Vegánstvo je v našej spoločnosti stále rozporuplná téma. Čo o nej vieš ty?

  • Chcela niečo bez mäsa, dostala takúto odpoveď: ,,Máme napríklad ryžu, zemiaky, zeleninu alebo tuto kuracie mäso na prírodno..." Toto mi nedávno porozprávala mamina, a mne napadlo, že článok o vegánstve je potrebný. Nie, aby presviedčal, aby informoval. Lebo informovanosť je dôležitá.
pexels-photo-288621
pexels.com
  • Chcela niečo bez mäsa, dostala takúto odpoveď: ,,Máme napríklad ryžu, zemiaky, zeleninu alebo tuto kuracie mäso na prírodno..." Toto mi nedávno porozprávala mamina, a mne napadlo, že článok o vegánstve je potrebný. Nie, aby presviedčal, aby informoval. Lebo informovanosť je dôležitá.

O čo ide?

„Vegánstvo nie je samo o sebe len o strave. Vegán nechce zvieratá využívať ani kvôli oblečeniu či skrášľovaniu. Preto nechcem nosiť kožušiny, kožu, vlnu či hodváb. Rovnako nechcem, aby moja kozmetika bola testovaná na zvieratách alebo obsahovala karmín – červene farbivo, ktoré je časté v rúžoch či cukríkoch, ktoré sa vyrába so zomletých chrobáčikov. Vegán nebude podporovať ani cirkusy, alebo dostihy, toreadorov a iné zábavy na úkor zvierat,“ vysvetlila vegánsky štýl života v skratke Nikoleta Kováčová, slovenská blogerka, ktorá sa vo veľkej miere venuje vegánskej osvete.

Nikoleta má za sebou aj modelingové skúsenosti, preto ma zaujímalo, ako je to s vegánstvom a týmto druhom práce: „Pri líčení si bežná modelka veľmi nenavyberá, ja sa vždy snažím nájsť nejaký kompromis. Nemôžem makeup artistke nanútiť môj make up, ale často majú veci od značiek, ktoré sú zaručene netestované a majú vegánske produkty. Často sa teda nechávam líčiť vecami od Urban Decay, lebo tie ma azda každá makeupartistka, aj keď nerieši testovanie na zvieratách. Z pozície modelky však môžem skôr odmietať kožušinu a podobne. To už aj modeling berie ako možný etický problém.“

pexels.com

,,Medzinárodné lekárske a výživové organizácie sa už roky väčšinovo zhodujú v tom, že správne praktizovaná vegetariánska či dokonca vegánska strava môžu byť vhodné v každom veku a že dokonca niekedy môžu pomôcť v prevencii a terapii niektorých chorôb,“ povedala mi PharmDr. Margit Slimáková, špecialistka na zdravotnú prevenciu a výživu.

Rozhodnutie

Ľudia sa stávajú vegánmi z rôznych dôvodov. Dá sa však povedať, že sú dva hlavné: zdravotný, kedy to človek robí kvôli sebe a etický, kedy je rozhodnutie ovplyvnené empatiou k zvieratám a životnému prostrediu. Všetci z mojich respondentov patria k druhej skupine. Väčšinu z nich inšpirovali dokumenty, ktoré videli. Najvplyvnejšie sú filmy Cowspiracy alebo dokument 101 reason to go vegan.

„Prvú ideu mi podsunula moja kamarátka vegánka. Potom som si pozrel nejakých foodblogerov, fakty, ktoré ma donútili zamyslieť sa čo všetko stojí za mojím jedálničkom. Z odporcu vegánstva sa zo mňa stal za týždeň vegetarián a o ďaľší týždeň vegán,“ povedal mi Andrej Hrmo. Svoj dôvod mi prezradila aj Monika Solusová: Vždy som mala ekologické a empatické cítenie, pre mňa to bola najlepšia možnosť, ako byť lepším človekom .”

pexels.com

Mýty a legendy

Jedným z problémov je, že o vegánstve je veľa mýtov, ktorým ľudia veria. Horšie je, že nimi aj argumentujú. Často ich môžu spôsobovať aj vegáni, ktorí sú nezodpovední alebo skôr zle informovaní. Preto ma zaujímalo, odkiaľ moji respondenti čerpajú informácie o tom, ako jesť plnohodnotne. „Pri každom type stravovania je najdôležitejší pestrý a rôznorodý jedálniček. Na začiatku som si prečítal niekoľko článkov,  nejakú tú knižku a objavil som nový “svet” jedál, o ktorých som dovtedy netušil. Ale hlavným ukazovateľom toho či je môj jedálniček prospešný pre moje telo, som ja sám. A zatiaľ sa cítim lepšie, zdravšie a navyše mi to potvrdili aj krvné testy, tak čo viac,“ povedal mi Andrej.

Vegánska strava je pre mnohých ľudí strašiakom, no jesť vegánsky neznamená jesť nebezpečne. Poznám mnoho „všežravcov“, ktorí jedia každý deň mäso s prílohou. Jedia ho od raňajok až po večeru. „Kde oni berú živiny?“ Pýtam sa často sama seba. „Momentálne študujem nutriológiu a rozhodne nečerpám zo stránok ako napríklad extra.cz, a pokiaľ mi niečo vo výžive nesedí, vždy zisťujem prečo,“ vyjadrila sa Barbora Mazalová.

facebook.com/269Slovakia

Vegánstvo a cena

,,Strukoviny a celkovo rastlinné veci vždy boli lacnejšie ako syry či mäso. To už je len o človeku vždy sa dá nájsť drahšia aj lacnejšia cesta. Ale drahé to rozhodne nie je, pokiaľ je človek ochotný variť si doma,” povedala mi svoj názor Monika Solusová a podobné sa vyjadrila aj Dominika Džatková: Vegánstvo nie je podľa mňa drahé. Veľa vegánov na youtube dokonca zvláda challenge, ako vyžiť za 1 dolár denne. Drahé však sú rôzne náhrady ako rastlinné mlieka, syry a polotovary, ktoré sú náhradami mäsa.”

Ťažšie ako cena je niekedy zvládnuť nájsť vegánsku reštauráciu. V mnohých slovenských mestách ešte o takom niečom nepočuli. Samozrejme, najviac ich je v Bratislave a pomerne dosť ich nájdete napríklad aj v Košiciach, vegánske jedlo nájdeš aj v Prievidzi, Banskej Bystrici či v Nitre. Jedna slečna z respondentov mi však prezradila super pomôcku, Drábová: ,,Hľadať vegan reštauráciu môžete jednoducho s aplikáciou HappyCow.“

pexels.com

Zdravotný stav

Respodnentov som sa pýtala aj na to, či mali počas obdobia na vegánskej strave nejaké problémy zo zdravím: ,,Práve naopak! Nikdy som sa necítila lepšie. Tento rok sa mi neobjavila ani alergia, ani atopický ekzém, ktorým som roky predtým trpela. Ani raz som nebola chorá, až na tri dni vo februári, kedy som mala nádchu. Mám oveľa krajšiu pleť, vlasy, nechty. A ako bonus je, že sa mi výrazne znížili ťažkosti a bolesti počas menštruácie. Často som trpela na zápaly močových ciest, no aj to je už hudbou minulosti,“ povedala mi Kristýna Rodová

Všetci z opýtaných sa vyjadrili, že si sledujú svoje telo a pocity a niektorí si dokonca pozorne a presne rátajú podiel živín, ktoré za deň skonzumujú. Ak to niekto chce brať takto prísne, nie je ťažké dostať sa k tabuľkám s odporúčanými hodnotami bielkovín, tukov, sacharidov a inými látkami pre dospelého človeka i dieťa. Problém často nastáva pri jednom type vitamínu, a to je B12. ,,Kým vegetariáni môžu pomerne ľahko zabezpečiť potrebné živiny, vo vegánskej strave je to už oveľa ťažšie,“ vyjadrila sa Margit Slimáková a dodala: ,,hrozí deficit živín a bez ich suplementácie je takmer istý nedostatok vitamínu B12.“

facebook.com/269Slovakia

Najťažšia časť

,,Väčšina ľudí očakáva, že najťažšie je pozerať sa, ako niekto konzumuje mäso či vzdať sa všetkých tých ,,dobrôt”. Pravda je však taká, že asi najhoršie je to, že keď sa niekto dozvie, že som vegán začne už stará známa antivegánska mantra: ,,Je to hlúposť!”, Jedli tak vždy a ľudia bez toho nevedia prežiť!“, ,,Ty ješ potravu mojej potravy.” či „Skús to vysvetliť vlkovi, že nemá jesť ovcu ale brokolicou.” Po čase je to veľmi otravné,“ priznal Andrej.

K otázke sa pridala aj Kristýna: ,,Najťažšie pre mňa bolo prestať jesť syry, pripadala som si prvý týždeň ako pri absťáku. Samozrejme, od všetkého sa dá odvyknúť. V súčasnosti je pre mňa ťažký prístup okolia, najmä najbližšej rodiny. Najviac ma mrzí, že nechcú ani skúsiť pochopiť dôvody, prečo som vegánkou. Nechcú vidieť pravdu, ktorá je ešte horšie, než utrpenie zvierat, ale nezmyselné rabovanie planéty. Možno, keby to vysielala nejaká komerčná televízia, uverili by.“

pexels.com

Prispieť môže každý

Na záver vás chcem iba poprosiť, aby ste sa zamysleli. Tento článok nemá za úlohu presviedčať k inému štýlu života, len inšpirovať a informovať, že žiť vegánsky je možné.  „Každý výber rastlinného jedla namiesto mäsa je ekologickejšia a etickejšia voľba. Ja podporujem v ľuďoch aj tie malé zmeny. Nepotrebujem niekoho presviedčať. Buď na to človek príde sám, alebo nie. Niekedy stačí aby si začal objednávať jedlo viac vedome. Vynechať nejaké dni mäso alebo si ho dať len párkrát do mesiaca. Aj to je skvelý krok, ktorý treba podporovať. Aj nevegáni môžu spraviť veľa pre zvieratá pri každom jedle,“ povedala na záver Nikoleta.

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá