USA zasiahli nevídané mrazy, teplota má klesnúť až na extrémnych – 50 °C

  • Americký prezident Donald Trump v reakcii na mráz, ktorý zovrel sever a severovýchod Spojených štátov, na Twitteri poznamenal, že by nebolo zlé využiť globálne otepľovanie
ladbible.com
  • Americký prezident Donald Trump v reakcii na mráz, ktorý zovrel sever a severovýchod Spojených štátov, na Twitteri poznamenal, že by nebolo zlé využiť globálne otepľovanie

Do Severnej Ameriky sa momentálne blíži nebezpečná polárna búrka, ktorej predzvesťou je silné sneženie v okolí Chicaga. Práve v oblasti Veľkých jazier sa budú teploty v najbližších dňoch pohybovať okolo päťdesiat stupňov pod nulou. Situáciu navyše zhoršuje extrémne studený vietor, ktorý pocitovú teplotu ešte viac zráža dolu.

Na extrémnu situáciu v krajine reaguje prostredníctvom sociálnej siete Twitter aj prezident Donald Trump. „Čo sa sakra deje s globálnym otepľovaním? Prosím, rýchlo sa vráť, potrebujeme ťa,“ sarkasticky odkázal americký prezident, ktorý je známym kritikom existencia klimatických zmien.

 

USA už pod jeho vedením odstúpili napríklad od parížskej klimatické dohody, ktorá mala obmedziť emisie skleníkových plynov. Podľa klimatológov sú však dôsledkom globálneho otepľovania extrémy na oboch stranách. Klimatické zmeny sprevádzajú nielen veľké horúčavy, ale aj kruté mrazy, aké budú v tomto týždni panovať v USA.

Svoje služby v niektorých častiach krajiny dočasne neposkytuje ani poštová služba US Postal Service, ktorá je inak povestná tým, že zásielky doručuje bez ohľadu na počasie. Meteorológovia očakávajú v oblasti Chicaga dokonca vačšiu zimu ako v niektorých častiach Antarktídy.

Polárna búrka má najväčšou silou udrieť koncom tohto pracovného týždňa. Silné mrazy majú postihnúť až 75 percent americkej populácie, teda asi 220 miliónov ľudí. Už teraz sa rušia niektoré lety a zatvárajú školy. Ľudia si vo veľkom robia aj zásoby jedla.

Krutá zima si vyžiadala už dve obete, jeden muž zahynul v Minnesote, druhý v Illinois. Úrady majú obavy, že počet mŕtvych bude rásť, pretože najväčšie mrazy ešte len prídu.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech