Vedci odhalili ďalší rizikový faktor, ktorý vedie k nákaze koronavírusom a ďalším hospitalizáciám

  • Znečistené ovzdušie má veľký vplyv na priebeh nákazy koronavírusom
  • Starosta Londýna si to uvedomuje a snaží sa urobiť všetko pre to, aby sa situácia zlepšila
pjimage – 2021-09-06T101529.288
Unsplash/Mladen Borisov Unsplash/Dtsuhui
  • Znečistené ovzdušie má veľký vplyv na priebeh nákazy koronavírusom
  • Starosta Londýna si to uvedomuje a snaží sa urobiť všetko pre to, aby sa situácia zlepšila

Podľa najnovších zistení expertov má znečistenie ovzdušia priamy súvis s priebehom ochorenia Covid-19. V oblastiach, kde je ovzdušie špinavšie je pravdepodobné, že nakazení budú potrebovať hospitalizáciu. Informuje o tom portál The Independent

Spojitosť medzi znečistením ovzdušia a priebehom nákazy koronavírusom našli odborníci z Imperial College v Londýne. Vedci v správe uvádzajú, že znečistenie nie je spojené iba s náročnejším s priebehom, ale aj s narastajúcim počtom nových prípadov.

Zistenia nadväzujú na predošlé prieskumy z minulosti. Podľa týchto štúdií vdychovali živočíchy znečistené látky, v dôsledku čoho sa v ich tele zvýšil počet bielkovín, na ktoré sa koronavírus naviazal. Odborníci taktiež čerpali zo známych analýz, ktoré dokazujú spojitosť medzi špinavým ovzduším a srdcovými či pľúcnymi ochoreniami. U ľudí s týmito ochoreniami sa počíta s ťažším priebehom ochorenia Covid-19.

znečistenie ovzdušia
zdroj: Unsplash/Chris Leboutillier

Situácia je vážna

Vážnosť situácie si uvedomuje aj londýnsky starosta Sadiq Khan, podľa ktorého je boj proti znečistenému ovzdušiu základom pre budovanie imunity proti koronavírusu. „Vieme, že špinavé ovzdušie sa často spája s rakovinou a inými závažnými ochoreniami. Predchádzajúce štúdie však zanedbali infekčné ochorenia ako zápal pľúc, bronchitída a Covid-19,“ povedal.

Nový prehľad však jasne dokazuje, že boj proti znečisteniu ovzdušia je životne dôležitou súčasťou budovania odolnosti voči Covid-19 a podobným infekciám. Podľa starostu Londýna sú rozhodnutia, ktoré budú čoskoro vykonané, otázkou života a smrti. Khan zároveň tvrdí, že by sme nemali zatvárať oči pred obrovským nebezpečenstvom, ktoré nám hrozí v dôsledku toxického ovzdušia.

„Som odhodlaný rozšíriť zónu s extrémne nízkymi emisiami a budem pokračovať s opatreniami potrebnými na odstránenie znečistenia v Londýne,“ tvrdí. So starostom súhlasí aj profesor Paul Plant. Ten skonštatoval, že na zlé ovzdušie doplácajú najmä ľudia s poškodenými dýchacími cestami, deti a seniori. „Ak sa zbavíme toxického ovzdušia, Londýnčania budú žiť kvalitnejší život,“ hovorí.

Peking ide príkladom

Peking v minulosti patril medzi najznečistenejšie mestá sveta a jedným z najväčších problémov bol smog, ktorý spôsoboval štipľavý vzduch. Ten trápil všetkých obyvateľov mesta. O to väčším prekvapením je fakt, že v súčasnosti je obloha nad mestom modrá. 

Modrá obloha je symbolom novej éry čistého vzduchu, do ktorej mesto vstupuje. Tvrdí do minister ekológie a životného prostredia. Podľa jeho slov sa modrá obloha stáva aj novým normálom. Dodal, že mesto v súčasnosti zaznamenáva najlepšiu kvalitu ovzdušia od roku 2013.

Mala by sa podľa teba vláda zaoberať riešením klimatických otázok?

Aj napriek skutočnosti, že čínske mestá sú svetovou jednotkou medzi najznečistenejšími metropolami sveta, v priebehu posledných rokov v tomto rebríčku klesajú. Podľa portálu CNN zaznamenal Peking v minulom roku iba 10 dní silného znečistenia ovzdušia, čo predstavuje pokles 80 % od roku 2015. Na aktuálnych fotografiách mesta je krásna modrá obloha, čo obyvatelia Pekingu mohli v minulosti považovať za raritu.

znečistené ovzdušie
zdroj: Unsplash/Marcin Jozwiak

Situáciu využil aj súčasný prezident Číny Si Ťin-pching, ktorý v roku 2013 nastúpil do funkcie. Povedal si, že ak sa zaviaže problémy napraviť, zlepší mu to reputáciu a získa nových voličov. Už v tomto roku vláda investovala miliardy dolárov do národného akčného plánu pre znečistenie ovzdušia. Zaviedla nové predpisy, zriadila celoplošné monitorovacie stanice vzduchu a začala zatvárať uhoľné bane a uhoľné závody. Od roku 2014 Čína vyhlásila národnú „vojnu proti znečisteniu“.

Informovanosť týchto problémov sa zvyšovala vďaka médiám a ľudia si svoj program začali robiť podľa toho, na akej úrovni bola hladina PM2,5. V dôsledku toho, že sa situácia vôbec nemenila, sa konali rôzne protesty proti uhoľným elektrárňam. 

Protesty, ktoré sa v tom čase v krajine konali na dennej báze, boli spočiatku tolerované. Zmenil to až dokument Under the Dome, ktorý vyšiel v roku 2015. V dokumente boli otvorene kritizované štátne podniky, ministerstvá a ich pracovníci. Film si v priebehu 7 dní pozrelo 200 miliónov ľudí. Len krátko po tom bol stiahnutý z obehu.

Zdroje: The Independent, CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá