Vedci otvorili záhadný olovený sarkofág z Notre-Dame. Teraz majú viac otázok než odpovedí

  • Archeológovia objavili nezvyčajné olovené sarkofágy
  • Prvý nález obsahuje pozostatky veľkňaza
  • Druhý ostáva zahalený rúškom tajomstva
Na snímke katedrála
Unsplash/Hannah Reding, Reprofoto/Youtube/CTV News
  • Archeológovia objavili nezvyčajné olovené sarkofágy
  • Prvý nález obsahuje pozostatky veľkňaza
  • Druhý ostáva zahalený rúškom tajomstva

V roku 2019 slávnu francúzsku katedrálu Notre-Dame zachvátil ničivý požiar, pod spálenými ruinami sa však postupne našlo viacero doslova neuveriteľných nálezov. K nim určite patria aj dva novonájdené unikátne olovené sarkofágy, ktoré boli pod katedrálou „pochované“ stovky rokov, píše web IFLScience.

Záhadné sarkofágy

Vedcom z z University of Toulouse sa nedávno naskytol vskutku nezvyčajný pohľad, našli totiž pozostatky dvoch bohatých mužov. Prvý nález obsahuje pozostatky veľkňaza, ktorý zomrel v roku 1710 a podľa odborníkov pravdepodobne viedol sedavý život. Vedcom sa ho podarilo identifikovať ako Antoina de la Porte vďaka epitafu, ktorý zostal z veľkej časti nedotknutý.

Sarkofág bol vyrobený z olova, aby pomohol zachovať telo, čo je privilégium dostupné len pre bohatých ľudí tej doby, ale nanešťastie rakva nebola neporušená a telo sa značne rozložilo. Zostali z neho len kosti, vlasy a niekoľko úlomkov textílií. Jeho kosti vykazovali dôkazy o sedavom životnom štýle, ako aj o ochorení dna (typ artritídy), ktoré je niekedy spôsobené nadmerným jedením a pitím.

De la Porte bol podľa tímu vedcov kanonikom, čo by vysvetľovalo umiestnenie jeho rakvy pod centrálnou časťou transeptu, vyhradenou pre dôležité osobnosti. Odborníci zistili, že počas svojho života bol De la Porte vplyvný a bohatý, objednal si niekoľko obrazov, ktoré dokonca dodnes visia v Louvri, taktiež zaplatil za renováciu samotnej katedrály.

Obyvateľ druhého sarkofágu zostáva pre vedcov záhadou. Odborníci si myslia, že telo patrilo 25- až 40-ročnému mužovi, ktorý pravdepodobne jazdil na koni od útleho veku. Zaujímavosťou je, že na jeho lebke a bruchu boli objavené listy a kvety, informuje Guardian

Le Cavalier

Hoci bol jeho sarkofág umiestnený v časti katedrály, ktorá naznačuje jeho dôležitosť či vplyv, zatiaľ nie je známe, kto to bol a ani v ktorom storočí žil. Jeho kosti však vykazujú známky chronického ochorenia, zatiaľ čo väčšina jeho zubov bola už pred smrťou zničená. Telo aristokrata tiež vykazuje známky deformovanej lebky, pravdepodobne z toho, že ako dieťa nosil pokrývku hlavy.

Nález momentálne dostal prezývku „Le Cavalier“ a je možné, že telo sa ešte podarí vedcom identifikovať. „Ak bol dátum jeho smrti približne v druhej polovici 16. storočia alebo začiatkom 17. storočia, možno by sme ho dokázali identifikovať v registri úmrtí, ktorý máme,“ vyjadril sa vedúci tímu vedcov Christophe Besnier na tlačovej konferencii. 

Lebka „Le Cavaliera“ bola po jeho smrti odpílená, čo však naznačuje jeho jeho urodzený pôvod. „Lebka tohto muža bola odrezaná a jeho hruď bola otvorená kvôli balzamovaniu,“ vysvetľuje profesor biologickej antropológie na univerzite v Toulouse Eric Crubézy pre Live Science.

Odborník upozorňuje, že toto bola bežná prax pri úmrtí šľachticov počas druhej polovice 16. storočia. Tím vedcov plánuje ďalej pokračovať vo vyšetrovaní tiel a ďalšie zistenia zverejní v najbližších mesiacoch. 

Zdroje: IFLScience, Guardian, Live Science

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá