IKEA otvára v Bratislave bazár, v ktorom si vymeníš starý nábytok za nové kúsky

  • Bratislavská IKEA spúšťa svoj vlastný bazár, kam môžeš odniesť tvoj nepotrebný nábytok. Cieľom služby nesúcej názov Druhý život je úsilie o minimalizáciu odpadu, ku ktorej môžeš prispieť aj ty.
ika
fortune.com/facebook.com/LaCorgi
  • Bratislavská IKEA spúšťa svoj vlastný bazár, kam môžeš odniesť tvoj nepotrebný nábytok. Cieľom služby nesúcej názov Druhý život je úsilie o minimalizáciu odpadu, ku ktorej môžeš prispieť aj ty.

Po úspešnom spustení služby v Českej republike, tak poslúži IKEA bazár aj Slovákom. Nábytok IKEA, ktorý by inak skončil nevyužitý, dostane druhú šancu a predĺži tým svoju životnosť.

„Dlhodobo sa snažíme využívať odpad ako nový zdroj surovín, vyhľadávať a využívať nové zdroje materiálov tak, aby sme pri tom chránili prírodné zdroje a boli šetrní k životnému prostrediu aj k ľuďom,“ približuje stratégiu Roman Bojko, manažér pre udržateľný rozvoj IKEA Česká republika, Maďarsko a Slovensko. „Služba Druhý život nábytku je jedným z krokov, ktoré podnikáme, aby sme predchádzali vzniku odpadu.“

Ak máš doma nábytok, ktorý ti je na obtiaž, jednoducho ho môžeš ponúknuť online cez druhyzivotnabytku.sk, kde nahraješ fotografie a popis výrobku. Pracovníci IKEA následne na základe ich skúseností s predajom nábytku navrhnú cenu, za ktorú budú nábytok ponúkať v kútiku so zľavneným tovarom priamo v obchodnom dome. Za nábytok následne dostaneš refundačnú kartu s čiastkou za ktorú sa bude tvoj starý nábytok v bazáre predávať.

 

So svojou kartou plnou kreditu môžeš ihneď nabehnúť do obchodného domu IKEA a nakúpiť si novinky, ktoré švédsky reťazec ponúka. „Cieľom služby nie je konkurovať internetovým bazárom. Vnímame to ako servis pre našich zákazníkov, ktorí k nám chodia pravidelne nakupovať,“ upresňuje Roman Bojko. „Kútik so zľavneným tovarom funguje už niekoľko rokov a zákazníci si bežne odvážajú už zmontovaný nábytok, preto veríme, že služba bude fungovať.“

Na predaj však môžeš ponúknuť len nábytok IKEA, čiže žiadna výmena starého socialistického nábytku za nový dizajnový sa žiaľ nekoná. „Našou prioritou je vždy zaistiť bezpečnosť a zdravotnú nezávadnosť všetkých výrobkov, ktoré v obchodnom dome predávame. Preto v súčasnej dobe vykupujeme len nábytok IKEA, pri ktorom sme toto schopní garantovať,“ vysvetľuje Dana Lonská, vedúca oddelenia Recovery v IKEA Bratislava.

„Na všetok nábytok, ktorý predávame v kútiku so zľavneným tovarom, poskytujeme jednoročnú záruku,“ dopĺňa. Záruka sa vzťahuje ako na tovar od zákazníkov, tak na všetky ostatné produkty, ktoré IKEA v kútiku ponúka.

Oddelenie Recovery, ktoré ma službu na starosti, je súčasťou myšlienky cirkulárnej ekonomiky a od roku 2000 je súčasťou všetkých obchodných domov IKEA. Okrem vrátenia života nábytku od zákazníkov sa do oddelenia Recovery dostanú výrobky, ktoré zákazník vráti v poškodenom obale alebo ich reklamuje.

Ďalšou cestou, ktorou sem nábytok doputuje, je priamo z obchodného domu – ako vystavený tovar, výrobky vyradené zo sortimentu, alebo výrobky, ktoré sa pri vystavení v obchodnom dome poškodili. Oddelenie Recovery dokáže opraviť a znovu uviesť do predaja až 90 % nábytku, ktorý ním prejde. Len 10 % ide na recykláciu.

Okrem novej služby Druhý život nábytku, kedy nábytok ešte môže nájsť svoje využitie u niekoho iného, IKEA už niekoľko rokov ponúka službu Odvoz a ekologicky šetrná likvidácia. V rámci tejto služby si zákazník môže pri objednaní dopravy nového nábytku zaistiť odvoz a ekologickú likvidáciu svojho starého nábytku (napr. matrace, kuchyne a iné).

zdroj:ikea.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK