Ursulu von der Leyenovú vyšetruje Európska prokuratúra. Môže preveriť utajované správy medzi ňou a šéfom Pfizeru

  • Šéfka Európskej Komisie od minulého roka figuruje v kauze známej ako „pfizergate“
  • Utajovaná konverzácia medzi ňou a šéfom Pfizeru môže mať korupčný rozmer
  • Škoda, ktorá vznikla z exspirovaných vakcín, dosiahla 4 miliardy
Belgium_EU_Hungart454445776385
SITA/AP, Francois Walschaerts
  • Šéfka Európskej Komisie od minulého roka figuruje v kauze známej ako „pfizergate“
  • Utajovaná konverzácia medzi ňou a šéfom Pfizeru môže mať korupčný rozmer
  • Škoda, ktorá vznikla z exspirovaných vakcín, dosiahla 4 miliardy

Európska prokuratúra (EPPO) sa ujala vedenia významného vyšetrovania údajnej trestnej činnosti predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej a generálneho riaditeľa spoločnosti Pfizer Alberta Bourla.

Toto vyšetrovanie podľa hovorcu prokuratúry v Liége skúma obvinenia spojené s najväčším obstarávaním vakcín v EÚ v čase pandémie COVID-19.

Obvinenia, ktoré nedávno prešli od belgických vyšetrovateľov k vyšetrovateľom EPPO, zahŕňajú obvinenia zo zasahovania do verejných funkcií, korupcie, ničenia dôkazov a konfliktu záujmov, hoci zatiaľ neboli vznesené žiadne formálne obvinenia, informuje portál Politico.

Komisia a multimiliardový „Pfizergate“

Vyšetrovanie, ktoré sa pôvodne začalo v Belgickom meste Liége začiatkom roka 2023 na základe trestného oznámenia lobistu Frédérica Baldana, získalo ďalšiu pozornosť zapojením maďarskej a poľskej vlády.

Po politickej zmene v Poľsku, ktorá viedla k proeurópskej vláde pod vedením Donalda Tuska, však Poľsko svoju sťažnosť prehodnocuje.

Ústredným bodom sporu, ktorý sa nazýva „Pfizergate“, je údajná výmena textových správ medzi von der Leyenovou a Bourlom počas rokovaní o kľúčovej zákazke EÚ na výrobu vakcín v hodnote viac ako 20 miliárd eur.

Na snímke vakcína proti ochoreniu COVID - 19 počas začiatku očkovania na Slovensku vo Fakultnej nemocnici v Nitre.
zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Táto dohoda, ktorá bola spočiatku oslavovaná ako víťazstvo, bola odvtedy kritizovaná pre nadmerný počet obstaraných dávok vakcín, pričom sa objavili správy o plytvaní vakcínami v hodnote najmenej 4 miliárd eur.

O výmene textových správ ako prvý informoval denník New York Times, čo viedlo k samostatnému právnemu sporu proti komisii za odmietnutie zverejnenia správ. Toto odmietnutie zintenzívnilo kontrolu von der Leyenovej, ktorá sa potenciálne pripravuje na druhé funkčné obdobie, pričom komisia o existencii alebo obsahu správ mlčí.

Zapojenie EPPO znamená kritickú fázu vyšetrovania, keďže má právomoc vykonávať rozsiahle prehliadky a potenciálne zabavovať dôkazy v celej Európe vrátane rodného Nemecka von der Leyenovej. Tento proces prispieva k rastúcemu tlaku zo strany zástancov transparentnosti a politických kritikov, ktorí naliehajú na komisiu, aby sa týmito obvineniami zaoberala, píše Politico.

Napriek tejto kauze von der Leyenová zachováva zdržanlivý postoj, zdôrazňuje, že všetky potrebné informácie boli poskytnuté, a čaká na výsledok vyšetrovania.

Prokuratúra sa púšťa do vyšetrovania

Tento prípad, ktorý je obzvlášť dôležitý, keďže EPPO rozširuje svoje skúmanie akvizícií vakcín EÚ, predstavuje kľúčový moment pri posudzovaní transparentnosti a zodpovednosti v najvyšších orgánoch Európskej únie.

Toto vyšetrovanie, v ktorom sa prepletajú právne, politické a finančné nitky, sa prelína aj so žalobami spoločnosti Pfizer proti Maďarsku a Poľsku za nezaplatené dodávky vakcín, čo ešte viac komplikuje scenár.

Ústredným bodom vyšetrovania je, ako už bolo vyššie spomenuté, trestné oznámenie, ktoré podal belgický lobista napojený na skupinu Bon Sens, ktorá je skeptická voči vakcínam.

Jeho obvinenia zo zasahovania, korupcie a konfliktu záujmov proti von der Leyenovej boli podporené podobnými sťažnosťami z Maďarska a Poľska.

Podrobnosti sťažností síce neboli zverejnené, ale údajne sa zameriavajú na spornú výmenu textových správ medzi von der Leyenovou a spoločnosťou Pfizer, čo vyvoláva otázky o transparentnosti a čestnosti rokovaní o dohode o vakcínach.

Na pozadí týchto právnych pletiek čelia Maďarsko aj Poľsko žalobám zo strany spoločnosti Pfizer v súvislosti so zastavenými platbami za vakcíny, pričom sa odvolávajú na nadmerné dodávky a finančný nátlak spôsobený konfliktom na Ukrajine, čo ešte viac komplikuje už aj tak zložitý prípad, dodáva Politico.

Zdroje: Politico, New York Times

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá