Vedci potvrdili, že máme 10 rokov na záchranu Zeme

  • Čas na záchranu Zeme sa neľútostne kráti a je potrebné s tým niečo spraviť. Tím zložený z 8 vedcov tak prišiel s nápadom, ako zachrániť ľudstvo pred katastrofickou zmenou klímy.
flood-642586_640
pixabay.com
  • Čas na záchranu Zeme sa neľútostne kráti a je potrebné s tým niečo spraviť. Tím zložený z 8 vedcov tak prišiel s nápadom, ako zachrániť ľudstvo pred katastrofickou zmenou klímy.

Jeden z hlavných dôvodov zmeny klímy sú zvýšené hladiny emisií hlavného skleníkového plynu, oxidu uhličitého (CO2), v zemskej atmosfére. Existujú dve možnosti, ako znížiť emisie oxidu uhličitého. Prvým variantom je znižovanie produkcie emisií v priemysle a využívanie viac ekologickejších procesov.

Avšak, ani znižovanie emisií v priemysle nás nemusí zachrániť. Preto vedci prišli s druhým scenárom, a to snažiť sa zachytiť čo najväčšie množstvo uhlíka pred vstupom do atmosféry. To sa dá docieliť prostredníctvom veľkej výsadby lesov, úpravou a znižovaním nadzemných skládok a konzervovaním emisií pod zemským povrchom. Takýmto spôsobom dôjde k zníženiu prítomnosti uhlíkových častíc v atmosfére a celkovému spomaleniu otepľovania Zeme.

Členské krajiny OSN podpísali minulý rok v apríli Parížsku dohodu o zmene klímy. Tieto štáty sa zaviazali, že od roku 2020 obmedzia produkciu emisií CO2. Cieľom tejto dohody je „urýchlene dosiahnuť globálny zlom v emisiách CO2“.

zdroj: pixabay.com

Vedcom z Medzinárodného ústavu pre analýzu aplikovaných systémov (IIASA) sa podarilo vypočítať podmienky, za akých sa ľudstvo dokáže zachrániť pred situáciou, kedy sa teplota na zemi zvýši o 2°C. To sa považuje za hodnotu, ktorá môže vážne narušiť klímu na Zemi. V prípade, že sa do roku 2100 zredukuje produkcia energie z fosílnych palív, zo súčasných 95% na 25% a zníži sa celkové odlesňovanie až o 42%, ľudstvo sa zachráni pred nenávratnou zmenou klímy.

Je však potrebné počítať aj s obnoviteľnými zdrojmi energie. Solárne a veterné energie tak môžu napomôcť k celkovej redukcii emisií CO2 a vytvoriť podmienky, ktoré budú pozitívne vplývať na rozvoj produkcie energií v budúcnosti.

 

zdroj: inhabitat.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá