V Nitre bude najmodernejšia stredná odborná škola na Slovensku za 7 miliónov eur 

  • Na Súkromnej strednej odbornej škole polytechnickej v Nitre odštartovala výstavba Regionálneho tréningového centra (RTC)
  • Výstavba novej školy má byť reakciou na postupnú digitalizáciu a robotizáciu vo všetkých sférach ekonomiky a priemyslu
bako
Slavomír Maličkay
  • Na Súkromnej strednej odbornej škole polytechnickej v Nitre odštartovala výstavba Regionálneho tréningového centra (RTC)
  • Výstavba novej školy má byť reakciou na postupnú digitalizáciu a robotizáciu vo všetkých sférach ekonomiky a priemyslu

Centrum bude preto vybavené najmodernejšími robotmi a CNC prístrojmi, aby sa študenti mohli v praktickej časti výučby pripravovať na takých zariadeniach, s akými sa stretnú po ukončení štúdia aj v praxi. 

RTC zároveň pomôže škole aj pri ďalšom rozširovaní systému duálneho vzdelávania. V súčasnosti sa v ňom pripravuje 40 študentov, z nich 32 študuje v rámci spolupráce školy s automobilkou Jaguar Land Rover v dvoch ročníkoch v maturitnom odbore mechatronik.

zdroj: Slavomír Maličkay

Prevádzkový riaditeľ nitrianskeho závodu Jaguar Land Rover Russell Leslie v tejto súvislosti konštatoval: „Rovnako ako ostatné odvetvia, aj automotive čelí nedostatku zručností v kľúčových oblastiach, ako sú elektrotechnika, umelá inteligencia, robotika a analýza dát,“ hovorí.

Ďalej dodáva, že ako technologická firma však musíme dokázať pritiahnuť tých správnych ľudí s tými správnymi schopnosťami, ktoré im pomôžu dosiahnuť ciele. „Pre nás, ako globálnu spoločnosť, je dôležité, aby Jaguar Land Rover mohol prilákať tie najlepšie mladé talenty v krajinách, v ktorých pôsobí, a aby tak podporil svoju výrobu, predaj i dodávateľský reťazec. Systém duálneho vzdelávania vnímame ako dôležitý nástroj rozvoja nových talentov pre budúci automobilový priemysel a budeme pokračovať v zapájaní jeho študentov do našich aktivít,“ dopĺňa.

zdroj: Jaguar Land Rover

Celková výška investícií do RTC dosiahne takmer 7 miliónov eur, z nich 3 milióny sú určené na nákup technologického vybavenia. Po dokončení výstavby bude môcť škola využívať 32 moderných učební a tréningové plochy na rozlohe 4 600 m².

zdroj: Slavomír Maličkay

Zriaďovateľom školy sa pred dvoma rokmi stala slovenská vzdelávacia spoločnosť Deutsch-Slowakische Akademien /DSA/, dcérska spoločnosť nadnárodného vzdelávacieho koncernu EBG so sídlom v Magdeburgu v Nemecku. DSA je dnes najväčším súkromným prevádzkovateľom základných a stredných škôl na Slovensku.

V škole sa budú nachádzať 3 odborné učebne pre ručné spracovanie kovov, odborná učebňa pre zváranie, kde bude k dispozícii 12 zváracích poloautomatov a robotická zváracia bunka. Taktiež tu bude umiestnená brusiareň nástrojov a výdajňa materiálu. 

Študenti tu však nájdu aj stroje pre konvenčné obrábanie, ako sú konzolové vertikálne frézy, univerzálne hrotové sústruhy, pásové píly, nástrojová brúska a stolové vŕtačky. V prednej časti  haly je plánované pracovisko pre CNC programovanie strojov a zariadení.

zdroj: RTC

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech