15 najväčších inovátorov Slovenska – časť 1.

Martin Bohunický / 7. septembra 2015 / Lifehacking

Prinášame vám trojdielny seriál o 15 osobnostiach Slovenska, ktoré považujeme za tých najlepších inovátorov, akých môžete v našej malej krajne nájsť.

 

1. Július Száraz, Leader Light

Generálny riaditeľ firmy Leader Light pôsobí v neveľkej Spišskej Novej Vsi, no napriek tomu dokázal “ovládnuť svet”. Leader Light sa venuje výrobe LED svietidiel a ak nežiješ niekde v “kobke”, pravdepodobne si už ich prácu videl v televízií, či na vlastné oči. Táto slovenská firma osvetlila viaceré svetové autosalóny, finále speváckej Eurovízie, televízne štúdia BBC, či viaceré pamiatky zo všetkých kútov sveta, vrátane Japonska. Väčšina produkcie smeruje práve do zahraničia. Leader Light navyše tento rok rozšíril svoju produkciu do Krompachov, kde tak ponúkol prácu ďalším desiatkam ľudí.

 

 

 

2. Šimon Šicko, Pixel Federation

CEO herného štúdia Pixel Federation rozbehol biznis, ktorý patrí vo svete medzi špičku vo svojej oblasti. Pixel Federation vyvíja hry na všetky možné platformy – od PC, cez Playstation 4 až po Facebook, či tablety a smartfóny. Firma prerazila a stala sa celosvetovo známou predovšetkým hrou Trainstation, ktorú si vo svete zahrali desiatky miliónov ľudí. Šimon je zároveň aj spoluinvestorom v Neulogy Ventures. Momentálne zamestnáva okolo 150 ľudí.

 

Rozhovor so Šimonom Šičkom si môžeš prečítať na tomto odkaze.

 

 

 

3. Milan Pašmik, McCarter

McCarter je populárny výrobca džúsov, no možno neviete, že táto firma má sídlo v Dunajskej Strede. Najskôr to boli bežné, lacné džúsy, dnes sa však už Milan Pašmik vo svojej firme snaží o prémiovú kvalitu, za ktorú sú ľudia ochotní si priplatiť.

Za úspechom pána Pašmika je nepochybne snaha o inovácie, nech to stojí, čo to stojí. Drahé investície priniesli svoje ovocie a dnes sú džúsy McCarteru známe nielen na Slovensku, ale na celom svete.

 

 

 

4. Adam Marek, Viamo

Mladý Adam Marek prišiel s nápadom, ktorý v našich končinách rýchlo naberá na popularite. Veľmi jednoduchý systém, ktorým si medzi sebou posielate peniaze len pomocou telefónneho čísla dokázal preraziť hlavne prostredníctvom bánk. Tatra banke a VÚB banke sa tento koncept zapáčil a zaradili ho do portfólia svojich služieb.

Dnes musí Viamo bojovať s tvrdou konkurenciou, ktorá sa jeho nápadom inšpirovala, no v tomto boji doposiaľ vyhráva a jeho značka rýchlo stúpa.

 

 

 

5. Štefan Klein, AeroMobil

Meno Štefana Kleina začína byť verejnosťou vnímané stále viac a z dizajnéra AeroMobilu sa pomaly ale isto stáva celebrita. Prototyp lietajúceho auta vzbudzuje zaslúžene záujem na celom svete a patrí medzi najnádejnejšie projekty tohoto typu. Žiaľ, nedávno získal AeroMobil trochu negatívnej publicity, keď spadol zo vzduchu na tvrdú zem. Štefan však poňal túto udalosť ako novú výzvu a z chýb sa poučil. Okrem AeroMobilu má za sebo Štefan Klein návrhy viacerých dopravných prostriedkov, od mopedov až po kráčajúci bager.

 

Pridať komentár (0)