Ak vyhynú včely, ľudia nebudú mať čo jesť. Čo sa s tým dá robiť?

  • Až 83 % druhov plodín je závislých na opeľovačoch
  • Záchranou včiel sú lokálne iniciatívy, ktoré existujú aj na Slovensku
  • Tesco je dlhoročným podporovateľom komunitných projektov
tesco-1090×610
Unsplash/Meggyn Pomerleau a Tesco
  • Až 83 % druhov plodín je závislých na opeľovačoch
  • Záchranou včiel sú lokálne iniciatívy, ktoré existujú aj na Slovensku
  • Tesco je dlhoročným podporovateľom komunitných projektov

Populácia včiel je na ústupe po celom svete. Túto neželanú situáciu, súvisiacu napríklad aj so zmenou klímy, pomáhajú zvrátiť dôležité komunitné projekty.

Ak sa nemajú dobre včely, nebudú sa mať dobre ani ľudia

Až 83 % druhov plodín je závislých na opeľovačoch, medzi nich patria aj včely. Medzi varovné signály možného vyhynutia včiel na svete patria napríklad:

  • že od roku 1947 klesla v USA populácia kolónií včiel o 60 %,
  • počet včelstiev na hektár sa v USA od roku 1962 znížil o 90 %,
  • včely vo svete, vrátane Slovenska, ohrozujú nebezpečné roztoče,
  • Európsky červený zoznam pre včely označil viac ako 40 % druhov včiel za zraniteľné, ohrozené alebo dokonca kriticky ohrozené.

Aby ďalšie generácie ľudí nestratili možnosť ochutnať med a rôzne potraviny, je potrebné podporovať iniciatívy, ktoré sa snažia včely zachrániť.

„Včelín za horou“ od Občianskeho združenia Naše včely sa ocitol medzi komunitnými projektami podporenými grantovým programom Vy rozhodujete, my pomáhame od slovenského Tesca. Dokopy takto reťazec len v minulom roku podporil 462 projektov, a to sumou viac ako 350-tisíc eur.

„V minulom ročníku sme získali prvé miesto a podporu sme získali aj tento rok. Sme veľmi vďační a Tescu ďakujeme, že nám pomohli v projekte,“ hovorí Július Cíba z Občianskeho združenia Naše včely.

Aj vďaka pomoci dokázali pre miestne včely vybudovať miesto, v ktorom môžu prebývať celoročne. Naplánovali sme úpravu okolia včelnice tam, kde sme už včielky mali. Vytvorili sme živý plot z rastlín a krov, riešili sme aj výsev kvetnatých pásov. Dali sme tam aj jazierko, lebo včielky potrebujú aj vodu. S prípravou nám pomáhali aj dobrovoľníci,“ vysvetľuje Cíba.

Okrem včiel medonosných sa starajú aj o včely samotárky, ktoré prebývajú v takzvanom hmyzom hoteli. Ako popisuje Cíba, „hmyzí hotel je mini domček z dreva. Sú v ňom použité rôzne materiály s rôznymi otvormi. Včely medonosné žijú v kolónii, pričom včely samotárky si hľadajú rôzne dierky a na to je tento domček ideálny. Zároveň poskytuje aj zimné útočisko rôznemu iného hmyzu.“

zdroj: OZ Naše včely – Zľava dobrovoľníci pomáhajú s výsadbou a hmyzí hotel

Aj týmto hotelom prispievajú k zvyšovaniu biodiverzity v okolí. Občianske združenie Naše včely sa snaží  edukovať ľudí o dôležitosti celoročnej starostlivosti o včely. „Dôležité je, aby sme sa o včely starali celoročne. Aby nemala len jeden mesiac k dispozícii nejakú monokultúru na poliach, aby z nej spravila med. My sa snažíme zabezpečiť včelám celoročnú potravu. A keď sa o nich staráme celý rok, odvďačia sa nám tým, že nám opelia rastliny a my máme úrodu.“

V záchranu včiel Július verí, hlavné je, aby aj takýmito projektmi ľudí inšpirovali k tomu, aby boli k prírode milší: „K záchrane včiel je potrebné hlavne zmeniť postoj a správanie ľudí. Naším cieľom je zapojiť do starostlivosti o včely a celkovo aj prírodu naše okolie. Veríme, že práve takto môžeme ľudí inšpirovať k tomu, aby sa k prírode správali ohľaduplnejšie.“

Podpora lokálnych projektov má veľký význam pre komunity

Projekt Včelín za horou nebol jedinou iniciatívou týkajúcou sa včiel, ktorú Tesco v priebehu rokov podporil. Vďaka zážitkovým exkurziám ku včelám od Občianskeho združenia SLNKOTVOR budú mať deti spoločne s celou rodinou možnosť vidieť ako funguje úľ a odvážni si môžu včely dokonca pohladkať.

zdroj: Občianske združenie SLNKOTVOR

Úplne iný prístup zvolil Zoborský skrášľovací spolok, ktorý by chcel deťom predstaviť včely pomocou virtuálnej reality.

Tesco sa počas celého 25-ročného pôsobenia na Slovensku neustále snaží pomôcť miestnym komunitám – vďaka programu Vy rozhodujete, my pomáhame Tesco každý rok podporuje vybrané lokálne projekty, ktoré zlepšujú život ľudí a skrášľujú či skvalitňujú ich verejný priestor. Od spustenia iniciatívy v roku 2016 sa podporilo 1400 vybraných komunitných projektov celkovou sumou presahujúcou milión eur.

zdroj: Tesco - Víťazi ôsmeho ročníka programu "Vy rozhodujete, my pomáhame" si preberajú ceny.

„V Tescu vyvíjame za každých okolností maximálne úsilie smerom k pomoci komunitám. Dlhodobo podporujeme iniciatívy, ktoré skrášľujú okolie a zlepšujú život vo všetkých regiónoch, kde pôsobíme. Veľmi nás teší, aký pozitívny ohlas vzbudili aj minuloročné edície grantového programu Vy rozhodujete, my pomáhame. Chápeme, aká dôležitá je podpora komunít práve v tomto neľahkom čase, a preto sme v uplynulej edícii nášho grantového programu podporili aj projekty pomáhajúce zmierniť dopady koronakrízy,“ hovorí Veronika Bush, riaditeľka komunikácie Tesca na Slovensku.

Tesco na Slovensku podniká zodpovedne a aktívne podporuje projekty, ktoré podávajú pomocnú ruku mnohým ľuďom či chránia vzácne prírodné zdroje. Reťazec je tak dobrým príkladom pre všetkých, ktorým na budúcnosti záleží.

Zdroje: Europarl, OZ Naše včely

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá