Vedci prišli s prelomovou novinkou využitia plastov, mali by vyrábať elektrinu

  • Vedci prišli s prevratným objavom, ktorý dokáže premeniť plasty na obnoviteľný zdroj energie
  • Energiu dokážu využiť elektrárne
BeFunky-collage (3)
Unsplash
  • Vedci prišli s prevratným objavom, ktorý dokáže premeniť plasty na obnoviteľný zdroj energie
  • Energiu dokážu využiť elektrárne

Ekológia je spoločenskou témou už niekoľko mesiacov a svetová veda taktiež prispieva svojimi zisteniami k riešeniu globálneho problému. Najnovšie sa skupina vedcov zo Singapuru rozhodla spracovať plasty pôsobením špeciálneho umelého svetla. Informuje o tom portál Phys.

Toto svetlo dokáže premeniť plasty v priebehu šietich dní na kyselinu mravčiu, ktorá je plne využiteľná pri výrobe elektrickej energie atómovými elektrárňami.

Samotná kyselina mravčia však nie je pre tvorbu elektriny ľahko spracovateľná, a preto je potrebné z tejto kyseliny vytiahnuť vodík, ktorý je na účely tvorby energie plne využiteľný.

„Vodíkové palivové články sú najčistejším zdrojom energie, pretože produkujú iba jeden druh výfukových plynov: vodnú paru,“ píše portál Phys.

Vedci z Technickej univerzity v Nanyang ponorili plasty do špeciálnej chemikálie, ktoré následne vystavili pod umelé svetlo. Do šiestich dni boli premenené na kyselinu mravčiu.

zdroj: Unsplash

Staré metódy recyklácie nie sú ekologické

Je to tak prvý prelomový pokus o premenu plastov na plne využiteľnú látku, ktorá sa vráti naspäť do ekonomiky. Podobný koncept využitia plastov alebo iných reyklovateľných produktov poznáme pod pojmom cirkulárna ekonomika, ktorá dáva dôraz práve na kolobeh daného produktu.

„V súčasnosti dokáže z plastov, ktoré znečisťujú oeány, vytvárať užitočné chemikálie,“ uviedol Soo Han Sen, ktorý viedol dvojročný výskumný tím. Najväčší rozdiel tohto recyklovania je podľa vedcov v tom, že plasty dokážu rozložiť organicky.

Čítaj viac>> Slovenská topmodelka sa rozhodla podnikať, rozbieha svoj ekologický biznis

Iné metódy používajú na rozpustenie plastov fosílne palivá, čo opäť nie je najideálnejšie riešenie. Vedci vo svojom výskume argumentujú tým, že spotreba energie vo svete do roku 2030 vzrastie o 20 percent a v súčasnosti sa spoliehame prevažne na fosílne palivá.

„Veľké množstvo skleníkových plynov, ktoré sa budú vyrábať, by mohlo viesť k katastrofickému znečisteniu životného prostredia a globálnym zmenám klímy. Na odvrátenie tejto hroziacej energetickej a environmentálnej krízy existuje výrazná a rastúca podpora využívania udržateľnejších a obnoviteľných zdrojov energie,“ vysvetľujú autori štúdie.

Plasty sa stali aj na Slovensku jednou z hlavných tém. Slovensko bude zálohovať plastové PET fľaše, ktoré majú dopomôcť k efektívnej recyklácii. Staneme sa tak prvou krajinou v strednej Európe, ktorá takéto opatrenie zavádza.

Ďalšie inovatívne firmy a produkty sa dennodenne objavujú na našom trhu, či už sú to bezobalové obchody, alebo náhrady plastových slamiek za iné ekologické formy.

Zdroje: phys.org, onlinelibrary.wiley.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá