Výborná správa: Vakcína ťa môže pred koronavírusom chrániť aj viac ako dva roky

  • Meranie protilátok u zaočkovaných osôb ukázalo, že protilátky v krvi takmer vôbec neklesajú a imunita tak pretrváva
  • Situáciu môžu skomplikovať len ďalšie mutácie vírusu
očkovanie seniori
Očkovanie, ilustračná snímka, TASR/AP Photo/Hektor Pustina
  • Meranie protilátok u zaočkovaných osôb ukázalo, že protilátky v krvi takmer vôbec neklesajú a imunita tak pretrváva
  • Situáciu môžu skomplikovať len ďalšie mutácie vírusu

Očkovanie dáva svetu nádej, že epidémiu koronavírusu pošleme na smetisko dejín. Zostáva nám však ešte nájsť odpovede na dve dôležité otázky: Či očkované osoby prenášajú vírus a ako dlho vydrží imunita po očkovaní.

Kým na tú prvú majú vedci aj politici odlišné názory, odpoveď na tú druhú je možno bližšie, ako si myslíme. Profesor milekulárne biológie a bioinformatiky na Hebrejskej univerzite v Izraeli, Michal Linial pre Army Radio tvrdí, že protilátky vytvorené očkovaním sa z organizmu takmer nestrácajú.

Dáš sa zaočkovať proti COVID-19?

Výsledky vyzerajú výborne. Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by bola opakovaná vakcinácia potrebná znova o pol roka, dokonca ani o dva roky,“ cituje experta denník The Times of Israel. Predchádzajúce štúdie ukázali, že ľudia, ktorí ochorenie COVID-19 prekonali, strácajú imunitu pomerne rýchlo, niekedy do pol roka. Protilátky z očkovania by však mali vydržať v organizme oveľa dlhšie, viac, ako dva roky.

Raz do roka na očkovanie

To je nepochybne dobrá správa, no netreba sa tešiť predčasne. Je totiž možné, že sa budeme proti koronavírusu očkovať aj každý rok, rovnako, ako sa očkujeme proti chrípke. Problémom však nie je ubúdanie protilátok v tele. Hrozbu predstavujú, rovnako ako v prípade chrípky, nové mutácie.

Britský Guardian uverejnil prieskum epidemiológov, virológov a špecialistov na infekčné choroby, ktorí sú presvedčení, že vakcíny sa stanú neúčinnými. Podľa nich máme najviac rok, kým budú vakcíny prvej generácie proti koronavírusu neúčinné, a budeme musieť upraviť ich zloženie.

Guardian poukazuje na prieskum aliancie People’s Vaccine Alliance, ktorá združuje odborníkov z Amnesty International, Oxfam a UNAIDS. Prieskum sa uskutočnil medzi 77 vedcami z 28 krajín. Takmer tretina respondentov uviedla, že máme pravdepodobne deväť mesiacov alebo menej, kým dôjde k neúčinnosti vakcín.

Vírus má čas mutovať

Problémom môže byť práve nerovnomerné očkovanie po celom svete, keď sa vakcíny dostávajú najviac k obyvateľom najbohatších krajín. Krajiny ako Južná Afrika a Thajsko nemajú zaočkované ani 1 % svojej populácie. Obyvatelia chudobných krajín tak na svoje vakcíny môžu čakať ešte aj celé roky, čo dáva priestor na nové mutácie.

Na potrebu možnej posilňujúcej dávky, ktorá by nás v budúcnosti chránila, upozornili aj politici a ďalší odborníci.

Nemecká kancelárka Angela Merkel uviedla, že sa budeme proti koronavírusu očkovať podobne ako proti chrípke.

Americký imunológ a poradca Joea Bidena v boji proti koronavírusu Anthony Fauci uviedol, že v budúcnosti sa dočkáme aj univerzálnej vakcíny, ktorá by bola účinná aj proti všetkým mutáciám koronavírusu. Dovtedy ale treba očkovať, čo najviac ľudí ako je možné, lebo iba to dokáže zabrániť ďalším variantom.

S rozširujúcimi variantmi počítajú aj výrobcovia vakcín, ktorí sú pripravení pracovať na pozmenenej receptúre vakcíny, ktorá by bola účinná voči jednotlivým mutáciám.

Zdroje: TheTimesOfIsrael, Guardian

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá