„Vodičák“ na skúšku aj 17-roční šoféri. Naši susedia zaviedli nové pravidlá, ktoré sa dotknú aj slovenských vodičov

  • Podľa novely zákona môžu vozidlá šoférovať aj 17-roční vodiči
  • Po ich boku však musí byť skúsenejšia osoba
  • Zmien je však viac
polícia, auto
Ilustračný obrázok, TASR/František Iván
  • Podľa novely zákona môžu vozidlá šoférovať aj 17-roční vodiči
  • Po ich boku však musí byť skúsenejšia osoba
  • Zmien je však viac

Naši českí susedia vstúpili do roku 2024 s viacerými zmenami týkajúcimi sa cestnej premávky. Ako informuje portál Autoviny, podľa novely zákona môžu vozidlá šoférovať aj 17-roční vodiči. Po ich boku však musí byť skúsenejšia osoba.

Okrem toho v krajine zavádzajú vodičský preukaz na skúšku, no tiež sa zmení bodový systém. Poďme sa však na to pozrieť detailnejšie.

Začínajúci vodiči budú musieť absolvovať povinný preventívny program, ktorého súčasťou je možnosť začať s kurzom v autoškole po dovŕšení 15 rokov a 6 mesiacov. Po tom, čo autoškolu úspešne dokončia, za volant si budú môcť sadnúť od 17 rokov. Kým však budú mať 18 rokov, šoférovať musia iba pod dohľadom mentora.

Mentor bude osobou, ktorá bude sedieť vedľa vodiča, sledovať prevádzku vozidla, no tiež správanie mladého vodiča. Mentorom sa môže stať vodič, ktorý má vodičský preukaz nepretržite aspoň 5 rokov s tým, že sa jeho držiteľom stal pred viac ako 10 rokmi. Samozrejmosťou je, že mentor nesmie mať bodový záznam a jeho meno musí figurovať v evidenčnej karte mladého vodiča. Ten môže mať najviac 4 mentorov.

Čo sa týka vodičského preukazu na skúšku, ten je tiež súčasťou novely. Pôjde o preukaz na skúšku po dobu dvoch rokov od zloženia záverečnej skúšky s tým, že je jedno, koľko rokov vodič má. V prípade, že počas týchto dvoch rokov vodič spácha závažný dopravný priestupok, bude sa musieť zúčastniť dopravno-psychologického pohovoru. Neminie ho však ani školenie pre začínajúcich vodičov.

Ak pôjde o šesťbodový priestupok, preventívny program musí vodič absolvovať v priebehu troch mesiacov. V prípade, že tak neurobí, vodičský preukaz stratí.

Dôjsť môže aj k tomu, že vodič spácha taký priestupok, v dôsledku ktorého mu polícia udelí zákaz šoférovania. Aby svoj vodičský preukaz dostal naspäť, je povinný absolvovať vyššie spomínaný program.

Dopravné priestupky za body

Bodový systém sme už spomínali vyššie. Po novom budú v Českej republike bodované dopravné priestupky, pričom pôjde o dva body, štyri body a šesť bodov.

Čím bude priestupok nezávažnejší, tým miernejší trest vodič dostane. Reč je napríklad o porušení zákazu zastavenia alebo státia, no aj o zlom parkovaní alebo nerozsvietených svetlách.

Tvrdšie tresty čakajú vodičov, ktorí napríklad odmietnu dychovú skúšku, riadia pod vplyvom alkoholu alebo výrazne prekročia rýchlosť.

Povinnosti je potrebné rešpektovať aj v zahraničí

Cestovanie po diaľnici s neplatnou diaľničnou známkou môže viesť k nepriaznivým situáciám. Možnosťou, ako sa vyhnúť problémom, by mohla byť získanie jednodňovej diaľničnej známky, dostupnej za výhodnú cenu pre všetkých vodičov.

Avšak v zahraničí existuje možnosť, ako sa nezodpovední vodiči môžu vyhnúť trestu. Podľa informácií z portálu Topspeed je v tomto prípade kľúčové konať rýchlo.

Zabudnúť na kúpu diaľničnej známky sa môže stať aj v zahraničí. Ak sa to stane v Maďarsku, vodičovi hrozí pokuta, no tá mu môže byť odpustená, ak diaľničnú známku uhradí do 60 minút. V opačnom prípade mu hrozí sankcia, informovali sme.

V Maďarsku sa oplatí investovať do nákupu diaľničnej známky, aj keď jej cena nie je zanedbateľná, pretože v prípade opakovaného prehrešku môže pokuta dosiahnuť až 1 000 eur a viac.

Na Slovensku hrozí vodičom za jazdu po diaľnici bez platnej diaľničnej známky pokuta v rozpätí od 100 eur do 500 eur. V prípade blokového konania sa sankcia pohybuje medzi 50 eurami až 200 eurami.

Zdroje: Autoviny.sk, Topspeed.sk, archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá