Veľká výhra pre životné prostredie: Čína stopla výstavbu stovky uhoľných elektrární

  • Smog, obrovské znečistenie a vychádzanie von len s rúškou na ústach, sa už, žiaľbohu, stalo súčasťou života v Číne. Je tu však pozitívna správa pre trpiacich obyvateľov a životné prostredie. Krajina tovární totiž oznámila plán pre zrušenie výstavby viac než stovky uhoľných elektrární.
collagecina
  • Smog, obrovské znečistenie a vychádzanie von len s rúškou na ústach, sa už, žiaľbohu, stalo súčasťou života v Číne. Je tu však pozitívna správa pre trpiacich obyvateľov a životné prostredie. Krajina tovární totiž oznámila plán pre zrušenie výstavby viac než stovky uhoľných elektrární.

Tento krok by podľa odborníkov mohol viesť k masívnemu vyradeniu až 120 gigawattov elektriny pochádzajúcej zo spaľovania uhlia. Toľko by jej totiž novo postavené elektrárne dokázali vyprodukovať. Pre porovnanie – celé Spojené štáty dosahujú kapacitu energie vyrobenej z uhlia približne 305 gigawattov. Nová energetická politika Číny tak môže krajinu posunúť bližšie k čistej a obnoviteľnej energii.

Zábery z čínskych ulíc ako z apokalyptického filmu v médiách denne šokujú. Napriek často medializovaným problémom Číny so znečistením však nie je dôvodom pre zrušenie elektrární len ekológia či strach z obrovských zdravotných rizík. V skutočnosti sú dôvody aj ekonomické. Čína by totiž po dostavaní 103 elektrární presiahla svoju plánovanú kapacitu uhoľnej energie. Vytvoril by sa tak obrovský prebytok, čo by bolo ekonomicky neefektívne a zbytočné. Vláda preto zatiahla pomyselnú brzdu a výstavbu stopla.

Foto: Kevin Frayer/Getty Images

Elektrárne, ktoré majú byť zrušené, sa nachádzajú v 13 čínskych provinciách a ich výstavba mala stáť 430 miliárd juanov (58 miliárd eur). Takýto razantný zásah do infraštruktúry bude Čínu ekonomicky bolieť, no vytvorenie nadbytku energie by podľa odborníkov nebolo o nič múdrejšie. Environmentálne organizácie rozhodnutie samozrejme vítajú, pretože uhlie je jedným z najznečisťujúcejších fosílnych palív na svete a každý krok, ktorý čo i len trochu zníži kvantum smogu denne prúdiaceho do ovzdušia, je viac než žiadúci.

„Zastaviť projekty vo výstavbe sa zdá byť zbytočné a nákladné, ale vynaložiť finančné prostriedky na dokončenie absolútne nepotrebných tovární môže byť ešte zbytočnejšie,“ uviedla organizácia Greenpeace pre Reuters.

Foto: Kevin Frayer/Getty Images

Čína je neustále kritizovaná za to, že je ohľadom uhlíkových plynov vyhýbavá a priťahuje neželanú pozornosť pre množstvo ekologických kríz, ktoré ju postihli. Paradoxne je však táto krajina najväčším svetovým investorom v oblasti obnoviteľnej energie. Čína zatiaľ uhlie zatiaľ nebojkotuje úplne, ide na to pomaly. Podiel výroby čistej energie v krajine však stále rastie a len v roku 2015 tam vybudovali viac než 20 000 nových veterných turbín.

„Čína má pred sebou ešte dlhú cestu, ale za posledných pár rokov prešla už dlhý kus z nej,“ uviedol výskumník z Greenpeace Lauri Myllyvirta pre The New York Times.

Foto: Xiaolu Chu/Getty Images

Napriek tomu, že nariadenie pritiahnuť opraty uhoľnej infraštruktúre pochádza zhora, mnohí si myslia, že bude ťažké presadiť obmedzenia v jednotlivých provinciách. Miliardové projekty na výstavbu elektrární totiž zamestnávajú obrovskú masu Číňanov. Odborníci preto upozorňujú na pravdepodobný silný odpor čínskej pracovnej sily.

„Výstavba niektorých projektov už prebieha aj 10 rokov a teraz je tu nariadenie zastaviť ich. Je ťažké presvedčiť miestnu vládu, aby sa ich vzdala,“ povedal výskumník Lin Boqiang z Univerzity v Xiamene.

Aj keď je Čína len na začiatku riešenia svojich dlhotrvajúcich ekologických problémov a s uhlím sa len tak rýchlo nerozlúči, krajine zrejme pomaly svitá na svetlejšiu budúcnosť.

Foto: edam.org.tr

Zdroj článku: sciencealert.com, zdroj titulnej fotografie: Kevin Frayer/Getty Images/stateschronicle.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá