Vedci zostrojili robota, ktorý má mäkké telo. Inšpiráciou im bola chobotnica

  • Chobotnice sú mimoriadne fascinujúce tvory, z ktorých množstvo dizajnérov či vynálezcov čerpá inšpiráciu. V tomto prípade sa stali predlohou k prvému robotovi na svete, ktorého telo je mäkké a ohybné.
collageocto
  • Chobotnice sú mimoriadne fascinujúce tvory, z ktorých množstvo dizajnérov či vynálezcov čerpá inšpiráciu. V tomto prípade sa stali predlohou k prvému robotovi na svete, ktorého telo je mäkké a ohybné.

Vo svete robotiky a inžinierstva je vytvorenie robota z mäkkých komponentov niečo ako svätý grál.
Na zostrojenie zariadenia schopného flexibilne sa premiestňovať i cez úzke priestory, je potrebné nájsť spôsob, ako sa pri jeho konštrukcii vyhnúť pevným častiam.

Octobot, prvý robot tohto druhu, vznikol vďaka dvom odborníkom v oblasti aplikovaného inžinierstva a mechaniky z Harvardu. Jeho iba dvojcentimetrové telo neobsahuje žiadne pevné časti konštrukcie. Pre dosiahnutie želanej pružnosti je jeho telo vyrobené pomocou 3D tlačiarne zo silikónu a flexibilných mikroobvodov.

1b

Zdroj: news.harvard.edu

Pohyb chápadiel zabezpečuje kontrolované prúdenie plynu a kvapaliny v obvodoch. Palivom je peroxid vodíka. Ten sa chemickou reakciou, ktorej katalyzátorom je platina, rozkladá v komorách na molekuly vody a kyslíka. Uzatváraním ventilov v obvode vznikajú zmeny tlaku v chápadlách, čím hydrogélový atrament kontrolovane pohybuje konkrétnymi časťami robota.

Octobot je navrhnutý tak, aby demonštroval integráciu pokrokového dizajnu s autonómnymi funkciami,“ hovorí profesorka Jennifer A. Lewis.

Súčasný model robota je iba vo veľkosti ľudskej dlane a kvôli rezervoáru paliva vo veľkosti 1 mililiter dokáže fungovať maximálne 8 minút. Vývoj dokonalejších robotov postavených na tomto princípe, otvára vedcom obzory k širokému využitiu tejto technológie. Takto agilné a prispôsobivé roboty môžu byť užitočné na výskumné účely, pri mimoriadnych udalostiach alebo ako prostriedok vojenského dohľadu.

1a

Zdroj: iflscience.com

Robert Wood, profesor Inžinierstva a aplikovanej vedy na Harvardskej univerzite, považuje Octobota za začiatok novej éry v robotike: “Tento výskum nám potvrdil, že môžeme pomerne jednoducho vyrobiť robota pozostávajúceho iba z mäkkých komponentov, čo nám dáva priestor na kreovanie ešte komplexnejšieho dizajnu.”

Zdroj článku a obrázkov: iflscience.comnews.harvard.edu, zdroj titulnej fotofrafie: bigthink.com/pixabay.com

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá