USA urýchlene rozmiestnia po Európe moderné jadrové pumy. Štáty NATO sú nervózne

  • Vylepšené jadrové bomby B61-12 dostane starý kontinent skôr, ako sa predpokladalo
  • Pentagón tak môže urobiť kvôli obavám spojencov, ktorí sú nervózni
Stíhačka F-16 s jadrovou pumou B61
Dvishub/Santos Torres
  • Vylepšené jadrové bomby B61-12 dostane starý kontinent skôr, ako sa predpokladalo
  • Pentagón tak môže urobiť kvôli obavám spojencov, ktorí sú nervózni

Spojené štáty dodajú na starý kontinent gravitačné jadrové bomby (pumy) B61-12 ešte skôr, ako plánovali. Informáciu priniesol washingtonský portál Politico, ktorý sa odvoláva na diplomatické depeše a ďalšie dva zdroje oboznámené so situáciou.

Spojené štáty mali rozhodnutie svojim európskym partnerom tlmočiť počas tohto mesiaca na stretnutí za zatvorenými dverami v Bruseli v októbri. Pôvodne mali vylepšené jadrové bomby doraziť až na jar budúceho roku, v urýchlenom termíne to bude v decembri tohto roku.

Hovorca ministerstva obrany Spojených štátov generál Patrick Ryder pre Politico uviedol, že výmena bômb bola plánovaná roky a nesúvisí s udalosťami na Ukrajine.

Odstrašovanie i uisťovanie spojencov 

Napriek tomu môže byť tento krok ďalším spôsobom takzvaného jadrového odstrašovania, ktoré má zabrániť Rusku v použití jadrových zbraní.

Rozhodnutie navyše prichádza v čase, keď sa Ruská federácia vyhráža jadrovými zbraňami a tvrdí, že nejde o bluf. Od spojencov v Európe znejú časté obavy, pričom sa domnievajú, že môžu byť ďalšie na rade v ruskej agresii.

„Myslím si, že je to zamerané viac na Severoatlantickú alianciu (NATO) ako na Rusko,“ povedal Tom Collina, riaditeľ pre politiku odzbrojovacej skupiny Plowshares Fund. „Už tam sú (staršie) B61. Rusi to vedia. Fungujú v pohode. Ďalšie budú novšie, ale v skutočnosti to nie je až taký rozdiel. Ale môže to byť spôsob, ako uistiť spojencov, keď sa cítia obzvlášť ohrození Ruskom,“ dodal.

Diplomatická depeša, na ktorú sa portál Politico odvoláva, uvádza, že 15 štátov z Aliancie vyjadrilo obavu, že NATO „nesmie ustúpiť Putinovmu jadrovému vydieraniu“. Podľa depeše sa tiež spojenci zdajú dosť nervózni.

Vzhľadom na rastúci objem a rozsah ruskej jadrovej rétoriky podskupina spojencov požadovala pokračovanie konzultácií v NATO, aby sa zabezpečila nepretržitá pripravenosť a konzistentné zasielanie správ,“ dodáva depeša.

Odborník sa ale obáva, že tento krok by mohol ešte viac prispieť k nestabilite európskeho kontinentu a situáciu eskalovať.

„Mohlo by to byť eskalujúce. Uvidíme,“ povedal Collin.

Ich hlavica je univerzálna 

Jadrové bomby B-61 boli prvýkrát vyvinuté začiatkom 60. rokov a otestované v podzemných jadrových testoch v Nevade. V priebehu desaťročí bolo vyvinutých tucet verzií a väčšina z nich bola odvtedy vyradená.

Program B61-12 Life Extension v hodnote 10 miliárd amerických dolárov spravuje ministerstvo energetiky a má nahradiť niekoľko starých verzií. Má ísť aj o približne 100 bômb uložených na leteckých základniach v Nemecku, Taliansku, Belgicku, Holandsku a Turecku, ktoré sú súčasťou programu Spojených štátov a ich partnerov na zdieľanie jadrových zbraní.

Nová verzia bomby je navrhnutá tak, aby boli americké a spojenecké bombardovacie a stíhacie lietadlá, vrátane bombardérov a stíhačiek B-2 a B-21 a F-15, F-16, F-35 a Tornádo, schopné operovať s touto zbraňou.  

Ďalšia úprava napríklad počíta s vylepšenou presnosťou. Samotná hlavica jadrovej bomby patrí k najuniverzálnejších v americkom arzenáli. Jej výbušnú silu možno zvýšiť alebo znížiť v závislosti od cieľa, čo z nej robí zbraň s nízkou alebo strednou výťažnosťou, pripomína Politico.

Zdroj: Politico

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá