Už čoskoro by žiaden Slovák nemal zarobiť menej ako 600 eur. V porovnaní so Švajčiarskom ide o smiešnu sumu

  • Minimálna mzda na Slovensku sa má od roku 2020 navýšiť
  • Nižšiu priemernú mzdu ako Slováci má aj tak už len 6 štátov Európskej únie
col
pixabay.com
  • Minimálna mzda na Slovensku sa má od roku 2020 navýšiť
  • Nižšiu priemernú mzdu ako Slováci má aj tak už len 6 štátov Európskej únie

Chceme ponúknuť sociálnym partnerom aby sa minimálna mzda na budúci rok zvýšila na 600 eur. Dosiahla by už tak približne úroveň 60 % priemernej mzdy, ktorú odporúča Medzinárodná organizácia práce. Zároveň pracujeme na postupnej transformácii vianočného príspevku na 13. dôchodok. Už v tomto roku by mohli dôchodcovia dostať jeho prvú časť, ktorá by bola určitým percentuálnym podielom priemerného dôchodku. Malo by ísť ešte o vyššiu sumu, akú predstavuje už schválený dvojnásobný vianočný príspevok. Samozrejme všetko platí za predpokladu, že sa výrazne nezhoršia dobré ekonomické parametre krajiny,” napísal poslanec Smeru-SD Erik Tomáš na sociálnej sieti.

Proti každoročnému zvyšovaniu minimálnej mzdy je väčšina zamestnávateľov aj odborníkov, nakoľko zamestnanec na tom profituje len minimálne. Naopak na raste minimálnej mzdy získava hlavne štát v podobe vyšších daní a odvodov z týchto miezd.

V súčasnosti približne 4 % ľudí na Slovensku pracujú za minimálnu mzdu. Tá pre rok 2019 predstavuje 520 eur. Pre jednu odpracovanú hodinu je to 2,989 eur. V roku 2018 bola minimálna mzda na úrovni 480 eur v hrubom.

Priemerná mzda v Európskej únii je rozdielna. Najviac zarábajú v Luxembursku 4682 eur , Dánsku 4552 eur a Holandsku, kde hrubý plat prevyšuje 4000 eur.  Ešte viac si človek zarobí napríklad vo Švajčiarsku.  Aj keď ide o bohatú krajinu, vo Švajčiarsku ani v roku 2019 nie je zavedená minimálna mesačná a ani hodinová mzda.

V roku 2014 sa konalo aj referendum, kde voliči jednoznačne povedali NIE minimálnej mzde na úrovni nad 3000 eur. Výsledok bol jednoznačný. Vyše 70% voličov bolo proti zavedeniu celoštátnej minimálnej mzdy. Argumenty proti zavedeniu bola znížená konkurencieschopnosť a obavy zo zrušenia niektorých pracovných miest.

Vzhľadom na to, že krajina nemá zavedenú minimálnu mzdu, určite ťa prekvapí priemerná hrubá mesačná mzda vo Švajčiarsku, ktorá je v roku 2018 na úrovni 6294 €. Po odpočítaní daní a odvodov ti ostane približne 4970 eur.

Priemerná mzda na Slovensku medzi rokmi 2017 a 2018 rástla veľmi rýchlo, ale aj tak sme takmer na chvoste EÚ. Nižšiu priemernú mzdu má už len 6 štátov Európskej únie. Najmenej už tradične zarábajú Rumuni 517 a Bulhari 436 eur.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech