Vyrastá nám tu generácia Slovákov v depresii. Mladí sa nemajú na koho obrátiť

  • Mladí ľudia trpiaci depresiou sa cítia osamelo a izolovane
  • Samovražda patrí medzi hlavné dôvody smrti, ktoré súvisia s depresiou
depresia
Ilustračný obrázok, Unsplash/Dev Asangbam, Gadiel Lazcano
  • Mladí ľudia trpiaci depresiou sa cítia osamelo a izolovane
  • Samovražda patrí medzi hlavné dôvody smrti, ktoré súvisia s depresiou

Mladí ľudia, vrátane Slovákov a Sloveniek, trpia depresiami a úzkosťami. Pred pár rokmi ich od socializácie odstrihli pandemické opatrenia a podľa vtedajších prieskumov a analýz sa s touto skutočnosťou mnohí pasovali veľmi ťažko, ako sme ťa informovali v tomto článku.

Ľudia trpiaci depresiou sa často cítia osamelí a izolovaní. O svojom stave s rodičmi hovoria s ťažkosťami a často nevedia, kde hľadať pomoc. Na druhej strane je nedostatok odborníkov v oblasti duševného zdravia, ktorí by sa špecializovali na starostlivosť o deti a adolescentov. Na tlačovej konferencii o tom informovala detská psychiatrička Veronika Marcinčáková Husárová.

Na slovenských školách stále chýbajú psychológovia

„Podľa WHO je samovražda štvrtým najčastejším dôvodom smrti u 15- až 24-ročných ľudí, pričom najčastejšie súvisí s prítomnosťou psychických ochorení, predovšetkým depresie,“ zdôraznila detská psychiatrička.

Údaje z Národného centra zdravotníckych informácií ukazujú, že v roku 2022 bolo zaznamenaných najviac samovražedných pokusov práve v kategórii mladých vo veku 15 až 19 rokov, informuje TASR.

Prezidentka Asociácie školskej psychológie Lucia Košťálová upozornila na to, že na Slovensku je iba 48 pedopsychiatrov. Zároveň pripomenula, že stále sú školy, kde chýbajú školskí psychológovia. „Mnoho detí nemá možnosť požiadať o pomoc, keď prežívajú niečo náročné,“ uviedla.

Občianske združenie IPčko preto spúšťa preventívnu kampaň pri príležitosti Svetového dňa prevencie samovrážd. Začne sa v pondelok 11. septembra v niekoľkých školách po celom Slovensku. Ako priblížil riaditeľ IPčka Marek Madro, zameriava sa na mladých ľudí a má ich povzbudiť k tomu, aby hľadali pomoc, keď ju potrebujú.

depresia
zdroj: Pexels/Andrew Neel

Vyliečiť ju možno fyzickou aktivitou

Depresia trápi množstvo ľudí po celom svete. Liečba tohto ochorenia je mimoriadne dôležitá a vedci sa často predbiehajú v tom, čo je najúčinnejšie.

Podľa novej obrovskej štúdie, ktorú uskutočnili odborníci z University of South Australia (UniSA), by malo byť primárnou liečbou depresie a iných bežných stavov duševného zdravia cvičenie. Štúdia bola publikovaná British Journal of Sports Medicine.

Ako uvádza portál Science Alert, ide o doteraz najkomplexnejší prehľad, ktorý dokazuje, že mierne až stredne závažné symptómy depresie, úzkosti a psychického utrpenia možno zmierniť fyzickou aktivitou. Cvičenie by malo byť podľa vedcov až 1,5-krát účinnejšie než poradenstvo a špičkové lieky.

Výsledky štúdie ukazujú, že 12-týždňová alebo kratšie vykonávaná fyzická aktivita znížila symptómy zlého duševného zdravia najviac.

„Dôležité je, že výskum ukazuje, že na vykonávanie cvičenia nie je toho potrebného veľa, aby sa pozitívne zmenilo vaše duševné zdravie,“ uviedol hlavný autor, fyziológ klinického cvičenia Ben Singh pre portál UniSA.

Práve poruchy duševného zdravia sú hlavnou príčinou zdravotných problémov na celom svete. V roku 2019 postihlo zlé duševné zdravie 1 z 8 ľudí. Nedávne štúdie tiež ukazujú, že až 1 z 5 ľudí má počas stredného veku vyššiu úroveň psychickej úzkosti.

Viac o druhoch cvičenia alebo o formách liečby depresie sa dozvieš v tomto článku.

Zdroje: archív Startitup, TASR, UniSA, British Journal of Sports Medicine, Science Alert, archív Startitup 2

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá