VIDEO: Ukrajinci hlásia obrovský úspech. Potopili ruskú pýchu za 65 miliónov dolárov

  • Ukrajinci potopili loď Sergej Kotov z Čiernomorskej flotily
  • Na Telegrame už koluje video presného zásahu
Ruská loď Sergej Kotov zasiahnutá a potopená
Reprofoto: X/Clash Report, Telegram/ Крымский ветер
  • Ukrajinci potopili loď Sergej Kotov z Čiernomorskej flotily
  • Na Telegrame už koluje video presného zásahu

Ukrajinské námorníctvo dnes (5. 3.) oznámilo úspešnú akciu v Čiernom mori. V blízkosti Ruskom okupovaného Krymu sa mu pomocou dronov podarilo zasiahnuť loď Sergej Kotov z projektu 22160. Tá sa následne potopila. Šlo o veľké hliadkové plavidlo dlhé viac ako 91 metrov, ktorého cena sa odhaduje na 65 miliónov dolárov.

Ako píše Reuters, loď ruskej Čiernomorskej flotily zasiahli bezpilotné lietadlá Magura V5. Uviedla to ukrajinská vojenská agentúra DIU na Telegrame.

„V dôsledku útoku námorných bezpilotných lietadiel Magura V5 utrpela ruská loď Projekt 22160 Sergey Kotov poškodenie kormy, pravoboku a ľavoboku,“ uvádza sa v správe.

Video

The Kyiv Post informuje, že ukrajinské zdroje nateraz neodhalia presný počet dronov použitých pri operácii. Správy z kanála Krymsky Veter na Telegrame však naznačili, že v blízkosti okupovaného pobrežia Krymu bolo počuť množstvo výbuchov a miestni z mora registrovali aj silný dym.

Neskôr kanál uverejnil video zobrazujúce presný zásah ukrajinských dronov. Ruský prevádzkovateľ osobných vlakov na Krym následne oznámil, že v blízkosti Krymského, respektíve Kerčského mosta, stoja viaceré spoje. Trate v oblasti boli totiž zablokované a most sa nepodarilo otvoriť vyše 8 hodín.

Sergej Kotov

Ako píše Ukrainska pravda, Sergej Kotov vyplával na moria v Kerči 29. januára 2021. Navrhla ho spoločnosť Northern Design Bureau so sídlom v Petrohrade. Za úlohu mal vykonávať hliadkovú službu, ochraňovať teritoriálne vody či potláčať pašerácke a pirátske aktivity.

Taktiež mal vyhľadávať pomoc obetiam námorných katastrof v čase mieru a počas vojny, ochraňovať lode námorné základne a morské oblasti.

Plavidlá projektu 22160 dosahujú výtlak 1 700 ton a dokážu zostať vo vzdialenej pobrežnej zóne celé mesiace. Disponujú autonómnou prevádzkou až po dobu 60 dní. Pohodlne sa do nich zmestí 60-členná posádka. Maximálna rýchlosť lodí je najmenej 25 uzlov (približne 46 kilometrov za hodinu).

Vybavenie

Lode projektu 22160 majú k dispozícii aj 12-tonový vrtuľník slúžiaci na pátracie či záchranné operácie. Taktiež využívajú rádiové a hydroakustické zbrane či rôzne elektronické bezpečnostné zariadenia.

Podľa dostupných informácií mala Čiernomorská flotila od roku 2021 okrem Sergeja Kotova v prevádzke ešte tri ďalšie lode z projektu 22160. Ide o vedúcu loď Vasilij Bykov, prvé plavidlo zo série Dmitrija Rogačeva a druhé zo série Pavla Deržavina.

Predošlé ukrajinské pokusy

Na Sergeja Kotova sa Ukrajinci pokúsili zaútočiť ešte v auguste 2023, tvrdili vtedy Rusi. Podľa moskovského rezortu obrany však ruská armáda útok odrazila a zničila všetky tri neposádkové člny patriace ozbrojeným silám Ukrajiny.

Približne o mesiac neskôr – 14. septembra – bolo v okupovanej Jevpatorii počuť výbuchy a ruské ministerstvo obrany následne informovalo, že došlo k útoku bezpilotným lietadlom na Krym. Ukrajinci sa údajne taktiež snažili zasiahnuť opäť rovnaké plavidlo.

V októbri sa im nakoniec podarilo poškodiť loď Pavla Deržavina a v súčasnosti hlásia úspešný zásah aj v prípade Sergeja Kotova.

Zdroje: Black Sea Fleet, Reuters, Ukrainska pravda, The Kyiv Post

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá