Vedecký časopis Lancet, ktorý Matovič ospevoval, upozornil na chyby klinickej skúšky vakcíny Sputnik V

  • Použitie a bezpečnosť vakcíny Sputnik V zvykol od vypuknutia kauzy s jeho nákupom Igor Matovič odôvodňovať štúdiou publikovanou v Lancete
  • To isté vedecké periodikum dnes svetu oznámilo, že v štúdii o vakcíne vidí viaceré pochybenia
SPUTNIKv
SITA/AP, Zoltan Balogh
  • Použitie a bezpečnosť vakcíny Sputnik V zvykol od vypuknutia kauzy s jeho nákupom Igor Matovič odôvodňovať štúdiou publikovanou v Lancete
  • To isté vedecké periodikum dnes svetu oznámilo, že v štúdii o vakcíne vidí viaceré pochybenia

Vedecký časopis Lancet upozornil na nezrovnalosti a chyby klinickej skúšky ruskej vakcíny Sputnik V. Medzinárodný tím autorov najnovšieho článku, ktorý bol v časopise Lancet publikovaný 12. mája, sa sťažuje aj na obmedzený prístup k údajom.

Ako uviedol portál vZdravotnictve.sk, v údajoch, ktoré mali autori k dispozícii, našli viaceré pochybenia, informuje SITA. Aj bez ohľadu na predchádzajúce problémy a nedostatok transparentnosti, predbežné výsledky skúšok s očkovacou látkou Sputnik V vo fáze 3 podľa autorov článku opäť vyvolávajú vážne obavy. V predložených výsledkoch sa podľa nich „vyskytujú zjavné chyby a číselné nezrovnalosti“.

Okrem nedodaných údajov bol problémom aj protokol z klinickej skúšky. Autori sú nespokojní aj s definíciou pacientov, ktorí v rámci štúdie mali byť infikovaní koronavírusom. Problém je aj s randomizáciou, teda znáhodnením pacientov. Podľa pôvodných dát bolo vyšetrených 35 963 osôb a randomizovaných bolo 21 977 ľudí. V januári sa však už v protokole uvádza, že celkovo bolo do skúšok zaradených 33 758 pacientov.

Toto číslo by malo byť rovnaké ako u vyšetrených alebo ako u randomizovaných osôb, no nezhoduje sa so žiadnym pôvodným údajom. „V súlade s našimi predchádzajúcimi obavami z výsledkov fázy 1/2 a neštandardných správ o predbežných výsledkoch fázy 3 vyzývame vyšetrovateľov, aby ešte raz zverejnili údaje, na ktoré sa ich analýzy spoliehajú,“ dodali autori článku.

Prišli nám iné vakcíny, ako tie spomínané v Lacnete

Viacerým koaličným partnerom sa nepáčilo, že by sme na Slovensku mali očkovať vakcínou, ktorá neprešla registráciou EMA. Igor Matovič sa však vakcínu rozhodol objednať aj tak. Tvrdil, že vakcína je bezpečná a odvolával sa pri tom na štúdiu uverejnenú v časopise Lancet.

Prekvapením však je, že na Slovensko prišli vakcíny, ktoré nie sú totožné s vakcínami, ktoré prezentoval prestížny vedecký časopis, ba dokonca nie sú identické ani s tými, ktoré používajú v iných krajinách. Informuje o tom Denník N.

Na Slovensko dorazil iný Sputnik V, o akom sa píše v Lancete. Štát mu dal nateraz stopku

Výsledky od Maďarov

Očkovanie ruskou vakcínou sa na Slovensku značne oneskorilo. Po nepriaznivom výsledku overovania vakcíny Štátnym ústavom a kontrolu liečiv, si vzorky vakcíny prišli zobrať aj Maďari.

Ako avizoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský počas jednej z pravidelných tlačových konferencií k aktuálnemu pandemickému stavu v krajine, po obdržaní kladných výsledkov od maďarskej strany, by bol ochotný odobriť očkovanie touto vakcínou aj v našej krajine.

Slovensko dostalo výsledky mailom 7. mája, tie hovorili v prospech vakcíny Sputnik V.

Dáš sa zaočkovať vakcínou Sputnik V, keď bude dostupná?

Očkovať sa ním má už v júni

Ruská vakcína Sputnik V by sa mala zaradiť do vakcinačného programu začiatkom júna. Predpokladá to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Ako uviedol, Slovensko má ruskou stranou definitívne podpísané súhlasné stanovisko na jej používanie. „Zaplatením patričnej sumy sa vakcíny stanú naším majetkom,“ povedal, informuje SITA.

Veková hranica pre Sputnik V bude podľa ministra stanovená na 18 až 60 rokov. Zodpovednosť za očkovanie neregistrovanou vakcínou bude preberať štát. Ako Lengvarský informoval, aktuálne sa rieši logistika systému prihlasovania na túto vakcínu, rovnako aj sieť vakcinačných stredísk. „Bude to jasné v priebehu jedného až dvoch týždňov,“ doplnil na tlačovej konferencii 12. mája.

Zdroje: SITA, Startitup, TK, Vzdravotnictve.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech