Vianočný Dobrý trh zaplní celé Námestie SNP

  • Dobrý trh sa uskutoční výnimočne v nedeľu, 16.decembra a okrem priestorov Starej tržnice sa rozšíri aj na celé Námestie SNP. Do programu sa zapoja aj prevádzky na námestí, pripravených bude opäť vyše 150 stánkov s najkvalitnejšími produktmi. Trh má upozorniť na historickú trhovú funkciu tohto centrálneho mestského priestoru aj na nový projekt Živé námestie.
  • Dobrý trh sa uskutoční výnimočne v nedeľu, 16.decembra a okrem priestorov Starej tržnice sa rozšíri aj na celé Námestie SNP. Do programu sa zapoja aj prevádzky na námestí, pripravených bude opäť vyše 150 stánkov s najkvalitnejšími produktmi. Trh má upozorniť na historickú trhovú funkciu tohto centrálneho mestského priestoru aj na nový projekt Živé námestie.

Dobrý trh chce prepojiť Námestie SNP s priestorom pred Starou tržnicou a podporiť myšlienku projektu Živé námestie, ktorého cieľom je na základe prieskumov na Námestí SNP a Kamennom námestí nenáročnými zmenami vytvoriť zjednotený verejný priestor. Projekt Živé námestie je súčasťou európskej platformy Shared Cities: Creative Momentum, ktorá hľadá cesty, ako premeniť verejný priestor a zlepšiť kvalitu mestského života. Bratislavský projekt Živé námestie je tak súčasťou viac ako 300 aktivít konajúcich sa v šiestich rôznych mestách strednej a východnej Európy. V netradičnom priestore odstavenej električky WhatCity? sa v spolupráci s BKIS bude o projekte Živé námestie diskutovať, témou bude i budúcnosť občianskych projektov v bratislavskom Starom Meste a kultúra vo verejnom priestore.

Prehliadky, workshopy a detské divadielka

Pre návštevníkov Dobrého trhu na SNP budú pripravené i špeciálne komentované prehliadky Kláštorného pivovaru a v spolupráci s M_P_BA prehliadka po strechách okolo Námestia SNP a Kamenného námestia. Pripravené budú aj workshopy výroby vianočných ozdôb v Poľskom inštitúte a v Starej tržnici a koncerty domácich kapiel. V rámci Dobrého trhu pripravili organizátori aj upcycling workshop šitia oblečenia a spolu s KC Dunaj aj Dobročinný SWAP, výmenný trh oblečenia; časť zo vstupného podporí predajcov Nota bene.

Vo výklade OD Dunaj bude prebiehať interaktívna multižánrová výstava zo života predajcov Nota bene s názvom Obývačka vo výklade a v Bohéma bare bude diskusia na tému bývanie pre všetkých, ktorej sa zúčastní aj primátor Matúš Vallo. Do programu sa zapoja aj susedské organizácie, sídliace na Námestí SNP, Kunsthalle, Poľský inštitút, kaviareň LAB či Literárne informačné centrum. Špeciálny program čaká aj deti. Na námestí vyrastie Rozprávkový les stromčekov Bratislavského kultúrneho a informačného strediska, v ktorom na rodiny s deťmi čaká rozprávkový príbeh so šťastným koncom. Deti budú môcť sledovať aj výrobu ľadových sôch a pripravené pre nich budú detské divadelné predstavenia.

Stovky predajcov a darčekov

V Starej tržnici sa predstavia stovky predajcov originálneho dizajnu. Priamo na námestí dostanú priestor predajci jedla a neziskové organizácie. Vďaka partnerstvu s Turizmus regiónu Bratislava sa na trhu predstaví niekoľko desiatok lokálnych predajcov z Bratislavského kraja. V striebornú nedeľu budú mať návštevníci Dobrého trhu na SNP možnosť nakúpiť všetko potrebné na blížiace sa vianočné sviatky: kvalitné potraviny či darčeky. Na výber budú originálne dizajnové kúsky, ale aj tovar pre deti, knihy, oblečenie. Svoje výrobky budú predávať aj deti na Detskom trhu v reštaurácii Flagship alebo chránené dielne.

Jedným z cieľov Dobrého trhu je vytvárať príležitosti pre vzájomnú spoluprácu v miestnych komunitách. Vianočným podujatím vrcholí aj celoročný projekt, ktorým organizátori v spolupráci s Nadáciou VÚB zisťujú, čo presne vníma verejnosť pod pojmom „komunita“. „Slovo komunita má množstvo odtieňov a skrýva toho v sebe skutočne veľa. Sme radi, že sa môžeme podieľať na originálnom prieskume, v ktorom susedia a návštevníci verejne vyjadrujú svoje predstavy fungujúcej komunity. Všetkých pozývame zastaviť sa v Starej tržnici v zóne s odkazmi, kde môže každý pridať aj ten svoj,“ hovorí Dominik Miša z Nadácie VÚB, ktorá podporuje realizáciu Dobrého trhu ako dlhodobý partner pre komunity.

Námestie bude uzavreté pre autá aj električky

V nedeľu 16. decembra budú od začiatku dennej premávky do ukončenia dennej premávky zmenené trasy električkových liniek prechádzajúcich cez Námestie SNP. Linka 1 v smere do Petržalky pôjde od zastávky Poštová, Martinus po trase tunel, nábrežie, Jesenského, Štúrova, kde sa od zastávky Šafárikovo nám. napojí na svoju trasu. V smere na Hlavnú stanicu pôjde linka 1 od zastávky Šafárikovo nám. po trase Jesenského, nábrežie, tunel, Obchodná, kde sa od zastávky Poštová, Martinus napojí na svoju trasu. Linka 8 pôjde v smere na Nám. Ľ. Štúra od zastávky Krížna po trase Špitálska, Jesenského, kde sa od zastávky SND napojí na svoju trasu. V smere Ružinov pôjde linka 8 od zastávky Šafárikovo nám. po trase Špitálska, Krížna, kde sa od zastávky Krížna napojí na svoju trasu. Linka 9 v smere do Ružinova pôjde od zastávky Kapucínska po trase Obchodná, Vazovova, Krížna, kde sa od zastávky Krížna napojí na svoju trasu. Vianočná električka bude premávať po trase SND – Špitálska – Vazovova – Blumentál – Obchodná – tunel – Most SNP – SND. Obslúži všetky zastávky po trase okrem zastávky Vazovova. Pre automobilovú dopravu bude Námestie SNP uzavreté od soboty 15.decembra od 16:00 do nedele 16.decembra do 23.00.
Celý program Dobrého trhu na Námestí SNP

PROGRAM

Stará Tržnica
10:00 Funny Fellows
Veselá kapela už tradične otvorí Dobrý trh a vydá sa na okruh po Námestí SNP.

Počas dňa: Anjelska akrobacia od Cirkus-Kus

Celý deň: Vianočné ozdoby s Four Leaves, priestor Oáza na prízemí tržnice, workshop
Vyrobte si krásne dekorácie z poctivých materiálov. Cena workshopu je 15 eur, zahŕňa materiál na 3 vianočné gule. Workshopy začínajú o celej hodine.

Bukowski
16:00-19:00 Fellaz
V unikátnom anjelskom átriu zaznejú cover verzie známych hitov.

LAB café
Celý deň: Otvorená dielňa
K dispozícii vám budú šikovné ruky grafikov, ktorí vám pomôžu vyrobiť originálne visačky na darčeky či ozdoby nielen z dreva.

Detské pódium BKIS, pred Starou tržnicou
10:30-11:00 Divadielko Blázninec: Čokopríbeh
Detské predstavenie podľa knihy o chlapcovi, ktorý hľadal vôňu čokolády.

11:30-12:15 Divadlo SpozaVoza: Vianočný zázrak, detské predstavenie
Bláznivá činoherno-bábková divadelná jednohubka pre najmenších divákov, ale i pre dospelých. O súrodencoch, ktorí nemajú radi učenie a tobôž nie Vianoce.

14:30-15:00 Pánko, koncert
Hravý hudobník pánko hrá veselé pesničky pre deti a jeho vystúpenia sú plné interaktívnych vstupov i zaujímavých nástrojov.

16:30-17:15 Teatro Neline: Nesiem vám novinu, detské predstavenie
Vianočná hra s pastiermi, ovečkami, anjelom a čertom a na motívy ľudových hier, ktorá vychádza zo slovenských ľudových tradícií, je popretkávaná ľudovými koledami a folklórom.

Celý deň: Detský vianočný les
Stromčeky, ktoré vyzdobili deti z bratislavských základných a umeleckých škôl, boli vystavené na Primaciálnom námestí a skrášlia aj Dobrý trh. Ich misia ale nekončí, potešiť môžu domovy dôchodcov, združenia pre ľudí bez domova, dobročinné organizácie či rodiny v núdzi. Máte o stromček záujem alebo viete o niekom, koho by potešil? Spýtajte sa v stánku dobrého trhu a odneste si svoj stromček po skončení trhu o 20:00.

Počas dňa: Zbojnícka skupina „Harnasie“ z Poľska

Whatcity? a BKIS stage, električka
14:00-14:30 Živé ulice a námestia – Staré Mesto, diskusia
Milota Sidorová sa bude zhovárať s novozvolenými predstaviteľmi mesta o pokračovaní projektu Živé Námestie a ďalších transformujúcich sa uliciach v Starom Meste. Hostia: Ctibor Košťál (Mesto Bratislava), Ján Mazúr (Živé námestie, Shared Cities: Creative Momentum, Aliancia Stará Tržnica), Jan Kurka (Green Foundation)

16:00-16:30 Verejný priestor pre kultúru v Bratislave – bezpečný a otvorený?, diskusia
BKIS vás pozýva na prvú diskusiu z cyklu Verejný priestor v Bratislave – bezpečný a otvorený? Je verejný priestor naozaj dostupný pre verejnosť a tvorcov? Komu skutočne patrí? Aké sú zákonné nástroje samosprávy a aké sú zodpovednosti organizátorov za zdravie a bezpečnosť účastníkov? Hostia: Illah van Oijen (Dobrý trh), Slavomíra Salajová (Creative Industry Forum), Pavol Murín (Stará tržnica, Bratislavský majáles), Vladimír Grežo (Kultúrne leto a hradné slávnosti Bratislava, MDPOH)

10:00, 13:00, 16:00 M_P_BA: Kamenné námestie a námestie SNP, komentované prehliadky
Návšteva najobľúbenejších striech Bratislavy. Ako sa rodila dnešná podoba kamenného námestia a budov okolo neho? Čo zostalo nedokončené? Miesto stretnutia na zastávke električky.

Celý deň vieš čo vidíš? Výstava
Máte príbehy, zážitky či asociácie s Námestím SNP a Kamenným námestím? Podeľte sa s nami svojím komentárom priamo pod fotkou!

V klub
10:00-19:00 Bazár chalaňov
Charitatívny bazár na podporu detí so zdravotným postihnutím a detí zo znevýhodneného prostredia. Vyberte si z darovaných predmetov, ktoré pomôžu dobrej veci.

Kunsthalle
16:00-17:30 Kurátorský sprievod výstavou OBJEKTívne
Komentovaná prehliadka, ktorú povedie kurátor výstavy Vladimír Beskid spolu s vystavujúcimi umelcami.

Literárne informačné centrum
13:00-13:30 Rozprávka o psíkovi Gagarinovi
Lujza Schrameková Garajová číta z knihy Rozprávka o psíkovi Gagarinovi. Autorka knihy, Jana Šajgalíková, povie viac o jej vzniku.

14:00-16:00 Braňo Jobus
Braňo Jobus číta zo svojich kníh, spieva a komentuje dianie na ulici z vkladu. Stavte sa v predajni na kus reči a nechajte si podpísať knižky.

Celý deň Slniečko na Dobrom trhu

Poľský inštitút
Oživme námestie, oživme Karpaty! Prezentácie dedičstva karpatského pastierstva, starých valašských tradícií, ručných výrobkov, nástrojov, ochutnávky regionálnych špecialít.

9:30-11:00, 12:00-13:30 Vianočné ozdoby z hodvábneho papiera a čipky, workshop
Záujemcovia sa môžu prihlásiť na e-mailovej adrese: [email protected]

15:00 Karpatský redik (2013), projekcia filmu
Pastieri putujú po stopách predkov, pastierov oviec, historickou cestou cez Karpaty.

15:30 Bačovia a valasi. Pastierska kultúra na poľsko-slovenskom pohraničí, prezentácia knihy s diskusiou

16:30 prezentácia ručných výrobkov a pastierskych nástrojov
Spolu s výstavou fotografií dokumentujúcich valašské tradície na poľskom a slovenskom území, a krojov z Múzea ovčiarstva Spoločnosti priateľov Múzea liptovskej dediny.

17:00 Minikoncert a ochutnávka regionálnych špecialít

Bohéma bar, prízemie OD Dunaj
18:00 Bývanie pre všetkých, diskusia s hosťami Nota Bene

Celý deň: Obývačka vo výklade, zážitková výstava
Mnohí ľudia bez domova žijú na ulici ako vo výklade a napriek tomu sú pre mnohých neviditeľní. Nota bene už 18 rokov dostáva ľudí z ulice a pomáha im v ich snahách získať svoj domov. www.pomahatjelahke.sk

Celý deň: Domov – jedna báseň
Básnici sú v slovách doma, a keďže každý máme v sebe básnika, všetci môžeme mať svoj domov. Nechajte si napísať báseň na počkanie od pouličných básnikov zo združenia Tvorlístok (Tomáš Hudák, Michal Baláž, Matúš Oparty, Šimon Ondruš).

White Ateliér, prvé poschodie OD Dunaj, vstup cez Bohéma Bar
14:00 Upcycling s White Ateliérom
Ako sa dajú pretvoriť topánky, oblečenie a doplnky? Použijeme aj zvyšky látok, farby či skla a nájdeme kreatívne riešenia ako ich nevyhadzovať, ale znovu ich využívať či zmeniť na niečo nové. Počet miest obmedzený.

KC Dunaj, Nedbalova 3, budova bude otvorená aj zo strany Námestia SNP
10:00-15:00 Dobročinný Swap
Prineste kúsky oblečenia, ktoré už nenosíte a na oplátku si odneste neobmedzené množstvo oblečenia, ktoré sa vám zapáči. Vstupné 5€, časť zo vstupného poputuje občianskemu združeniu Proti prúdu, vydavateľovi časopisu Nota Bene.

Bratislavská reštaurácia Flagship
10:00-17:00 Detský trh
Malí trhovníci pripravili vianočné výtvory, napiekli medovníky a vytriedili svoje knihy, hračky a oblečenie. Príďte si od nich nakúpiť a podporiť mladú generáciu trhovníkov!

18:00, 19:00 Prehliadka Kláštorného pivovaru
Prehliadka historických priestorov objektu kláštora milosrdných bratov, kam sa bežne nedostanete! Pozrite sa do varne piva a do jednej z najväčších bratislavských barokových pivníc, ktorá sa stále využíva. Prehliadka trvá 25 minút a je zdarma.

Celý deň: Živý betlehem

Hudobné pódium, Poštová ulica
12:00 Vianočné koledy

13:00-13:30 Fancy Shoes
Koncert cover a vlastných pesničiek

14:00-14:30 Bufet
Bratislavská trojčlenná zostava vychádzajúca z domáceho prostredia vo svojich autorských piesňach nadviaže na tradíciu slovenskej alternatívnej hudby.

15:00-15:40 Aftertee
Melodický smooth jazz, komunikatívne, výrazné a svieže skladby v spektre od fusion po straighthead.

16:00-16:30 Ado Juráček
Koncert pesničkára, ktorý publiku predstaví svoje pop-folkové piesne a zopár vianočných prekvapení.

17:00-17:40 Erik Šulc & Tribal Colours
Nový projekt Erika Šulca z reggae kapely Medial Banana

18:00-18:30 Blanch
Na slovenskej scéne sa úspešne aj s kapelou presadili piesňou Over Hills na Demovnici Rádia FM, ktorá je z pripravenovaného albumu Delusion.

19:00-19:30 Blame Your Genes
Sólový projekt Lukáša Zdurienčíka (Elections in the Deaftown). Vo svojom sólovom debute EP White Liquid sa prikláňa ku tanečnejším žánrom ako je house a elektropop.

Celý deň: Ľadové sochy
Umelci z Galérie 4D budú pred pamätníkom SNP pripravovať ľadové sochy na tému sloboda.

Zóna up! city
Vďaka Volkswagen Slovakia a projektu up! city, ktorý sídli v Starej tržnici, máte možnosť odviezť sa z Dobrého trhu. Elektromobily, vyrobené v bratislavskom závode, vás za dobrovoľný príspevok odvezú s ťažkými nákupmi v rámci Bratislavy až domov. Volkswagen e-up! si môžete požičať aj mimo Dobrého trhu a vybrať sa na vianočné nákupy alebo výlety. Ako inšpirácia vám môže slúžiť špeciálna turistická GPS navigácia s hovoreným slovom o Bratislave a jej zaujímavostiach. www.upcity.sk

Dobrý trh na SNP sa uskutoční v nedeľu 16. decembra od 10:00 do 20:00 v Starej tržnici a na Námestí SNP.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK