Veľké zmeny RZP: K pacientovi v kritickom stave, ktorý volal záchranku, príde prvý lekár

  • Tento systém v Česku funguje už viac ako 30 rokov
  • Obľúbený je aj v iných krajinách
záchranka, nemocnica
TASR/Milan Kapusta
  • Tento systém v Česku funguje už viac ako 30 rokov
  • Obľúbený je aj v iných krajinách

Systém, ktorý v susednom Česku funguje už viac ako 30 rokov, príde konečne aj na Slovensko. Ide o systém týkajúci sa zdravotníctva, konkrétne rýchlej  zdravotnej pomoci.

Po novom pacienta, ktorý si túto pomoc zavolá, neodvezie automaticky do nemocnice sanitka, no najprv ho (podľa závažnosti stavu, a teda, ak bude v kritickom stave) uňho doma vyšetrí posádka RV-systému, ktorú tvorí zdravotnícky záchranár a lekár. 

Ako ďalej informuje Nový Čas, v prípade, že vyšetrenie v nemocnici potrebné nebude, pacient ostane doma. V obidvoch prípadoch však má lekár možnosť presunúť sa k inému pacientovi, pričom vďaka tomuto systému stihne „obehať“ viac pacientov. 

Ako sa pre Nový Čas vyjadril František Majerský: „Posádky RV budú chodiť len na kritické stavy a budú riešiť tie najťažšie situácie. Posádka vyrazí naraz s posádkou RZP, prípadne si posádku RV zavolá posádka RZP, ak sa stav pacienta zhorší a potrebuje lekára.“

K systému sa vyjadril aj predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský, ktorý skonštatoval, že v zahraničí ide o bežný systém. Myslí si, že táto prax pomôže aj Slovensku. Zmenu navrhuje Ministerstvo zdravotníctva na podnet záchranárov. Predpokladá sa, že systém začne na Slovensku fungovať najneskôr v októbri 2025, pričom prvotne sa tak stane v krajských mestách.

Visolajský ďalej uvádza, že rozdiel medzi aktuálnym systémom a novým je veľký, pretože momentálne záchranári často pacienta ani poriadne nevyšetria, len ho rovno prevezú do nemocnice. „Výsledkom je veľmi často to, že máme zbytočné prevozy sanitkami,“ konštatuje.

Čo bude s novými sanitkami?

Slovenská komora zdravotníckych záchranárov (SKZZ) kritizuje rozhodnutie o presune 22 miliónov eur z plánu obnovy, vyčlenených na nákup nových záchraniek, do nemocničného sektora.

„Toto je veľmi zlá správa pre našich pacientov aj záchranárov. Vozový park v štátnych záchrankách tieto vozidlá potreboval ako soľ,“ skonštatoval prezident komory František Majerský. Presun financií v stredu avizoval dočasne poverený premiér Eduard Heger, ktorý aktuálne riadi aj rezort zdravotníctva.

„Slovensko vyčlenilo v pláne obnovy viac ako 20 miliónov eur, Brusel ich schválil a niekto po dvoch rokoch ničnerobenia zistí, že sa sanitky a ďalšie vozidlá už nestihnú obstarať. Toto sa skutočne môže stať asi len na Slovensku,“ doplnil.

Zástupcovia SKZZ podľa jeho slov už dávno upozorňovali ministra zdravotníctva aj premiéra na neplnenie plánu obnovy.

„Opakovane boli na ohrozenie termínu reforiem, výstavby staníc ZZS a obstarávania vozidiel, zástupcami komory upozorňovaní aj ďalší úradníci na ministerstve zdravotníctva, a to najmä z dôvodu, že ak sa sanitky začnú obstarávať neskoro, môže byť problém s ich dodaním kvôli celkovej situácii na trhu s vozidlami a viac ako ročnými čakacími lehotami v celej Európe,“ skonštatoval Majerský.

Pripomenul, že financie mali slúžiť na obstaranie 158 sanitných vozidiel, 30 vozidiel tzv. rendez-vous (osobné vozidlo s lekárom) a deväť vozidiel na zásahy pri hromadných udalostiach. Prijímateľom investície mali byť štátne záchranky. „Dodnes však s nimi ministerstvo zdravotníctva pravdepodobne ani nepodpísalo zmluvy o poskytnutí prostriedkov,“ skonštatoval Majerský.

Komora v tejto súvislosti vyzýva Hegera, aby vysvetlil, prečo sa rozhodol záchrankám financie odobrať. „Rovnako ho vyzývame, aby pomenoval konkrétnych vinníkov zmarenia tejto investície a vyvodil hmotnú zodpovednosť. Nemôžeme sa donekonečna tváriť, že sa nič nestalo a že za to nik nenesie zodpovednosť,“ skonštatoval Majerský.

Zdroje: Nový Čas, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá