Veľká pochvala pre Matoviča. Známy odborník oceňuje najnovšiu „atómovku“

  • Matovičov rezort dnes oznámil, že zafinancuje až o 500 medikov viac
  • Na toto vyhlásenie reagoval šéf Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana
Martin Smetana a Igor Matovič
Martin Smetana a Igor Matovič, TASR/Martin Baumann
  • Matovičov rezort dnes oznámil, že zafinancuje až o 500 medikov viac
  • Na toto vyhlásenie reagoval šéf Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana

Ministerstvo zdravotníctva SR predstavilo možné riešenie situácie s nedostatkom zdravotníckych pracovníkov. Rozhodlo sa zvýšiť počet slovenských študentov medicíny na lekárskych fakultách. Ministerstvo preto iniciovalo rokovanie na úrovni ministerstiev financií, zdravotníctva a školstva o možnostiach navýšenia finančných prostriedkov pre lekárske fakulty, ktoré sa uskutoční v utorok 25. októbra. Informoval o tom minister financií Igor Matovič.

O výsledkoch rokovania bude informovať na tlačovej konferencii.

Na toto vyhlásenie reagoval aj šéf Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana, podľa ktorého nesie síce Matovičov status „prvky atómovky“ (t. j. pýtali 100 ale dostanú 500)“, avšak za túto iniciatívu si minister financií zaslúži „veľkú pochvalu“.

Zahraniční študenti

Smatana vo svojom príspevku na sociálnej sieti apeloval na to, že nárast absolventov všeobecného lekárstva na Slovensku bol v minulých rokoch „ťahaný“ najmä kvôli zahraničným študentom.

„Pred 10 rokmi sme mali 635 absolventov všeobecného lekárstva na Slovensku. Z toho bolo 577 Slovákov a zvyšok boli zahraniční študenti. V roku 2021 sa počet absolventov navýšil o takmer 45 %, t. j. na 914, ale počet slovenských absolventov ostal na rovnakej úrovni rovnaký (567). Nárast bol ‚ťahaný’ primárne zahraničnými absolventmi, ktorých bolo 347, čo je 3,7x toľko ako v roku 2021,“ uvádza Smatana.

Podľa jeho slov je prítomnosť zahraničných študentov dôležitá, no má to aj svoje nevýhody. „Aj keď je prítomnosť zahraničných študentov do určitej miery prestíž pre školu, ak neostanú pracovať na Slovensku, tak nám z pohľadu potrieb Slovenska ‚blokujú’ kapacity, ktoré mohli byť využité pre domácich študentov. Z tých totiž približne 80 % ostáva pracovať po štúdiu na Slovensku,“ pokračuje Smatana.

Potrebné riešenie 

Čo sa týka slovenských univerzít, v tomto prípade im zahraniční študenti výrazne dopomáhajú k ich rozvoju. „Pre univerzity sú však zahraniční študenti (napr. z Nórska) finančne výhodnejší (ako píše p. minister až o cca 4-tisíc eur). Aj vďaka nim si často mohli dovoliť rozvoj, lepšiu kvalitu štúdia či si cez nich kompenzovali menej výhodných ‚domácich’ študentov. Nedá sa im preto vyčítať, že počet zahraničných študentov rástol,“ tvrdí Smatana.

Minister financií pred chvíľkou ohlásil, že zafinancujú štúdium medicíny tak, aby sme výrazne navýšili počet (a pomer)…

Posted by Martin Smatana on Tuesday, October 25, 2022

Riešenie, s ktorým prišlo ministerstvo zdravotníctva, preto považuje za „neskutočne potrebné“, aj keď, ako sám tvrdí, nie je odborníkom na školstvo.

„‚Preplatenie’ medikov tak, aby sa univerzitám neoplatilo naberať zahraničných študentov, je teda krok, ktorý by mohol výrazne navýšiť počet domácich študentov, z ktorých majorita ostáva na Slovensku. Nie som odborník na školstvo, čiže viem, že toto asi nie je systémové riešenie a nebude financované na úkor iných škôl a študentov, ale z pohľadu sektora – neskutočne potrebné,“ pokračuje Smatana. 

Veľká pochvala

Podľa Smatanu sa mnohí ľudia môžu teraz pýtať, že „prečo len nenavýšia celkové kapacity škôl a nenechajú zahraničných na Slovensku“. Šéf Inštitútu zdravotnej politiky ubezpečuje ľudí, že ich počet u nás neklesne.

„Zahraniční študenti ostanú (ale vo výrazne menšom množstve) a aj sa plánuje jemne (o 100 študentov) navýšiť celková kapacita fakúlt. Viac sa nedá, lebo medici potrebujú po teoretických ročníkoch pacienta vidieť a tráviť s ním čas, na čo v súčasnosti nemáme infraštruktúru ani ľudské kapacity. Spomínaných 100 je podľa fakúlt ‚limit’, čo zvládnu. Keď sme pri tom – možno všetkých ‚500’ ani netreba a stačilo by jemne menej, ale kvalitnejších, ale presné čísla sa určite doladia,“ vysvetľuje Smatana.

Ak sa podľa Smatanu toto financovanie udrží aj počas nasledujúcich rokov, v takom prípade je „toto opatrenie vskutku výbornou správou“.

„Ak to skombinujeme s tým, že od nového roku budú mať čerství absolventi vyššie mzdy – a to na úrovni absolventov v Čechách, tak si myslím, že tento rok vláda položila základy personálnej obnovy v zdravotníctve. Vskutku, veľká pochvala,“ uvádza v príspevku Smatana.

človek držiací peniaze
zdroj: Unsplash/Christian Dubovan

Zdravotné sestry

Avšak Smatana priznáva, že toto najnovšie opatrenie „nerieši akútne nedostatky s personálom v sektore“ a „ani mnohé iné problémy“. Preto považuje za kľúčové, aby vláda prišla s riešeniami aj na všetky iné potrebné opatrenie, a to hlavne preto, „aby naši zdravotníci dovtedy ‚vydržali’“.

Na záver svojho vyjadrenia Smatana pripomenul, že v prípade zrealizovania tejto iniciatívy ide o „výborné správy“ a vyjadruje svoju veľkú pochvalu a vďaku všetkým, ktorí sa na nej podieľali. „Nie je to len MF a MZ, ale napr. aj LOZ, ktoré to malo ako svoju požiadavku v rámci výpovedí,“ upresňuje.

Prečo podobné opatrenie neprišlo aj pre zdravotné sestry, objasnil šéf Inštitútu zdravotnej politiky na záver svojho príspevku.

„P.S. ak by ste uvažovali, prečo obdobné opatrenie neprišlo aj pre sestričky, tak si myslím, že preto, lebo len cca 40 % sestier po doštudovaní aj nastúpi do praxe. Zvyšok odíde z krajiny, alebo robí v iných sektoroch. Tu by teda navýšenie kapacít škôl až tak nepomohlo. To je aj jeden z dôvodov, prečo sa koeficienty navýšili sestrám viac ako napr. lekárom (čiže aby sa to 40 % posunulo na vyššiu hodnotu),“ ukončil Smatana svoje vyjadrenie.

Zdroje: FB/Martin Smatana, SIU, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá