V lesoch na Spiši je ukrytá unikátna sauna, v ktorej sa odpojíš od reality. Za vstup neplatíš

  • V Spišskom Hrhove sa na okraji lesa nachádza sauna
  • Postavila ju obec s finančnou pomocou ľudí, ktorí prispeli viac, ako bolo potrebné
  • Za vstup neplatíš vôbec nič
 srcset
Lesná sauna
  • V Spišskom Hrhove sa na okraji lesa nachádza sauna
  • Postavila ju obec s finančnou pomocou ľudí, ktorí prispeli viac, ako bolo potrebné
  • Za vstup neplatíš vôbec nič

Malá obec na Spiši je známa pre viacero vecí. Okrem progresívneho starostu, ktorému sa podarilo vo viac ako 1,5 tisícovej obci pracovať s obyvateľmi sociálne slabších skupín a Rómov a integrovať ich do spoločnosti, má obec aj krásnu polohu na úpätí Vysokých Tatier, z ktorej ťaží skvelým spôsobom. Od leta minulého roka sa môžeš v Spišskom Hrhove saunovať na okraji lesa. A zážitok je to teda veľký.

zdroj: Lesná sauna

Obec z vlastného a sama

Nápad bol ich vlastný. Inšpirácia prišla nielen zo Škandinávie, kde sú takéto sauny viac než bežné, ale predovšetkým od malej slovenskej obce Dúbravica, kde už takáto sauna pod horou Medvedinec stojí.

Tá je súčasťou Periférnych centier. Tie dávajú priestor umelcom, ktorí sa rozhodli prísť tvoriť do malej obce severného Podpoľania, neďaleko Banskej Bystrice.

Správcom sauny je obec. Tá sa postarala aj o zhotovenie. „Saunu postavil sociálny podnik Hrhovské služby s.r.o. Názov bol jasný hneď, ako sme sa prvý raz prišli pozrieť do tejto lokality. Stojí na čistine na okraji lesa,“ hovorí pre Startitup Lívia Gažová, jedna zo spolupracovníčok wellness artefaktu a aktivistka.

Architektonický návrh pripravili architekti zo združenia Woven.

zdroj: Lesná sauna

Celková suma, na ktorú ich lesná sauna vyšla, je 12 000 eur. Peniaze zbierali aj cez portál Startlab, ktorý je známym generátorom pomoci pre mnoho rozbiehajúcich sa projektov. Požadovaná suma, ktorú od dobrovoľníkov potrebovali, mala výšku 7 000 eur. Ľudia ich požiadavku prevýšili o 134 % a podporili ich sumou 9 365 eur.

Vhodná je na letné, ale aj zimné saunovanie. V saunovom domčeku máš aj vykurovaný priestor na prezliekanie a malú osobnú hygienu.

View this post on Instagram

Priatelia, mrzí nás to, ale Lesná sauna bude mať na pár dní odstávku. Došlo k menšiemu poškodeniu, zrejme chybou materiálu. Potrebujeme trochu času, aby sme poškodenie opravili. Dúfame, že do piatka to stihneme a v sobotu opäť otvoríme. Všetkým ľuďom, ktorí mali na tieto dni rezervovanú saunu, sme napísali e-mail. Bohužiaľ sme museli tieto vaše rezervácie zrušiť a dúfame, že sa k nám prídete pozrieť znova inokedy. Je to prvýkrát od otvorenia sauny, čo prišlo k takejto poruche. Nie je to nič hrozné, na opravy a udržiavanie treba byť vždy pripravený. Dané miesto sa rovno pokúsime vylepšiť, aby už k chybe nedošlo. Robíme to dobrovoľne a preto sme vďační, že nám občas necháte pri návšteve Lesnej sauny dobrovoľný príspevok pár eur a tým nám pomáhate. Už sa vás v Lesnej saune vystriedali stovky. A my veríme, že si odnášate veľa dobrých zážitkov 🌲✨ #lesnasauna #spisskyhrhov

A post shared by Lesná sauna (@lesnasauna) on

Hrali sa s prostredím a funkčným vizuálom

Zaujímave umiestnenie nie je to jediné, čím sauna upúta návštevníka. Špeciálny sklon, polopriesvitné steny či nočné tieňové divadlo, ktoré sa vďaka tme a svetlu. Zvonku by si nikdy nezistil, že ide o saunu. Malý atypický priestorový útvar pripomína skôr útulňu, kde sa môžeš počas svojich turistických potuliek skryť a prenocovať tu.

View this post on Instagram

🌲 Lesná sauna je postavená tradičným škandinávskym spôsobom. Medzi hranolmi dreveného jadra je izolácia z jutového pásu. Vonkajší obal svieti v noci ako lampión ✨ Saunu navrhli architektky @woven_studio , s vybavovačkami pomohla @liviagazova, ale stavbu mali na starosti práve chlapi z obecnej firmy Spišského Hrhova. My ako @ciernediery sa venujeme hlavne pamiatkam, ale snažíme sa pomôcť zabudnutým regiónom. Miestam, ktoré by si zaslúžili zviditeľniť. Sme radi, že prvý postavený komunitný projekt funguje a postupne sa chystáme na ďalší – oživiť ruinu pamiatky na novú funkciu ❤️ Rezervácie lesnej sauny sú možné na www.lesnasauna.sk v troch rôznych časoch za deň. Keď niekto ohlási, že nakoniec nepríde, uvoľnený termín je zverejnený tu na Instagrame lesnej sauny, alebo sa do nej vyberú ľudia z dediny a okolia. Za fotku ďakujeme @dee_x_gee #lesnasauna #spisskyhrhov #sauna

A post shared by Lesná sauna (@lesnasauna) on

Hoci je vrchný plášť vyrobený z polykarbonátových dosiek, sauna spĺňa všetky predpoklady tej fínskej drevenej. Kvalitné materiály a konštrukcia, o ktorej návrh sa postarali, ako sme už spomínali, architektky z Woven. To od roku 2010 združuje absolventky architektúry a dizajnu z VŠVU v Bratislave.

Najzaujímavejší je saunovací večer. Vtedy je okolitý priestor tichý a tmavý, pretože na čistinkách v okolí lesa nehrozí digitálny smog ani hluk mesta. Krásne výhľady, hviezdy nad hlavou a vôňa prírody. To je presne to, čo si okrem zdravého tela zo spišského wellness odnesieš. „Ale vnímame aj oživenie regiónu a originálnu turistickú atrakciu,“ vysvetľuje pre StartitUp Gažová.

zdroj: Lesná sauna

A paradoxne neplatíš nič

Saunovať sa môžeš zadarmo. To je okrem prírody najväčším benefitom.

Pobyt v saune je bezplatný, no privítame dobrovoľný príspevok na údržbu, keďže vyžaduje určitý servis. O saunu sa stará správca priamo z obce,“ dodáva Lívia Gažová s tým, že práve takéto dobrovoľné príspevky od návštevníkov dokážu do budúcna zabezpečiť jej bezplatný chod. Od septembra 2019 navštívilo Lesnú saunu viac ako 700 návštevníkov a rezervovať by si si ju mal niekoľko mesiacov dopredu.

zdroj: Lesná sauna

Maximálna doba pobytu sú 3 hodiny, dlhšie však málokedy vydržíš. Sú len tri časy, kedy môžeš svoju wellness procedúru absolvovať. O 13:00, 16:00 a 19:00 hod. Tento víkend majú obsadené a aj celý budúci týždeň.


Najnovšie video