Vláda zadarmo prepraví Slovákov uviaznutých v zahraničí späť do krajiny. Pomoci sa dočkajú len vybrané skupiny

  • V zahraničí sa podľa počtu odoslaných SMS v súčasnosti môže nachádzať viac ako 200-tisíc občanov Slovenskej republiky
  • Vzhľadom na vysoký záujem Slovákov o návrat do krajiny ministerstvo vyzýva, aby sa v maximálnej možnej miere snažili priblížiť k Slovensku
pexels.com, TASR
  • V zahraničí sa podľa počtu odoslaných SMS v súčasnosti môže nachádzať viac ako 200-tisíc občanov Slovenskej republiky
  • Vzhľadom na vysoký záujem Slovákov o návrat do krajiny ministerstvo vyzýva, aby sa v maximálnej možnej miere snažili priblížiť k Slovensku

Ku včerajšiemu dňu o repatriáciu, čiže návrat domov, požiadalo 1918 občanov Slovenskej republiky, nachádzať sa majú na mnohých kontinentoch, informoval o tom minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

Z kapacitných dôvodov je podľa ministerstva možné repatriáciu riešiť podľa priorít, teda maloletí, študenti a občania vyslaní do zahraničia z pracovných dôvodov. Najväčšiu trpezlivosť musia mať podľa Lajčáka tí, ktorí si v uplynulých týždňoch odišli do zahraničia zahrať golf alebo spoznávať pláže a teraz sa dovolávajú vládneho špeciálu. Pripomína, že hlavnou úlohou vládneho špeciálu je dovoz medicínskeho materiálu.

Chcete ísť domov? 🇸🇰❤️Na základe rozhodnutia ministra Miroslav Lajčák slovenské veľvyslanectvá v zahraničí evidujú…

Gepostet von Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR am Mittwoch, 18. März 2020

Na zabezpečenie repatriácie boli vládou určené prostriedky cestnej prepravy, čiže autobusy a vo výnimočných prípadoch letecká doprava. Vláda prijala rozhodnutie, že doprava autobusmi bude pre občanov poskytnutá zadarmo, avšak leteckú prepravu si budú musieť platiť zo svojich prostriedkov, pretože ju zabezpečia komerčné spoločnosti.

Rezort už identifikoval spoločnosti, ktoré sú schopné zabezpečovať aj v týchto podmienkach medzinárodnú autobusovú prepravu, mnohé z nich pritom ponúkli svoje služby iniciatívne.

K dnešnému dňu má Slovensko k dispozícii 158 autobusov, v celkovej kapacite viac ako 8-tisíc miest, ktoré sú schopné operovať v celej Európe. Viacero leteckých spoločností je zase schopných zabezpečiť prepravu s pokrytím celého sveta. K dnešnému dňu ministerstvo koordinovalo repatriáciu občanov z Rakúska v celkovom počte 110 osôb a 34 občanom umožnilo dostať sa z letiska Budapešť na Slovensko, po uzatvorení hraníc Maďarska,” hovorí Miroslav Lajčák.

Gepostet von Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR am Freitag, 6. Dezember 2019

V rámci spolupráce s Českou republikou momentálne ministerstvo repatriuje približne 80 osôb, ktoré odlietajú z Kanárskych ostrovov a ďalších 10 osôb z Maroka, ktoré uzatvára svoj vzdušný priestor.  

„Zajtra na obed budú vypravené autobusy z Talianska, Švajčiarska s viac ako sto občanmi. Dnes v priebehu dňa odchádzajú prvé autobusy na prepravu občanov z Británie, v priebehu nasledujúcich dní budeme pokračovať s repatriáciou z Francúzska, Talianska, Slovinska, Chorvátska a následne ďalších krajín podľa potreby. S leteckými spoločnosťami, ktoré sa nám ponúkli, zvažujeme prepravu osôb z USA, Dominikánskej republiky a Kuby,” objasňuje Miroslav Lajčák a dopĺňa, že tí, ktorí sú ochotní si zaplatiť môžu využiť mimo autobusov aj leteckú dopravu z Írska a Británie.

Gepostet von Ministerstvo vnútra SR am Freitag, 13. März 2020

Ministerstvo zároveň upozorňuje ľudí, že v zmysle platných nariadení je všetkým osobám, ktoré sa ako zorganizované skupiny vracajú z postihnutých oblastí na územie SR, nariadená izolácia v zariadenia určených Ministerstvom vnútra SR. Tu budú musiež zotrvať na dobu nevyhnutnú na vykonanie laboratórnej diagnostiky COVID-19. Následne po zistení negatívneho výsledku je danej osobe nariadená domáca izolácia na 14 dní.

Zdroj: facebook.com/pellegrini.peter

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech