V skladoch Slovenska stále čaká drahý liek na COVID-19, pribudlo 2 373 zaočkovaných a len jeden nakazený

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 1
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 896
Covid
TASR/AP, Antonio Calanni
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 1
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 896

Na Slovensku za uplynulý deň pribudla 1 pozitívne testovaná žena formou RT-PCR testu zo Žilinského kraja a 32 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Informuje MZSR.

Včera bolo ukončených 896 RT-PCR vyšetrení a 31 616 antigénnych testov. Plynule pokračuje aj očkovanie. Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 938 210 za predchádzajúci deň pribudlo 2 373 zaočkovaných.

Druhú dávku vakcíny už dostalo 1 303 959 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 15 173 ľudí. V nemocniciach je hospitalizovaných 215 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 158 ľudí. Na JIS je 15 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 20 osôb.

Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 4 osoby. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 496 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 450.

zdroj: cakaren.vercel.app

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 920 840 pričom takto bolo pozitívne testovaných 391 326 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 36 707 312, z čoho bolo pozitívne testovaných 386 511 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 706 074. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

Drahý liek leží v skladoch

RTVS upozorňuje, že v skladoch slovenských nemocníc sa momentálne  nachádzajú tisícky dávok lieku s názvom Bamlanivimab. Ide o liek určený pre pacientov s koronavírusom.

Od mája má Slovensko naskladnené zásoby liečiva za takmer 13 miliónov eur, no v praxi ho zatiaľ dostali deviati pacienti. Podľa infektológa Pavla Jarčušku tvrdí, že zásoby lieku nám môžu pomôcť pri prepuknutí ďalšej vlny nového koronavírusu.

 „Stále budú nejakí ľudia, ktorí nebudú očkovaní alebo môžeme mať vážne imunokompromitovaných pacientov, ktorí nevytvoria dostatočné hladiny protilátok a to je práve ten druhý najúčinnejší spôsob boja s koronavírusom,“ povedal pre RTVS Jarčuška.

Variant delta sa stáva najrozšírenejším na svete

Variant nového koronavírusu s označením delta, ktorý prvýkrát objavili v Indii, sa už stáva najrozšírenejším na svete. Uviedla to Soumya Swaminathanová, hlavná vedecká pracovníčka Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorú citovala agentúra Reuters.

„Variant delta je na najlepšej ceste stať sa globálne dominantným variantom z dôvodu svojej zvýšenej prenosnosti,“ uviedla Swaminathanová na tlačovej konferencii.

koronavirus, pandemia
zdroj: TASR/AP/Liselotte Sabroe/ Scanpix

Prudký nárast tzv. variantu delta zaznamenáva aktuálne Británia. Obavy z neho silnejú aj v Nemecku, kde by sa podľa Inštitútu Roberta Kocha (RKI) mal už na jeseň stať dominantným, a to aj napriek rastúcej miere zaočkovanosti tamojšej populácie.

Nárast infikovaných a obavy z tretej vlny nákazy zažíva aj Rusko, pričom v Moskve je najviac z rekordného počtu nakazených infikovaných práve variantom delta. Kremeľ z nárastu prípadov obviňuje neochotu občanov dať sa zaočkovať, uvádza Reuters.

Ako vnímaš ochorenie COVID-19?

Swaminathanová zároveň v piatok vyslovila sklamanie z neúspechu proticovidovej vakcíny od nemeckej farmaceutickej spoločnosti CureVac, ktorej sa nepodarilo získať odobrenie od WHO, a to vzhľadom na jej príliš nízku účinnosť. Vyjadrila sa tak práve v súvislosti s novými vysokoprenosnými variantmi vírusu a teda aj potrebou nových vakcín, ktoré budú voči nim účinné.

Spoločnosť CureVac tento týždeň oznámila, že jej vakcína proti ochoreniu COVID-19 má len 47-percentnú účinnosť. Táto očkovacia látka bola otestovaná na približne 40.000 dobrovoľníkoch v Európe a Latinskej Amerike, u ktorých sa vyskytlo až 13 variantov vírusu.

Vakcína od CureVacu využíva technológiu mRNA, podobne ako vakcíny od spoločnosti Moderna či konzorcia Pfizer/BioNTech, ktoré však vykazujú omnoho vyššiu – až vyše 90-percentnú účinnosť.

Swaminathanová v tejto súvislosti uviedla, že „len preto, že ide o  ďalšiu mRNA vakcínu“ nemôžeme predpokladať, že bude rovnaká ako tie predošlé, keďže každá z týchto vakcín využíva podľa jej slov „mierne inú technológiu“. Prekvapivý neúspech CureVacu však podľa jej slov podčiarkol potrebu rozsiahlych klinických skúšok nových látok.

Zdroje: RTVS, TASR, Reuters, WHO, MZSR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá