Watergen vyrába vodu zo vzduchu, plánujú expandovať aj do strednej Európy

  • 2,1 miliardy ľudí po celom svete nemá dostatok pitnej vody
  • Izraelská firma Watergen chce problém vyriešiť technológiou GENius
  • Organizácia sa rozrastie aj do Európy
Watergen
Youtube/Watergen
  • 2,1 miliardy ľudí po celom svete nemá dostatok pitnej vody
  • Izraelská firma Watergen chce problém vyriešiť technológiou GENius
  • Organizácia sa rozrastie aj do Európy

Miliardy ľudí na celom svete trpia nedostatkom pitnej vody. Podľa štatistík samotnej firmy Watergen je to až 2,1 miliardy, z toho 1,7 milióna detí zomrie na jej nedostatok každý rok. Vyzerá to tak, že problém stále eskaluje a až 50 % ľudí bude do roku 2025 žiť v oblastiach so zhoršeným prístupom k pitnej vode.

Mnohé firmy sa tento problém už pokúšali vyriešiť, no ten si vyžaduje naozaj komplexný prístup a špičkovú technológiu, ktorá by zaručila prísun pitnej vody do všetkých oblastí sveta.

V roku 2012 prišla firma Watergen na trh s inovatívnym riešením. Dokáže vytvoriť pitnú vodu zo vzduchu. Tak môže priniesť pitnú vodu kamkoľvek od miest až po malé dedinky a rurálne oblasti. Momentálne je jednotkou na trhu medzi firmami zaoberajúcimi sa takýmto spôsobom výroby vody. Pri procese používa patentovanú technológiu s názvom GENius.

Ako to funguje?

Vzduch putuje dovnútra prístroja s názvom Atmospheric water generator (AWG). Silný ventilačný systém vyfiltruje čiastočky prachu a špiny. Technológiou potom prejde čistý vzduch bez nečistôt. Ten podstúpi proces otepľovania a ochladzovania. Pri tomto procese dochádza ku kondenzácii vzduchu a vzniká voda. Takáto voda samozrejme prejde viacerými filtrami a minirealizáciou, aby sa zaistilo, že je naozaj nezávadná.

AWG vyrába firma v rôznych veľkostiach, aby tak slúžil na viacero účelov. Sú veľké generátory, ktoré dokážu zásobovať celé dediny alebo väčšie oblasti, kde ľudia nemajú prístup k vode. Stredný stroj GEN-350 slúži na výrobu vody pre školy, fabriky, nemocnice či veľké obytné domy. Jestvuje tiež prístroj slúžiaci na používanie v domácnosti.

Spojenie s Červeným krížom a rast do USA

V roku 2017 sa spoločnosť spojila s Červeným krížom a pomáha doručiť vodu tam, kde ju najviac potrebujú. Vďaka mobilnej technológii núdzového vozidla, dováža a produkuje pitnú vodu priamo do oblastí postihnutých katastrofami. Pomáhala napríklad obetiam hurikánu Harvey, Irma,ako aj obetiam požiarov v Kalifornii.

Masovú manufaktúru spustili tiež v roku 2017 a v rovnakom čase prišiel Watergen do Nového Dillí v Indii. V januári 2019 firma vyhlásila, že vďaka nej dôjde k revolúcii v cestovaní. Dokázali totiž vyrobiť prístroj na produkciu vody vhodný priamo do automobilov. Svoj plán predstavili na podujatí CES v Las Vegas.

Firma sa plánuje rozrastať

Ako informoval portál The Jerusalem Post, Watergen považuje na nevyhnutné, aby sa postupne rozrastal. Mnohé úspešné projekty organizácii ukázali jej prínos pre spoločnosť. Po pobočkách v Izreali a USA by chceli prísť aj do Vietnamu, Indie, Číny,Brazílie, Maďarska a do Ukrajiny.

Zdroj: Watergen, The Jerusalem Post, prnewswire

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech