Všetko je inak: Žiadne netopiere, ani únik z labáku. Vedci už tušia, kde sa vzal koronavírus

  • Vedci zistili, odkiaľ zrejme pochádza koronavírus
  • Našli ho v genetických vzorkách z klietok psíkov medvedíkovitých
Pôvod koronavírusu u psíka medvedíkovitého
Wikimedia Commons/I, Pkuczynski Unsplash/Diane Serik
  • Vedci zistili, odkiaľ zrejme pochádza koronavírus
  • Našli ho v genetických vzorkách z klietok psíkov medvedíkovitých

Medzinárodný tím expertov na vírusy vo štvrtok (16. 3.) uviedol, že našiel genetické údaje z trhu v čínskom Wu-chane. Tie spájajú koronavírus so živočíchmi zvanými „psík medvedíkovitý“. Je to malá šelma považovaná za invázny druh, ktorý žije aj na Slovensku. Je známym prenášačom rôznych chorôb.

Na čínskych trhoch sa tieto psíky vo veľkom predávajú a dôkazy preto ukazujú na skutočnosť, že za najhoršou pandémiou v tomto storočí zrejme stoja infikované zvieratá. Navyše, v prípade biznisu týkajúceho sa psíkov medvedíkovitých ide o nelegálny obchod s voľne žijúcimi zvieratami.

Výskum sa konal na trhoch, ktoré v roku 2020 čínske úrady zatvorili pre podozrenie z prepuknutia nového vírusu. Vtedy sa tam už žiadne psíky nenachádzali, no expertom sa podarilo získať vzorky z ich klietok a vozíkov, na ktorých zvieratá prepravovali.

Vzorky pozitívne na koronavírus sa vo veľkom spájali so psíkom medvedíkovitým. Odborníci však podotýkajú, že aj takéto genetické spojenie priamo nedokazuje nákazu u tohto zvieraťa. A aj v prípade potvrdenia nákazy u psíkov by sa 100-percentne nepotvrdilo, či sa človek nakazil vírusom priamo od nich. 

Človeka mohlo infikovať aj iné zviera tak isto, ako mohol človek infikovať rôzne druhy živočíchov vrátane psíka medvedíkovitého.

Ide o najjasnejšie dôkazy

Genetické údaje z trhu však ponúkajú zrejme najistejšie dôkazy o pôvode ochorenia Covid-19. Taktiež to naznačuje, že čínski vedci poskytli len neúplný prehľad dôkazov o tom, ako sa vírus šíril na trhu Huanan.

Nezaujatý virológ Jeremy Kamil si myslí, že tieto zistenia ukázali s istotou jedno. Vzorky z trhu s obsahom Covidu, boli kontaminované DNA divokých zvierat. Okrem vytvárania podkladov na teórie o pôvode pandémie to tiež „intímnym spôsobom upriamuje pozornosť na nelegálny obchod so zvieratami“, podotkol.

Čínski vedci vydali štúdiu zameranú na rovnaké vzorky trhu vo februári 2022. V nej potvrdili, že vzorky boli pozitívne na koronavírus. Zároveň však naznačili, že vírus pochádza od infikovaných ľudí, ktorí nakupovali alebo pracovali na trhu, a nie od zvierat.

Zdroje: The New York Times, Science, Twitter/Standard Observers

Najnovšie videá

Trendové videá