USA poslali do Európy unikátne lietadlo, existujú len 2. Vie „vyňuchať“ jadrový výbuch

  • Spojené štáty poslali do Európy svojho „ňuchača“
  • Špeciálne lietadlo vie odhaliť jadrový výbuch
  • V Európe sa vyskytuje len málokedy
The WC-135 Constant Phoenix
U.S. Air Force/ Anthony Hetlage
  • Spojené štáty poslali do Európy svojho „ňuchača“
  • Špeciálne lietadlo vie odhaliť jadrový výbuch
  • V Európe sa vyskytuje len málokedy

V európskom letovom priestore sa v týchto dňoch objavilo unikátne lietadlo, prezývané ako „ňuchač“. Ide stroj amerických vzdušných síl, ktorý nesie označenie WC-135R Constant Phoenix a slúži na monitorovanie a detekciu jadrových výbuchov.

Portál Itamilradar, ktorý sleduje pohyby vojenských lietadiel nad Stredozemným morom, informoval, že lietadlo mierilo na Krétu. Podľa portálu mierilo na ostrov priamo zo Spojených štátov.

Nie je vylúčené, že lietadlo sa v Európe objavilo v súvislosti s obavami Ukrajincov. Kyjev tvrdí, že ruské sily, ktoré okupujú Záporožskú jadrovú elektráreň, na strechu tretieho a štvrtého reaktora umiestnili predmety pripomínajúce výbušné zariadenia.

Rusko aj Ukrajina sa vzájomne obviňujú z plánovania provokácií na tejto elektrárni, čo vyvoláva obavy z možnej jadrovej katastrofy.

Jeho prítomnosť v Európe nie je bežná 

Prítomnosť tohto lietadla v Európe nie je bežnou záležitosťou, i keď jeho pohyb v Stredozemnom mori bol zachytený aj máji a apríli. Vtedy lietal v blízkosti Grécka.

Ak nerátame lety lietadla tento rok, môžeme lety „ňucháča“ v Európe zrátať na prstoch jednej ruky. Známe sú predovšetkým jeho lety krátko po černobyľskej katastrofe, keď ich Spojené štáty do Európy vyslali hneď niekoľko, aby monitorovali následky výbuchu jadrovej elektrárne.

Po výbuchu Černobyľu v 1986 sa lietadlo objavilo v Európe až v roku 2017 a následne do v roku 2020. Oba tieto lety boli zaznamenané v blízkosti ruského vzdušného priestoru. V prípade roku 2017 boli na nórsko-ruskej hranici namerané anomálne hodnoty jód-131, no doteraz nie je známa ich oficiálna príčina.

Lietadlo sa objavilo v Európe aj tesne pred ruskou inváziou na Ukrajinu v januári 2022.

Po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin spustil ruskú agresiu na Ukrajine, sa lietadlo objavilo v Európe v marci 2022 apríli, uvádza portál The National Interest.

The WC-135 Constant Phoenix
zdroj: U.S. Air Force/Ryan Hansen

Spojené štáty majú v súčasnosti prevádzkyschopné len dva lietadlá. Tie využívajú hlavne na monitorovanie severokórejského jadrového programu. Zvyčajne sa nachádzajú v Pacifiku.

Lietadlo, ktorého posádku môže tvoriť až 33 ľudí vrátane pilota a personálu, slúži ako vedecké laboratórium vo vzduchu.

Umožňuje posádke lietadla, zloženej aj z vedcov, odhaliť rádioaktívne „oblaky“ v reálnom čase. Lietadlo je vybavené externými prietokovými zariadeniami na zber častíc na filtračnom papieri a kompresorovým systémom pre celé vzorky vzduchu zhromaždené v záchytných guľôčkach. To pomáha posádke identifikovať odpad z výbuchov jadrových zbraní.

Monitorovalo dodržiavanie zákaz testov jadrových zbraní 

Lietadlá spadajú pod 45. prieskumné krídlo na leteckej základni Offutt v Nebraske. Vznik „ňuchača“ sa datuje do roku 1965, keď mal slúžiť ako lietadlo na prieskum počasia a odber vzoriek. Niektoré jeho verzie WC-135B a WC-135W slúžili na účel monitorovania dodržiavania Zmluvy o čiastočnom zákaze jadrových skúšok.

Pri operačných bojoch je posádka minimalizovaná len na pilotov, navigátorov a operátorov špeciálneho vybavenia, aby sa znížilo vystavenie žiareniu iba na personál nevyhnutný pre misiu.

The WC-135 Constant Phoenix
zdroj: U.S. Air Force/Nicholas Harnack

Vyslúžil si prezývky „vták počasia“ a častejšie „ňuchač“. Pôvodný Constant Phoenix je prerobený z lietadla Boeing C-135 Stratolifter. Toto lietadlo je však zastarané a v službe je už z celej letky len jeden kus. V rámci rozpočtu ministerstva obrany vznikol plán na posilnenie letky, čo by umožnilo vyradenie starnúceho lietadla. 

Rolu „ňuchača“ prevezmú lietadlá známe ako tankery, Boeing KC-135R, pričom prvé z nich už lieta ako Constant Phoenix. Američanom by mali pribudnúť ešte dva takéto stroje.

Čo sa týka Ukrajiny, tá už teraz disponuje technikou zo Spojených štátov, ktorá je schopná odhaliť výbuch jadrovej munície alebo špinavej bomby. Senzory poskytli Spojené štáty Ukrajine ešte v apríli a vedia identifikovať aj útočníka, uvádza New York Times.

Zdroje: Itamilradar, The National Interest, New York Times

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá