Nový PRIESKUM: Voľby v marci by vyhral Hlas. Slovákom sa na Pellegrinim páči, ako komunikuje

  • Voľby by v marci vyhral Hlas-SD
  • Kotlebovci už sú v prieskume pod 2 %
  • Slováci za najväčší rozdiel medzi Smerom a Hlasom považujú komunikáciu s občanmi
ako preferencie marec 2022
SIU na základe dát AKO
  • Voľby by v marci vyhral Hlas-SD
  • Kotlebovci už sú v prieskume pod 2 %
  • Slováci za najväčší rozdiel medzi Smerom a Hlasom považujú komunikáciu s občanmi

Voľby by v marci vyhral Hlas-SD, Kotlebovci už sú pod dvomi percentami. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý pre televíziu Joj uskutočnila agentúra Ako od 8. do 11. marca na vzorke 1 000 respondentov.

Hodní kresla

Voľby by začiatkom marca vyhrala strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) so ziskom 18 percent. Druhé miesto obsadila Sloboda a Solidarita (SaS), ktorej by svoj hlas odovzdalo 14,7 percenta voličov. Na tretom mieste sa umiestnila strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD), ktorú by volilo 14 percent oslovených.

Do Národnej rady SR by sa dostalo osem politických subjektov. Na ďalších miestach sa umiestnili hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (9,4 percenta), hnutie Progresívne Slovensko (8,9 percenta), Kresťanskodemokratické hnutie (7,4 percenta), Sme rodina (6,2 percenta) a Republika (5,7 percenta).

parlament slovenska republika
zdroj: TASR/Pavol Zachar

Pod čiarou

Naopak, pred bránami parlamentu by ostali Slovenská národná strana (3,9 percenta), Szövetség – Aliancia (3 percentá), strana Za ľudí (2,6 percenta), Maďarské fórum (2,3 percenta) či Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (1,8 percenta).

Prieskum vypracovali podľa medzinárodných štandardov kvality Wapor, Esomar a štandardov Slovenskej Asociácie Výskumných Agentúr (SAVA), ktorých je agentúra Ako členom.

Respondentom v prieskume položili otázku: „Skúste si predstaviť, že by sa teraz najbližší víkend znovu konali parlamentné voľby do NR SR. Išli by ste voliť? A ktorú stranu alebo hnutie by ste volili? Prečítam vám strany v náhodnom poradí, alebo môžete menovať aj nejakú inú.

Z celkového počtu účastníkov prieskumu by 66,2 percenta vedelo, koho by šlo voliť, 14,2 percenta by nešlo voliť, 17,6 percenta nevedelo odpovedať a zvyšné dve percentá nechcelo odpovedať.

Názov politického subjektu Preferencie v % Počet mandátov v NR SR
Hlas-SD 18,0% 32
SaS 14,7% 26
Smer-SD 14,0% 25
OĽaNO 9,4% 17
Progresívne Slovensko 8,9% 16
KDH 7,4% 13
Sme rodina 6,2% 11
Republika 5,7% 10
SNS 3,9%  
Szövetség – Aliancia 3,0%  
Za ľudí 2,6%  
Maďarské fórum 2,3%  
ĽSNS 1,8%  
Dobrá voľba a Umiernení 0,9%  
Spolu-OD 0,5%  
Naša vlasť 0,3%  
KSS 0,2%  
Život – národná strana 0,2%  

 

Agentúra AKO zároveň zisťovala, aké sú podľa verejnej mienky rozdiely medzi stranami Hlas-SD a Smer-SD. Najčastejším zaznamenaným rozdielom je kvalita komunikácie smerom k občanom. Prieskum pre televíziu Joj uskutočnila agentúra od 8. do 11. marca na vzorke 1 000 respondentov.

Túto možnosť si za najväčší rozdiel medzi spomínanými stranami vybralo 47,7 percenta účastníkov prieskumu. Voliči vidia rozdiely medzi Smerom-SD a Hlasom-SD aj v dôveryhodnosti lídra (41,5 percenta) či v schopnosti viesť krajinu (36,5 percenta).

fico pellegrini tlacovka
zdroj: TASR/František Iván

Spomedzi ďalších alternatív si respondenti vybrali z odpovedí v podobe koaličného potenciálu (36,1 percenta), v účasti odborníkov v stranách (34,9 percenta) či v dôveryhodnosti ostatných predstaviteľov strán (32,2 percenta).

Najmenšie rozdiely medzi stranami vnímajú opýtaní v sociálnom cítení (32 percent), ekonomickom pozadí strán (29 percent) či v kvalite ich programov (28,8 percenta). Žiadny rozdiel medzi dvomi opozičnými stranami nevidí 27,1 percenta opýtaných, 3,9 percenta nevedelo odpovedať.

U voličov strany Hlas-SD dominovala možnosť v podobe dôveryhodnosti lídra (76 percent) a kvalite komunikácie smerom k občanom (71 percent). U sympatizantov Smeru-SD boli najčastejšími odpoveďami dôveryhodnosť lídra (63 percent) a schopnosť viesť krajinu (60 percent).

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá