VIDEO: Testovací let zatiaľ najpokročilejšieho hoverboardu!

  • Sám Franky Zapata, zakladateľ firmy Zapata Racing, sa preháňa nad malým jazerom na niečom, čo silno pripomína lietajúci prístroj Zeleného Goblina – úhlavného nepriateľa Spider-Mana. Podarilo sa mu skutočne vytvoriť prelomový lietajúci hoverboard, ktorý sa udrží nad vodou?
hoverboard
  • Sám Franky Zapata, zakladateľ firmy Zapata Racing, sa preháňa nad malým jazerom na niečom, čo silno pripomína lietajúci prístroj Zeleného Goblina – úhlavného nepriateľa Spider-Mana. Podarilo sa mu skutočne vytvoriť prelomový lietajúci hoverboard, ktorý sa udrží nad vodou?

Zapata Racing je spoločnosť, ktorá sa naposledy preslávila vďaka úžasným Flyboards – (skoro)lietajúcim strojom poháňanými silnými vodnými tryskami. Pred pár dňami uverejnené video vyvolalo vo svete minimálne rovnako veľký rozruch.

hoverboard1

foto: youtube.com

Je skutočne možné, že sa Zapatovej firme podarilo zredukovať Flyboard do podoby, ktorú vidíme na videu? Zariadeniu totiž chýba sprievodné plavidlo (vodný skúter), dlhé hadice a voda ako hlavný poháňač. Vyzerá to tak, že Zapata Racing skutočne vyrobila malé a osobné lietajúce zariadenie a dala mu už aj meno – Flyboard Air.

Áno, Franky Zapata je tým pravým človekom, ktorý bude vedieť ako na podobnom stroji lietať, no video je až priveľmi neuveriteľné. Zábery lietajúceho Zapatu sa striedajú s tými z dronu a nevidíme zreteľne ani jeho vzlietnutie alebo pristátie. Nechceme sa predsa nechať nachytať, že nie? Ja osobne si však prajem, aby bolo toto video pravé.

3741871-6470141028-IM-WI

foto: n3rdabl3.co.uk

Zapata Racing sa so svetom podelila aj o schopnosti ich nového zariadenia, ktoré sú dychberúce. Vraj obsahuje nezávislý pohonný systém Unit, ktorý môže sebestačne lietať po dobu 10 minút, preletieť vyše 3 kilometre a dosiahnuť maximálnu rýchlosť až 150 km/h. Riadne čísla. Nepoznáme detaily o tom, ako Zapata zariadenie kontroluje a riadi, čo ho v skutočnosti poháňa a čo by sa stalo ak by motory odrazu zlyhali. Predstaviteľ Zapata Racing sa nechal počuť, že žiadne ďalšie detaily zatiaľ uverejňovať nebudú, no jedným dychom dodal, že video je skutočné, Franky Zapata nebol ničím istený a v prípade zlyhania by prosto len padol do vody. Nič príjemné v tej rýchlosti a výške.

Zapata Racing však nie je ani zďaleka prvou firmou, ktorá sa o niečo podobné pokúsila. Kanadský vynálezca Alexandre Duru vytvoril minulý rok svetový rekord v prelete nad jazerom pomocou podobného zariadenia. Generálny riaditeľ  malej leteckej spoločnosti ArcaSpace postavil nedávno obdĺžnikový stroj poháňaný veľkým množstvom malých ventilátorov. O najvernejšiu kópiu hoverboardu z filmov Späť do budúcnosti sa postaral kórejský Lexus.

Spomínané zariadenia však slúžili skôr na marketingové účely ako na reálne používanie. Zatiaľ nevieme potvrdiť, či sa aj Flyboard Air radí medzi ne alebo ide o skutočnú vec a o veľký krok dopredu. Čas však ukáže, či je takáto vzrušujúca jazda možná.

Zdroj: theverge.com, zdroj titulnej fotografie: cdn.grindtv.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK