V cene vlakového lístka majú Slováci po novom aj ochranku. ZSSK do vlakov nasadila SBS-ku za desiatky tisíc eur 

  • ZSSK chce zvýšiť pocit bezpečia v nočných vlakoch, testuje ich sprevádzanie príslušníkmi bezpečnostnej služby
  • Prílušníkov SBS uvidíš počas skúšobného obdobia trvajúceho 4 mesiace v štyroch vybraných vlakoch
  • Pilotný projekt bude stáť prbližne 36-tisíc eur
zun
ZSSK
  • ZSSK chce zvýšiť pocit bezpečia v nočných vlakoch, testuje ich sprevádzanie príslušníkmi bezpečnostnej služby
  • Prílušníkov SBS uvidíš počas skúšobného obdobia trvajúceho 4 mesiace v štyroch vybraných vlakoch
  • Pilotný projekt bude stáť prbližne 36-tisíc eur

Už 5 rokov môžu vybrané skupiny obyvateľstva využívať bezplatnú vlakovú dopravu. ZSSK pritom ročne prepraví vyše 73 miliónov cestujúcich, z ktorých vyše 46 predstavujú platiaci. V tejto mase ľudí nie je problém natrafiť ľudí, ktorí sa už na prvý pohľad snažia ľuďom znepríjemniť ich cestovanie.

Zo štatistík odboru inšpekcie a kontroly (OIK) ZSSK vyplýva, že v nočných vlakoch častejšie ako inde prichádza k obťažovaniu cestujúcich ich spolucestujúcimi, najmä pod vplyvom alkoholu. Hoci sa vlakový personál snaží situáciu riešiť, nezriedka je potrebné privolať do nasledujúcej stanice políciu, čo často spôsobuje meškanie vlaku. ZSSK preto od 1. novembra 2019 testuje sprevádzanie štyroch nočných vlakov príslušníkmi súkromnej bezpečnostnej služby (SBS).

zdroj: ZSSK
 

Celkové náklady na skúšobnú štvormesačnú prevádzku  predstavujú približne 34-tisíc eur. Počas tejto doby sa v štyroch nočných diaľkových vlakoch odvezie cca 240-tisíc cestujúcich a predpokladané tržby z ich prepravy sa pohybujú na úrovni presahujúcej 1 milión eur. 

O tom, či bude ZSSK pokračovať v nasadzovaní SBS do nočných vlakov, prípadne v akej forme sa spolupráca bude realizovať v budúcnosti, sa rozhodne až po vyhodnotení pilotného projektu, ktorý bude trvať 4 mesiace. 

V ktorých vlakoch môžeš stretnúť SBS?

SBS bude od novembra do februára prítomná vo vlakoch R 614 Zemplín, R 615 Zemplín (linka Bratislava – Žilina – Humenné), R 800 Poľana a R 801 Poľana (linka Bratislava – Zvolen – Prešov) medzi Bratislavou a Košicami. 

Už počas prvých 7 dní nasadenia vo vlakoch zasahovali zamestnanci SBS celkom 13-krát, pričom z vlaku vyprevádzali podgurážených či agresívnych cestujúcich, prípadne takých, ktorí nemali platný cestovný doklad a neboli ochotní si ho dodatočne zakúpiť. 

zdroj: ZSSK

„Žiaľ, niekedy sa naši vlakvedúci ani pri tej najväčšej asertivite, tolerantnosti a odvahe nevedia postaviť agresívnemu cestujúcemu,“ hovorí predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký.

„Navyše, frekvencia incidentov na oboch tratiach mala do konca októbra rastúcu krivku. Dostávali sme desiatky sťažností poštou, e-mailom aj cez sociálne siete. Napriek maximálnej ústretovosti Policajného zboru SR nie je možné volať takmer ku každému vlaku hliadku a zakaždým tak naberať meškanie. Preto sme sa rozhodli vyskúšať túto cestu,“ vysvetľuje. 

zdroj: ZSSK

Pracovníkov SBS počas prvých týždňov sprevádzajú vo vlakoch zamestnanci OIK ZSSK a ich zaangažovanie sa do konfliktu podlieha prísnym pravidlám.

„Určite nechceme nikoho nútiť, aby bez príčiny opustil vlak. Pravidlá však platia pre všetkých a už samotná prítomnosť ľudí, ktorí sú pripravení riešiť akýkoľvek konflikt, zmierňuje zbytočné napätie a emócie,“ dopĺňa riaditeľ OIK Roman Kusý.

zdroj: ZSSK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech