V talianskom meste sa už k Airbnb nedostaneš: Starosta pristúpil k ráznemu kroku

  • Veľká bytová kríza v Taliansku
  • Podobný krok robí aj New York
Florencia
Ilustračný obrázok, Twitter/Wanted in Rome
  • Veľká bytová kríza v Taliansku
  • Podobný krok robí aj New York

Aj pre slovenských turistov je jednou z najčastejších a najvyhľadávanejších destinácií práve Taliansko. Pre mnohých je to kvôli teplému počasiu, vyhlásenej talianskej kuchyni, temperamentným a otvoreným ľuďom, či architektúre a histórii, ktorá na ľudí dýcha zo všetkých strán. 

Florencia bezpochyby patrí medzi najnavštevovanejšie miesta na Apeninskom polostrove, čo však okrem veľkého množstva peňazí pre miestne obchody, reštaurácie a galérie, znamená aj značný nápor na ubytovacie zariadenia. Práve tento problém sa, ako píše britský The Guardian, predstavitelia tohto toskánskeho mesta rozhodli riešiť pomerne radikálnym krokom, ktorý vyvolal rôzne reakcie. 

Starosta sa rozhodol konať

Približne 360-tisícová Florencia zakázala nové krátkodobé prenájmy na platformách, ako je Airbnb vo svojom historickom centre. Toto opatrenie je súčasťou najnovšieho kroku miestneho úradu, ktorý sa snaží uvoľniť viac domovov pre miestnych obyvateľov.

Agentúra Reuters dodáva, že pravidlá, ktoré schválilo hlavné mesto Toskánska začiatkom tohto týždňa, tiež ponúkajú trojročné daňové úľavy prenajímateľom existujúcich krátkodobých prenájmov v prípade, že sa pretransformujú na bežné prenájmy.

Portál Globe Echo cituje starostu Florencie Daria Nardella, ktorý deklaroval, že mesto sa rozhodlo konať na lokálnej úrovni, pretože iniciatívy, respektíve nečinnosť, ústrednej talianskej vlády bola preňho sklamaním a neboli adekvátne.

„V roku 2016 sme mali na Airbnb k dispozícii necelých 6 000 bytov, dnes ich máme takmer 14 378. Priemerná cena bežného mesačného prenájmu bytu počas tohto obdobia vyskočila o 42 %. Len v priebehu roku 2022 sa ceny zvýšili o 15,1 %. 40 000 Florenťanov, ktorí žijú v centre, sa sťažuje, že sa zrazu ocitli v hotelových apartmánoch,“ vysvetlil Nardella.

Bytová kríza v rámci celej Európy

Podobne ako v iných európskych krajinách sa kríza v oblasti bývania v Taliansku zhoršuje v dôsledku nízkych miezd, nedostatku tovaru a rozmachu krátkodobých prenájmov, a to všetko sa odohráva na pozadí vysokej inflácie. Postihnuté sú najmä neisté populácie a študenti.

Portál The Local uvádza, že tento problém je vo Florencii ešte znásobený rastúcou preferenciou prenajímateľov pre vysoko ziskové krátkodobé prenájmy. Vysoká inflácia ešte viac odradila prenajímateľov od ponúkania dlhodobých nájomných zmlúv, čo v Taliansku znamená, že mesačné nájomné nie je možné zvýšiť najmenej štyri roky.

V reakcii na túto otázku začala talianska vláda pripravovať národný zákon, ktorý by vyžadoval minimálne dve noci prenájmu v oblastiach, ktoré priťahujú vysoký počet turistov. Na tento krok ale rozhorčene reagoval starosta Florencie, ktorý argumentoval tým, že podobný postup by sa vo Florencii minul účinku, keďže minimálna priemerná dĺžka pobytu v tomto meste sú tri noci. 

Ostrá opozícia voči návrhu

Nardello je členom stredo-ľavej Demokratickej strany (Partito democratico), ktorá je na národnej úrovni v opozícii k súčasnej talianskej vláde. Práve tá vyjadrila nemalé výhrady k Nardellovmu návrhu.

Podľa talianskej televízie Rai, zástupca miestnej pobočky strany Forza Italia po jeho schválení poznamenal, že sa proti zákazu odvolá na florentskom správnom súde.

Na druhej strane, členovia rady strany Fratelli d’Italia (Bratia Talianska) premiérky Giorgie Meloniovej označili tento krok za „nesprávny, predčasný a diskriminačný“, zatiaľ čo šéf miestnej skupiny centristických strán podotkol, že rezolúcia prišla „neskoro vzhľadom na to, že veľké investičné skupiny už realizovali všetky možné špekulácie“.

Prijatie návrhu neznamená, že začne platiť okamžite, čo by znamenalo, že tým, ktorí tento zákaz porušia, hrozí pokuta až do výšky 5-tisíc eur. The Local zdôrazňuje, že schválené opatrenia budú mať odteraz 30 dní, počas ktorých je možné podľa webovej stránky mestského zastupiteľstva vypracovať „pripomienky“, kým sa vrátia pred poslancov na zmeny alebo definitívne schválenie. 

O podobnom postupe rozmýšľajú aj ďalšie talianske mestá, napríklad Benátky či Miláno. Naopak, americký New York už začal s regulovaním krátkodobých nájmov, informuje Reuters. 

Zdroje: The Guardian, Reuters, Globe Echo, The Local, Rai

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá