Vyvíja Dyson elektromobil? Výrobca vysávačov dostal veľkú investíciu od britskej vlády

  • Známy výrobca vysávačov vlani odmietol potvrdiť, či pracuje na “zelenom vozidle”, ale vládny plán pre infraštruktúru naznačuje, že sa tak deje.
DSC_7695.jpg
  • Známy výrobca vysávačov vlani odmietol potvrdiť, či pracuje na “zelenom vozidle”, ale vládny plán pre infraštruktúru naznačuje, že sa tak deje.

Podľa vládnych dokumentov, Dyson s pomocou verejných peňazí vyvíja elektromobil v ich ústredí vo Wiltshire. Spoločnosť vyrábajúca celý rad produktov s vysokoúčinnými motormi ako sú vysávače, sušiče rúk a bezlopatkové ventilátory, vlani nepotvrdila, ale ani nevyvrátila zvesti o vývoji auta.

James-Dyson

James Dyson

foto: dysoncentre.com

Ale minulú stredu sa britská vláda asi prekecla a odhalila, že Dyson pracuje na elektromobile, podobne ako ďalšie veľké spoločnosti mimo automobilový priemysel, ako je napríklad Apple.

„Vláda financuje Dyson pre vývoj nového, batériami poháňaného elektrického vozidla v ich sídle v Malmesbury, Wiltshire. To zaistí investíciu 174 miliónov libier v tejto oblasti a vytvorí viac ako 500 pracovných miest, väčšinou v strojárstve,“ píše sa v národnom pláne pre infraštruktúru, publikovanom minulý týždeň.

Dyson_Cleaning_Vacumn-7

foto:mashable.com

Spoločnosť vývoj oficiálne nepotvrdila a následne bola táto informácia z dokumentu odstránená, súčasná verzia už iba informuje o podpore vo výške 16 miliónov libier na výskum a vývoj pre technológiu batérií.

CEO Dyson, Max Conzena otázku ohľadom elektromobilu povedal: „Nič nevyvraciame. Rovnako ako naši priatelia v Cupertino (Apple), sme tiež nezdravo posadnutí, pokiaľ ide o rozoberanie našich produktov s cieľom ich zlepšenia.“

GettyImages-52386286.0

foto: theverge.com

Dyson nedávno vyhlásil nárast zisku o 20% v roku 2015, najmä vďaka silnému rastu v Číne a povedal, že v priebehu nasledujúcich piatich rokov plánuje investovať 1 miliardu libier do technológie batérií. V októbri Dyson za 90 miliónov dolárov kúpil spoločnosť Sakti3, ktorá vyvíja batérie s pevným elektrolytom s vyššou hustotou uloženej energie a aj vyššou životnosťou.

Na otázku, či spoločnosť vyvíja elektromobil tak, ako to naznačila vláda hovorca Dyson-u uviedol: „Nikdy nekomentujeme produkty, ktoré sú vo vývoji.“

Tak, že by sa do vývoja elektromobilu pustila aj spoločnosť vyrábajúca vysávače? Ale však prečo nie. Veď Apple tiež údajne pracuje na elektrickom aute a Dyson má s elektromotormi a batériami dosť skúseností. Nechajme sa prekvapiť, čo z toho vznikne.

jake-and-james-image

foto: likesuccess.com

zdroj: theguardian.com, zdroj titulnej fotografie: thenextweb.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech