pondelok novinárom vysoký predstaviteľ ministerstva obrany. „Ukrajinská armáda a ukrajinské politické vedenie rozhodli o tom, ako viesť túto protiofenzívu.“

Odborník na Rusko Michael Kofman z think-tanku CNA uviedol, že Rusi sa pokúsia zrekonštrovať svoje sily a v budúcnosti podniknú protiútoky.

„Súčasné obdobie je najlepšie opísať ako okno príležitosti pre Ukrajinu, ktorá sa chopila iniciatívy a nielen zabrala územie, ale aj zasadila rany ruskej armáde, z ktorej sa bude v zime snažiť dostať,“ dodal Kofman.

Zdroje: Moscow Times, Delfi, Politico

Najnovšie videá

Trendové videá