Vedci zachytili v Európe legitímnu mutáciu omikronu a delty. Pandémia nekončí, tvrdí WHO

  • Prvé prípady nového variantu hlási Francúzsko, Dánsko, Holandsko aj Spojené štáty americké
  • Svetová zdravotnícka organizácia nový variant pozorne sleduje a diskutuje o ňom
  • Nová štúdia zverejnená v časopise The Lancet tvrdí, že koronavírus má na svedomí trikrát viac obetí než uvádzajú oficiálne dáta
covid, pandémia,
Unsplash/Vladimir Fedotov, Omar Elsharawy
  • Prvé prípady nového variantu hlási Francúzsko, Dánsko, Holandsko aj Spojené štáty americké
  • Svetová zdravotnícka organizácia nový variant pozorne sleduje a diskutuje o ňom
  • Nová štúdia zverejnená v časopise The Lancet tvrdí, že koronavírus má na svedomí trikrát viac obetí než uvádzajú oficiálne dáta

Vedci objavili nový variant Covidu, ktorý kombinuje mutácie omikronu a delty, informuje The Independent. Prvé prípady hlásia viaceré regióny Francúzska aj iné štáty Európskej únie.

Odborníci zvýrazňujú, že tentokrát ide skutočne o nový variant koronavírusu, ktorý by mohol spôsobiť komplikácie. Pandémia nekončí, obávajú sa.

Skutočný „deltakron“

Práve 11. 3. prešli dva roky od momentu, kedy Svetová zdravotnícka organizácia Covid-19 po prvýkrát označila ako pandémiu. Svet sa vtedy rozhýbal, píše portál France 24.

Prvé upozornenie však prišlo už 30. januára 2020, tvrdí WHO a bolo podľa ich slov omnoho dôležitejšie: „Chcete upozorniť, že ste sa utopili, alebo že prichádza povodeň? Zvonili sme na poplach a nikto nás nepočúval,“ uviedol Michael Ryan, riaditeľ WHO pre mimoriadne situácie.

O „deltakrone“ si možno počul už začiatkom roka. Svet spozornel, keď oznámil výskyt nového variantu Cyprus. Odborníci však napokon uviedli, že zistenia neboli pravdivé. Virológovia z inštitútu v Paríži opäť zdvíhajú varovný prst. O výsledkoch ich zistení tentokrát vedecká obec, zdá sa, nepochybuje, no ich štúdia ešte neprešla recenzným hodnotením.

„Deltakron“ už zaznamenali vo viacerých regiónoch Francúzska a zdá sa, že koluje od začiatku januára. „Toto je legitímne,“ povedal v súvislosti s objavom Aris Katzourakis, profesor evolúcie a genomiky na Oxforde: „Na tento si treba dávať pozor.“

Výsledky štúdie potvrdil aj doktor Stephen Griffin, virológ z University of Leeds v Spojenom kráľovstve: „Zatiaľ sa však nezdá, že by sme hovorili o dominantnom kmeni. Dá sa to zrejme vysvetliť veľmi nízkym počtom počiatočných prípadov.“

V Európe aj Spojených štátoch

Vírusové genómy s podobným profilom objavili aj v Dánsku a Holandsku. Vedci zatiaľ nezistili, či pochádzajú od rovnakého predka. Portál USA Today uvádza, že prípady nového variantu zachytili aj v Spojených štátoch.

Výskumníci mali v USA nájsť dve infekcie, ktoré zahŕňali rôzne verzie deltakronu. Ďalších dvadsať infikovaných ľudí malo v čase odobrania vzorky zároveň deltu aj omikron, pričom mal jeden človek deltu, omikron aj deltakron. Dokopy skúmali vzorky takmer 30-tisíc ľudí v priebehu novembra až februára.

Základ deltakronu, ktorý zaznamenali a potvrdili vo Francúzsku, pochádza z delty, no spike proteín, ktorý umožňuje vírusu vstúpiť do ľudských buniek, pochádza z omikronu. Zatiaľ nie je úplne jasné, čo presne nový variant pre ľudí znamená.

Existuje viacero scenárov, ktoré sa teraz môžu odohrať. Nevieme ani, čo to znamená pre ľudí, ktorí sa nakazia. Táto kombinácia vírusových proteínov sa môže správať rozlične,“ uviedol Griffin. Dodal tiež, že novému variantu chýbajú niektoré časti omikronu, ktoré podľa všetkého znižovali závažnosť nákazy.

V súčasnosti nie je jasné, či bude deltakron infekčnejší alebo smrteľnejší než tie varianty, ktoré poznáme. Griffin však naznačil, že fakt, že sa variant prenáša podobne ako omikron, znamená, že sa zrejme bude šíriť rýchlo.

Priskoro na závery

Agentúra pre zdravotnú bezpečnosť Spojeného kráľovstva vo februári uviedla, že skúmajú variant s názvom „Delta x Omikron“. Zatiaľ však nikto nepotvrdil prepojenie tohto výskumu s prípadmi vo Francúzsku.

Novému variantu sa venuje aj Svetová zdravotnícka organizácia. Biologička Maria van Kerkhove, ktorá vedie technický tím WHO v oblasti Covidu, uviedla, že jej tím pozorne sleduje nový variant a diskutuje o ňom. Pri vysokej cirkulácii omikronu a delty sa dalo niečo podobné očakávať, tvrdila na Twitteri.

Pandémia ani zďaleka neskončila,“ povedala tento týždeň. Vírus sa stále intenzívne šíri, čo nemôžeme dovoliť, upozorňovala.

Zatiaľ v súvislosti s novým variantom nezaznamenali žiadnu zásadnú zmenu v priebehu pandémie. Na závery však môže byť priskoro, v súčasnosti prebiehajú viaceré štúdie, po ktorých budeme vedieť viac, uviedla Maria van Kerkhove.

Trikrát viac úmrtí

Nová štúdia vydaná v prestížnom odbornom časopise The Lancet tvrdí, že v súvislosti s nákazou Covid-19 zomrelo doteraz približne 18,2 milióna ľudí. Uvádzajú tak trikrát vyššie číslo, než oficiálne štatistiky, píše The Guardian.

Vedci k číslu dospeli porovnávaním očakávaných úmrtí za roky 2020 a 2021 s realitou. Výsledné číslo vyjadruje úmrtia, ktoré sú, takpovediac, navyše. Ide o všetky obete, ku ktorým by bez koronavírusu nedošlo. S ochorením Covid-19 sa tak nemusia spájať priamo.

Oficiálne štatistiky hovoria, že medzi 1. januárom 2020 a 31. decembrom 2021 zomrelo 5,9 milióna ľudí. Nová štúdia predpokladá, že v skutočnosti za dané obdobie zomrelo 18,2 milióna ľudí v priamej či nepriamej súvislosti s covidom.

Vedci zásadný rozdiel vysvetľujú tým, že sa počas pandémie v niektorých častiach sveta nedostatočne testovalo. Sťažil sa prístup k zdravotníctvu a pre lekárov bolo v niektorých prípadoch náročné jednoznačne určiť príčinu smrti. Najväčší rozdiel medzi oficiálnymi počtami a ich výskumom zaznamenali v južnej Ázii a subsaharskej Afrike.

„Hlavným zistením našej štúdie je, že dopad koronavírusu bol omnoho väčší, než uvádzajú štatistiky,“ povedal doktor Haidon Wang z univerzity vo Washingtone, ktorý štúdiu viedol. Oficiálne čísla podľa jeho slov odrážajú len čiastočný obraz o tom, ako bol svet v skutočnosti zaťažený úmrtnosťou.

Autori štúdie zdôraznili, že ide o prvý podobný prieskum a téma si ich žiada viac. Ďalšie štúdie by mal určiť, koľko ľudí skutočne zomrelo priamo v súvislosti s koronavírusom a koľko z nich nepriamo, a teda aj kvôli nedostatočnému prístupu k zdravotnej starostlivosti.

Zdroje: The Independent, Medrxiv, USA Today, The Lancet, The Guardian

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá