V opustenom lome vyrástol luxusný hotel. Stavali ho 12 rokov a stál stovky miliónov

  • Hotel InterContinental Shanghai Wonderland ochromil svet architektúry
  • Po desiatich rokoch stavby je dnes táto podzemná stavba konečne pripravená pre verejnosť
intercontinental-shanghai-5803546653-2x1
ihg.com
  • Hotel InterContinental Shanghai Wonderland ochromil svet architektúry
  • Po desiatich rokoch stavby je dnes táto podzemná stavba konečne pripravená pre verejnosť

Štúdiu JADE+QA v spolupráci s britskou firmou Atkins sa už v minulosti podarilo šokovať svet. Práve oni majú totiž na svedomí najvyššiu budovu sveta – Burj Khalifa v Dubaji. Už 1. decembra však verejnosti sprístupnili svoj ďalší projekt. Tentokrát ide o podzemný hotel InterContinental v Šanghaji. Budova je vstavaná priamo do pohoria Sheshan a jeho stavba trvala 12 rokov a stála 300 miliónov dolárov.

Budova disponuje 18 podlažiami, na ktorých sa nachádza až 336 izieb. Časť z nich síce vytŕča nad morskú hladinu, no väčšina sa nachádza priamo pod vodou. Izby v podzemí nemajú balkóny, zato však ponúkajú pohľad do obrovského akvária. Návštevníci si teda môžu vychutnať pohľady na svet vonku v akejkoľvek chvíli dňa. Pri pohľadoch si taktiež môžu privolať izbový servis, ktorý je dostupný 24 hodín denne.

Podzemný hotel rozhodne nie je najľahšou stavbou na vybudovanie, čo okrem dlhého trvania výstavy potvrdzuje aj počet pracovníkov. Na stavbe tohto kolosu dokopy pracovalo až 5 000 ľudí. Potrebné boli aj mnohé inovatívne riešenia, ktoré mali posilniť inžiniersku stránku projektu.

Hotel sa navyše snaží pôsobiť „enviromentálne uvedomelo“ a chce pritiahnuť najmä eko-turistov. Potvrdzuje to najmä fakt, že jeho vybudovanie sa z veľkej časti opieralo najmä o prítomný lom. Hotel v budúcnosti dokonca plánuje pokryť elektrickú spotrebu výhradne solárnou a vodnou energiou.

Budova je okrem špičkovej architektúry a nápaditosti vyzbrojená aj ďalšími zbraňami. Ponúka napríklad mnohé aktivity. Ak ubytovaných omrzí sledovanie rýb, môžu napríklad vyskúšať Bunjee Jumping alebo lezenie po skalách. Večer sa dá stráviť aj v bare, ktorý nesie tématický názov The Quarry – Lom. Cena za jednu noc tu môže prevýšiť týždňový budget Slováka na dovolenku v Chorvátsku.

Zdroj: www.edition.cnn.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech