Už aj najvyšší predstavitelia na tajnom stretnutí potvrdili, čo si Briti myslia už dávno

  • Veľká Británia momentálne eviduje nedostatok zeleniny v supermarketoch
  • Väčšina ľudí by sa vrátila do EÚ
  • Politici sa zhodli, že odchod krajinu brzdí
Ľudia v Británii sú nespokojní s Brexitom, protestujú. Vlajka EÚ a Spojeného kráľovstva
Flickr/Ashley Van Haeften, Christoph Scholz
  • Veľká Británia momentálne eviduje nedostatok zeleniny v supermarketoch
  • Väčšina ľudí by sa vrátila do EÚ
  • Politici sa zhodli, že odchod krajinu brzdí

Britské referendum o odchode z Európskej únie – o brexite – spôsobilo, že v roku 2020 sa ekonomika krajiny ocitla v neistote. Mnohí občania krajiny okamžite vyjadrovali svoj nesúhlas s týmto krokom. 

Ako sme ťa informovali v tomto článku, správy vychádzajúce z prieskumov naznačujú rastúcu nespokojnosť s výsledkom hlasovania.

Britské médiá informujú, že miera podpory opätovného vstupu do EÚ sa od začiatku minulého roka neustále zvyšuje. V novembri 2022 chcelo brexit zachovať 43 percent opýtaných obyvateľov Veľkej Británie, pričom 57 percent by sa do Únie radšej vrátilo.

Tajné nadstranícke stretnutie

V závere tohto týždňa sa vo vidieckom vládnom sídle Ditchley Park v grófstve Oxfordshire uskutočnilo mimoriadne nadstranícke stretnutie britských stúpencov a odporcov brexitu. Mali sa na ňom riešiť neúspechy, ktoré odchod z Únie Britom spôsobil. 

Na dvojdňovom samite popredných predstaviteľov Labouristickej a Konzervatívnej strany sa vo štvrtok a v piatok zúčastnili aj diplomati a šéfovia najväčších firiem a bánk. Informuje o tom web The Guardian s odvolaním sa na nedeľník the Observer.

Dokumenty zo stretnutia ho označili ako súkromné diskusie pod názvom „Ako môžeme s našimi susedmi v Európe dosiahnuť, aby brexit fungoval lepšie?“. Dôverné úvodné vyhlásenie uznalo, že prinajmenšom časť politikov má názor, že brexit „pôsobí ako brzda nášho ekonomického rastu“.

Dokumenty zo stretnutia konštatovali, že „opätovný vstup do EÚ nebude na programe“, avšak zdôraznili, že EÚ a Spojené kráľovstvo „majú spoločné záujmy v brzdení ruskej agresie, vývoji nových zdrojov energií a budovaní veľkých technologických firiem s kapitálovou základňou radšej na našej strane Atlantiku ako v USA“ a tiež spoločné obranné záujmy.

Stretnutie sa vo veľkej miere sústreďovalo na to, ako Labouristická alebo Konzervatívna strana využijú plánované prehodnocovanie Dohody o obchode a spolupráci (TCA) medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom „na redukciu niektorých terajších treníc“, ktoré vážne poškodzujú britský export, predovšetkým do Európskej únie.

Labouristi, ktorí uviedli, že nebudú chcieť dostať Britániu naspäť do EÚ, sa už zaviazali, že využijú posudzovanie TCA naplánované na rok 2025 na snahu o redukciu obchodných bariér.

Zeleninová kríza

Ako informuje The Guardian, Veľká Británia momentálne zápasí s nedostatkom zeleniny v supermarketoch. Podľa ministerky životného prostredia Thérèse Coffeyovej by kríza mohla trvať ešte celý mesiac.

Vláda bola v súvislosti s nedostatkom obvinená z toho, že si problém privodila sama tým, že nepodporila miestnych pestovateľov a politiku brexitu.

Reťazce ako Tesco, Asda, Aldi a Morrisons museli v krajine zaviesť limity na nákupy rôznych položiek vrátane paradajok, uhoriek a papriky.

„Moji úradníci ma priviedli k presvedčeniu, že po diskusii s priemyslom a maloobchodníkmi predpokladáme, že táto situácia potrvá ešte dva až štyri týždne,“ hovorí Coffeyová.

Zdroje: SITA, The Guardian

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá