Vakcína Johnson & Johnson dostala v USA zelenú, je účinná a bezpečná. V Európe ju môžeme očakávať čoskoro

  • FDA vydalo štúdiu, podľa ktorej môže byť vakcína Johnson & Johnson schválená na núdzové použitie
  • Podľa europoslanca Vladimíra Bilčíka by sa ďalšej vakcíny mohla dočkať v nasledujúcich týždňoch aj Európska únia
Vakcína J&J
TASR/AP, Johnson & Johnson, Frank Augstein
  • FDA vydalo štúdiu, podľa ktorej môže byť vakcína Johnson & Johnson schválená na núdzové použitie
  • Podľa europoslanca Vladimíra Bilčíka by sa ďalšej vakcíny mohla dočkať v nasledujúcich týždňoch aj Európska únia

Podľa štúdie Agentúry na správu potravín a liečiv v USA (FDA) je vakcína s názvom Janssen bezpečná a účinná. Tretiu fázu klinického testovania pritom spoločnosť Johnson & Johnson ukončila len pred mesiacom. Štúdia FDA dáva celému svetu nádej, že by sa na trhu mohla čoskoro objaviť ďalšia pomoc v boji proti koronavírusu.

Výsledok sa dozvieme už v piatok

Už tento piatok sa stretne skupina poradcov agentúry, aby vyhodnotili vakcínu a odporučili ju na núdzové použitie. Ak by ju agentúra schválila, stala by sa po vakcínach spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna treťou dostupnou očkovacou látkou na americkom trhu. Európa si bude musieť počkať na jej schválenie Európskou liekovou agentúrou (EMA), informuje NPR.org.

Vakcína Janseen predstavuje okrem vysokej efektivity ešte ďalšiu výhodu. Na rozdiel od nutnosti dvoch dávok vakcín od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna je pre imunizáciu vakcínami Johnson & Johnson potrebné podať len jednu dávku. Táto vakcína tiež nevyžaduje špeciálne skladovanie a prepravu v mraziacich boxoch.

AKTUÁLNE: Problém s vakcínami. AstraZeneca má problém s dodávkami, dávok bude až o polovicu menej

Analýza americkej agentúry ďalej poukazuje na to, že medzinárodná štúdia vykonaná na 40 000 ľuďoch, z ktorých polovica dostala vakcínu a polovica placebo, zistila, že vakcína Janseen je až na 66 % účinná pri prevencii stredne ťažkých až ťažkých ochorení COVID-19. Štúdia sa uskutočnila v USA, Latinskej Amerike a Južnej Afrike.

Najbežnejšie nežiaduce reakcie po podaní vakcíny zaznamenalo 6 000 účastníkov štúdie. Bola to bolesť v mieste vpichu (49 %), bolesť hlavy (39 %), únava (38 %) a bolesť svalov (33 %). Tieto vedľajšie účinky boli väčšinou mierne alebo stredne závažné.

zdroj: TASR/AP, /Emrah Gurel

Jej účinnosť sa v rôznych krajinách líši

Spoločnosť tvrdí, že vakcína s názvom Janssen je účinná pri ochrane pred koronavírusom na 66 – 72 % a na 85 % účinná pri prevencii súvisiacich závažných chorôb. Mierne odchýlky v percentuálnej úspešnosti vakcíny sú spôsobené geologickými aj demografickými determinantmi.

Podľa CNBC sa výsledky spoločnosti zakladajú na 468 potvrdených ochoreniach COVID-19 u viac ako 43 000 dobrovoľníkov, ktorí sa zúčastnili 3. fázy testovania. Spoločnosť uviedla, že do procesu sú zahrnuté aj osoby infikované B.1.351, teda novým, vysoko nákazlivým kmeňom nájdeným v Južnej Afrike.

AKTUÁLNE: Výrobca vakcín Johnson & Johnson ukončil testovanie, Európska únia objednáva 400 miliónov dávok

Vakcína preukázala po štyroch týždňoch celkovú účinnosť 66 % , 72 % v Spojených štátoch, 66 % v Latinskej Amerike a 57 % v Južnej Afrike.

EMA by ju mala schváliť čoskoro

Europoslanec Vladimír Bilčík vraví, že napriek meškajúcim vakcínam v rámci členských štátov EÚ je dobrou správou pokles skepsy voči očkovaniu na Slovensku. „Prvé vakcíny sme v minulom roku očakávali až v apríli či máji. Vďaka EMA a EÚ máme tieto vakcíny už teraz. Treba povedať, že EK odkryla karty, všetky zmluvy sú verejne prístupné poslancom, čiže si to môže každý ísť prezrieť. EK zároveň sľúbila nápravu omeškaných dodávok. Stále platí, že do konca augusta by malo byť dodaných dostatok vakcín, aby sme zaočkovali 70 % obyvateľov.“

Ďalej dodáva, že EMA pracuje veľmi efektívne a preverenie bezpečnosti vakcinačnej látky sa pohybuje v rozsahu týždňov, preto môžeme čoskoro očakávať ďalšiu vakcínu na trhu. Tou bude, pravdepodobne, americká vakcína od spoločnosti Johnson & Johnson.

Zdroje: NPR.org, CNBC, Startitup

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK