Vedci skúmali zvyšenú prítomnosť CO2 v mori. Výsledky sú veľmi znepokojivé

  • Priemyselná výroba a zvýšený rybolov negatívne vplýva na podmorský život.
  • Jedným zo zabijakov rastlín a organizmov v moriach je aj oxid uhličitý.
  • Ten dokáže vo vysokej koncentrácii za niekoľko dní doslova rozložiť niektoré organizmy.
title
pexels.com
  • Priemyselná výroba a zvýšený rybolov negatívne vplýva na podmorský život.
  • Jedným zo zabijakov rastlín a organizmov v moriach je aj oxid uhličitý.
  • Ten dokáže vo vysokej koncentrácii za niekoľko dní doslova rozložiť niektoré organizmy.

S rozmachom rybolovu a rybích fariem v niektorých častiach oceánov stúpa aj znečistenie okolitých vôd oxidom uhličitým. Zvyšujúce sa znečistenie spôsobované priemyselnou výrobou tak dokáže úplne zmeniť život pod hladinou mora. Na to, do akej miery a ako mení súčasnú podobu svetových morí zvýšená prítomnosť oxidu uhličitého, sa zamerali dve škótske univerzity, Univerzita Heriot-Watt nachádzajúca sa v Edinburgu a Univerzita v Glasgowe.

Výsledky výskumu ukázali, že vplyv oxidu uhličitého na ekosystémy v mori je ďaleko vyšší. Podstatná časť výskumu sa zamerala na to, akým spôsobom ovplyvňuje vysoké množstvo CO2 jednotlivé rastliny a živočíchy v mori.

Tím vedcov navrhol niekoľko experimentov, v ktorých sa testovali rôzne hladiny oxidu uhličitého a následnú reakciu morských ekosystémov na prítomne plyny. Počas štyroch testovacích dní postupne pumpovali obohatený oxid uhličitý do oblastí a komôr nachádzajúcich sa v koralových útesoch v škótskom jazere Loch Sween. Následne porovnali údaje získane pred testovaním s novými údajmi a výsledky im dali jednoznačne najavo, ako ovplyvňuje takto obohatená voda konkrétny ekosystém.

Šokujúcim výsledkom bolo, že prítomné rastlinstvo a živočíchy sa postupne začali rozpúšťať. Niektoré organizmy, ako sú napríklad morské hviezdice boli úplne rozpustené, a to už za 4 dni! Celkový čas na postupnú obnovu týchto postihnutých oblastí však bude trvať ďaleko dlhšie. Vedci sa nazdávajú, že praktiky, ktoré využívajú niektoré rybárske spoločnosti a vysoké znečistenie vôd, majú za následok zvýšenú hladinu oxidu uhličitého v moriach.

„Ak sa zameriame na impulzy oxidu uhličitého v morských vodách, v niektorých prípadoch to môže pripomínať záplavu CO2.“ povedala doktorka Heidi Burdett, jedna zo spoluautorov tejto štúdie.

„Naše neustále monitorovanie tejto lokality nám ukázalo, že postupná obnova a regenerácia prostredia bude trvať oveľa dlhšie. To môže predstavovať do určitej miery aj riziko, či sa tieto ekosystémy dokážu naplno obnoviť po takomto vysokom množstve oxidu uhličitého.“ dodala doktorka Burdett. Vedci sa domnievajú, že vplyv oxidu uhličitého v morských vodách je záležitosťou celého sveta a predpokladajú, že situácia sa v budúcnosti len zhorší.

zdroj: iflscience.com, hw.ac.uk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá