Virgin Galactic konečne získala licenciu na prepravu turistov do vesmíru

  • Spoločnosť Virgin Galactic získala svoju prvú operatívnu licenciu, ktorá jej umožní používať vesmírne lode SpaceShipTwo na komerčné účely - pokiaľ splnia potrebné kritéria.
gettyimages-148148794
  • Spoločnosť Virgin Galactic získala svoju prvú operatívnu licenciu, ktorá jej umožní používať vesmírne lode SpaceShipTwo na komerčné účely - pokiaľ splnia potrebné kritéria.

Znamená to, že spoločnosť britského miliardára Richarda Bransona bude môcť čoskoro prepravovať turistov do vesmíru ako vôbec úplne prvá súkromná spoločnosť.

Udelenie licencie operátora je významný miľník pre Virgin Galactic, keďže ide o prvý taxi test našej novej vesmírnej ľode. Hoci máme pred sebou veľké množstvo práce s úplným testovaním vesmírnej lode, verím, že náš tím je na túto výzvu plne pripravený,“ povedal Mike Moses, senior viceprezident Virgin Galactic.

VirginGalacticHeader_1024

foto: sciencealert.com

Okrem toho, že licencia umožňuje lety do vesmíru legálne, diktuje aj podmienky potrebné splniť ešte predtým, než Virgin Galactic umožní akémukoľvek pasažierovi nastúpiť na SpaceShipTwo. Tieto podmienky zahŕňajú potrebný stav hardvéru a softvéru s ich následným otestovaním prostredníctvom letu a odoslaním výsledkov Federálnej administrácia letectva Spojených štátov.

Akonáhle bude všetko v poriadku, SpaceShipTwo – vesmírna loď navrhnutá pre dvoch pilotov a šesť pasažierov, vynesie pasažierov dosť vysoko na to aby mohli vidieť našu planétu Zem. Tento vesmírny turizmus sa v podstate ani tak moc nelíši od modelu spoločnosti Blue Origins, ďalšej súkromnej vesmírnej spoločnosti patriacej CEO Amazonu Jeffovi Bezosovi. Blue Origins chce taktiež posielať bohatých zákazníkov na okraj atmosféry so znovu použiteľnými loďami.

CbrJOyUUAAEEUsW

foto: Twitter/Virgin Galactic

„Sme tu, pretože veríme, že sme predvojom nového vesmírneho priemyslu, ktorý definuje budúcnosť objavovania a našim cieľom je umožniť vesmír viac prístupným pre viac ľudí a viac účelov,“ vysvetľuje Virgin Galactic na svojej webstránke.

Ani jedna zo spoločností Blue Origin alebo Virgin Galactic nemá konečný dátum prvého oficiálneho komerčného letu kvôli tomu, že im ostáva ešte veľmi veľa testovania. Novú licenciu dostalo Virgin Galactic dva roky potom, čo došlo k zlyhaniu pri testovacom lete pri použití predchádzajúcej verzie SpaceShipTwo, ktorá explodovala nad Californiou a pri výbuchu zabila jedného pilota a druhého zranila.

V súčasnosti stojí vesmírny let od Virgin Galactic $250 000 dolárov a okolo 700 ľudí už stihlo podať zálohu. Pre nás ostatných existuje nádej, že ak počas rokov vznikne takýchto spoločností viac, tak cena klesne a umožní viacerým ľuďom vidieť Zem z vesmíru na vlastné oči.

zdroj: sciencealert.com, zdroj titulnej fotografie: fox40.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech