V obľúbenej letnej destinácii silnie Covid, krajina sprísnila opatrenia. Pribudli stovky nakazených

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 673
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 637
Žena na pláži si užíva dovolenku pri mori.
Pexels/wendy hero
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 673
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 637

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 822 434, za predchádzajúci deň pribudol jeden zaočkovaný. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 673 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 184 509, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 799 054 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 304 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 2 prípadov. Celkový počet úmrtí je 20 154.

Cyprus znovu zavádza ochranné rúška

Cyprus od piatka zavádza povinnosť nosenia ochranných rúšok v interiéri pre všetky osoby staršie ako 12 rokov. Oznámil to cyperský minister zdravotníctva Michalis Hadjipantela pre nárast prípadov ochorenia COVID-19.

Na Cypre zrušili povinnosť prekrývania horných dýchacích ciest 1. júna. Miestne úrady však od 25. júna do 5. júla zaznamenali 19 503 nových prípadov koronavírusu. Hadjipantela uviedol, že v súvislosti s tým sa zvýšil aj počet hospitalizácií. Podľa neho za to môžu infikovaní, ktorí chodia do spoločnosti iných ľudí bez ochranných rúšok.

Na Cypre minulý týždeň ochoreniu COVID-19 podľahli traja ľudia a 75 nakazených hospitalizovali, pričom štyria boli vo vážnom stave. Vyplýva to z údajov cyperského ministerstva zdravotníctva.

Od 28. júna je na Cypre povinné nosiť ochranné masky pri návšteve lekární, nemocníc či odberných miest. Miestni odborníci vyzvali úrady, aby pre šírenie vysokoinfekčných subvariantov omikronu BA.4 a BA.5 obnovili povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest pre každého.

Počas hlavnej turistickej sezóny s tým však zodpovedné miesta váhali, pretože sa obávali straty turistov. Okolité destinácie takúto povinnosť ľuďom neukladajú, píše AFP.

cyprus
zdroj: Unsplash/George Lemon

Očkovanie so Spikevax

Do nedele 10. júla sa na stránke www.korona.gov.sk môžu registrovať záujemcovia o očkovanie prvou dávkou vakcínou Spikevax. Na posilňujúcu dávku sa možno zaregistrovať do 8. augusta. V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor ministerstva zdravotníctva. K dispozícii sú aj termíny bez registrácie, zverejňované a aktualizované sú na tejto stránke.

Ako informuje rezort zdravotníctva, vakcínou Spikevax sa očkuje v 8 vakcinačných centrách na celom Slovensku. Prvú dávku bude možné aplikovať do 29. júla 2022. Od 30. júla sa budú môcť vakcínou Spikevax očkovať len ľudia, ktorí čakajú na druhú dávku alebo majú záujem o posilňujúcu dávku.

Očkovanie druhých a posilňujúcich dávok sa skončí 27. augusta. Predpokladaný termín spustenia registrácie na očkovanie vakcínou Spikevax je v závere leta.

Záujemcovia o očkovanie však budú mať aj naďalej možnosť registrovať sa na očkovanie vakcínami Comirnaty (Prizer/BioNTech), Nuvaxovid (Novavax) a Janssen (Johnson&Johnson). Spikevax je mRNA očkovacou látkou, ktorá sa používa na ochranu pred ochorením COVID-19 spôsobeným vírusom SARS-CoV-2 od výrobcu Moderna.

Zdroje: NCZI, MZSR, korona.gov.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá