Viac ako 150-tisíc Slovákov si už o pár dní finančne prilepší. Pozri sa, či patria tvoji blízki medzi nich

  • Pôjde o automatické navyšovanie, čiže žiadna žiadosť nie je potrebná
  • Zisti, či si finančne prilepšia aj tvoji blízki
peniaze, dochodok
Ilustračný obrázok, Unspalsh/Christian Wiediger, James Hose Jr
  • Pôjde o automatické navyšovanie, čiže žiadna žiadosť nie je potrebná
  • Zisti, či si finančne prilepšia aj tvoji blízki

Sociálna poisťovňa na svojej stránke informuje o tom, že pracujúci dôchodcovia si už čoskoro finančne prilepšia. Zvyšuje totiž viac ako 156-tisíc starobných dôchodkov a predčasných starobných dôchodkov, pričom ide o „skupinu tzv. pracujúcich dôchodcov, ktorým sa dôchodok zvyšuje za získané obdobie dôchodkového poistenia počas poberania dôchodku za rok 2022“.

Rozhodnutie o dôchodku a oznámenie o jeho vyplatení doručí Sociálna poisťovňa dôchodcom buď poštou, alebo do ich aktivovanej elektronickej schránky, pričom zvýšený dôchodok obdržia prvýkrát už v aprílových výplatných termínoch.

Pôjde o automatické zvyšovanie dôchodcom, ktorí boli v roku 2022 dôchodkovo poistení, čiže pracovali. Nie je tak potrebná žiadna osobitná žiadosť. Na zvýšenie dôchodku sa tiež nevyžaduje zánik dôchodkového poistenia.  

„Prvýkrát zvýšená suma dôchodku bude pracujúcim dôchodcom vyplatená vo výplatnom termíne v mesiaci apríl 2023 spolu s doplatkom za obdobie od 1. januára 2023. Celkovo sa to týka 156 782 dôchodcov,“ dodáva Sociálna poisťovňa. 

Prilepšia si aj iní dôchodcovia

Len pred pár dňami sme ťa informovali aj o tom, že Sociálna poisťovňa začala rozhodovať o nároku na rodičovský dôchodok. To sa však momentálne týka iba nových žiadateľov o priznanie starobného dôchodku, o ktorých SP rozhoduje po 28. februári. 

Rozhodnutie o priznaní dôchodku spolu s rozhodnutím o rodičovskom dôchodku bude doručovať v najbližších dňoch. Údaje z vyhlásení, na základe ktorých dieťa odoprelo biologickému rodičovi nárok na rodičovský dôchodok alebo ho presmerovalo na náhradných rodičov, Sociálna poisťovňa už spracovala.

Týchto vyhlásení bolo viac ako 19,5-tisíc. V ich dôsledku viac ako 19-tisícom dôchodcom nárok na rodičovský dôchodok nevznikne. Na základe prejavenej vôle ho však dostane 400 náhradných rodičov. Rezort práce, sociálnych vecí a rodiny odhaduje, že nárok naň bude mať v roku 2023 približne 800-tisíc dôchodcov. 

Bonus, o ktorom seniori nevedia

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Sociálna poisťovňa, Startitup, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá